Eurovision Şarkı Yarışması Tel Aviv 2019: Bilmeniz Gerekenler ve Gezilecek Yerler

Eurovision Şarkı Yarışması Tel Aviv 2019: Bilmeniz Gerekenler ve Gezilecek Yerler 1

Merhaba sevgili Eurovision-severler, ve gezginler :) Dünyanın en çok izlenen müzik yarışması olma ünvanını elinde tutan  Eurovision’un heyecanı çoğunuzun bildiği gibi bu yıl Tel Aviv’e taşınıyor. Geçtiğimiz yıl Portekiz’in başkenti Lizbon’da düzenlenen yarışmayı; İsrail adına yarışan NettaToy şarkısıyla kazanmıştı. Yarışma o nedenle bu yıl 14, 16, 18 Mayıs tarihlerinde İsrail’de düzenlenecek.


Bu yazımda sizlere Tel Aviv’de  Eurovision’dan arta kalan zamanlarınızda neler yapabileceğiniz hakkında bilgiler vermek istiyorum. Ama öncelikle  Eurovision heyecanı şehrin nerelerinde yaşanacak önce onları konuşalım.

Bu arada eğer seyahat konusunda endişeleriniz var ise: Tel Aviv ile ilgili kapsamlı bilgilerin yer aldığı Citiletter mobil seyahat uygulamasını indirerek kendi yapılacaklar listenizi oluşturabilir ve şehrin uzmanlarından destek alabilirsiniz.

Yarışma Expo Tel Aviv’in içerisindeki Pavilion 2 salonunda yapılacak. Etkinliğin kalbinin attığı Euro Village ise plaja oldukça yakın olan Charles Clore Park’ta kurulacak. Bilmeniz gereken bir diğer önemli detay ise  Eurovision finaline denk gelen ve Yahudiler için ibadet günü sayılan Şabat (Shabbat) günü. Tel Aviv Belediyesi bu günle ilgili ulaşım seferlerinin aksatılmayacağı gibi çeşitli açıklamalarda bulundu. Ama bu durum geniş bir dindar kesimin tepkisini çekiyor.

Ben Gurion Uluslararası Havalimanı’ndan dünyaya kapısını açan Tel Aviv, plajları ve gece hayatıyla ünlü bir şehir. Şehrin en çok rağbet gören plajları Jarusalem Beach ve Hilton Beach. Gece hayatı şehrin her yerine yayılmış olsa bile daha çok Rothschild, Levontin, Lillenblum, Allenby, Florentin, Jaffa ve Dizengoff civarlarında yoğunlaşmış durumda.

Tarihi yerler gezmek istiyorsanız, bu noktada en çok öne çıkan Old Jaffa bölgesinin sokaklarında kaybolabilirsiniz. Bu bölgede müzelere, sanat galerilerine, Osmanlı Dönemi’nden kalma bir saat kulesine ve kiliselere denk gelebilirsiniz.

Şehirde plajlar haricinde dinlenebileceğiniz ve vakit geçirebileceğiniz çok güzel parklar da bulunuyor. Bunlardan biri Euro Village’in de içinde kurulacağı Charles Clore Park. Bir diğer büyük şehir parkı ise HaYarkon Park. Hilton Plajı’na yakın olan Indepence Park da oldukça ilgi gören bir başka nokta. Gan Meir Park ise küçük yüzölçümüne rağmen Tel Aviv’deki LGBT topluluğunun sembolü olarak bilinmesinden dolayı oldukça popüler. Şehrin belediye başkanı Ron Huldai, şehrin en büyük Pride etkinliğini  Eurovisiondönemine denk getireceklerini de açıkladığından dolayı bu park oldukça rağbet görecek gibi görünüyor.

Şehirdeki diğer tüm mekanları keşfetmek ve kendi seyahat listenizi oluşturmanız için tekrar Citiletter’i indirmeniz gerektiğini hatırlatıyor, hepinize iyi eğlenceler diliyorum :)

Bu yazıya yorumunuzu bırakmak için buraya tıklayınız

Blogumun e-posta bültenine abone olun

Minik uyarı: Bu içeriği yazalı yaklaşık 2 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririm. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumda belirtmenizi rica ediyorum.

Yorum bırakın

İnternet bağlantınızda bir sorun görünüyor. Ama yine de Fozdemir Blog'u ziyaret etmeye devam edebilirsiniz.