Eurovision seneye 14 km ötede, Danimarka’da!

Eurovision seneye 14 km ötede, Danimarka'da! 1

Türkiye’nin oylama sistemini protesto etmek amacıyla bu yıl katılmadığı Eurovision Şarkı Yarışması‘nın kazananı; Only Teardrops şarkısıyla birlikte gösterdiği başarılı performans ile Danimarka adına yarışarak büyük beğeni toplayan güzel Emmelie De Forest oldu ve 281 puan alarak Eurovision’u 2014 yılı için ülkesine taşıdı.


Birbirinden güzel şarkıların yer aldığı gecede kardeş ülkemiz Azerbaycan, tarihinde aldığı en yüksek puan olan 234 puanı alarak alarak geceyi ikinci sırada tamamladı. Azerbaycan’ı 214 puanla Ukrayna, 191 puanla Norveç, 174 puanla Rusya, 152 puanla Yunanistan, 126 puanla İtalya ve 120 puanla Malta takip etti. (Eurovision favori listem için tıklayınız)

TRT‘nin başlattığı Eurovision protestosuna, gösteriyi yayınlamama kararı da eklenince Türk Eurovision severler başka ülkelerin kanallarından ve internet üzerinden etkinliği izlemek zorunda kaldı. Ben de gösteriyi Android uygulaması bulunan bir Ermeni televizyonundan izlemek zorunda kaldım. Bizi bu duruma düşüren, ülkemizin resmi kanalına teşekkürler (!)

TRT’NİN DÜNYA BASININDAKİ YERİ KÖTÜ OLDU

TRT’nin Eurovision’u yayınlamamasının sebebini Finlandiyalı temsilcinin eşcinsel öpüşme gerçekleştirmesine bağlayan dış basın; kendi haber organlarından Türkiye’yi bu durumdan dolayı kötüleyen yazılar yazdı. Ayrıca gecede Finlandiya’nın dışında bir öpüşme daha gerçekleşti. Etkinliğin sunucusunun başrol aldığı İsveç kültürünü yansıtan bir gösteri sırasında iki erkeğin öpüşmesine daha şahit olundu. Bu da yıllar önceki Okan Bayülgen’in Eurovision tezini doğrulamaya yetiyor.

En merak ettiğim şey ise; acaba TRT Eurovision’u yayınlasaydı, RTÜK ne tür kararlar alırdı?

TRT BOŞUNA YIRTINDI

Eurovision’un eskimeyen sunucusu Bülent Özveren’in ‘Parayı veren düdüğü çalar’ ülkeleri dediği, Eurovision’a en çok katkı sağlayan beş ülke (İtalya dışında) oylamada yine son sıralarda yer aldı. Bu da TRT’nin ‘kendilerini ilk sıralara yerleştirmek için oy oranlarını değiştirdiler’ iddiasını boşa çıkarmış oldu. Yani Eurovision’da siyaset değil, yine en iyi şarkı kazandı.

Gecenin en ilginç olaylarından biri de Türkiye’ye siyasi nedenlerden dolayı oy vermeyen Yunanistan ve İsrail‘in Azerbaycan‘a 12 puan vermesi oldu. Ayrıca Azerbaycan, Güney Kıbrıs‘tan da 10 puan aldı. Böylelikle gecede Danimarka kazanmasına rağmen en çok 12 puan alan ülke Azerbaycan oldu.

SADECE GÖZYAŞLARI…

Only Teardrops, yani ilişkilerin ardından sadece gözyaşları kalıyor diyen Emmelie De Forest, Eurovision’u; Malmö’ye 14 km uzaklıkta  (Başkent Kopenhag’da yapılırsa) bulunan ülkesine taşıdı. Seneye Türkiye’yi de yarışmada görmek umuduyla Danimarka‘da görüşmek üzere!

EMMELIE DE FOREST – ONLY TEARDROPS

Bu yazıya yorumunuzu bırakmak için buraya tıklayınız

Blogumun e-posta bültenine abone olun

Minik uyarı: Bu içeriği yazalı yaklaşık 7 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririm. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumda belirtmenizi rica ediyorum.

Yorum bırakın

4 yorum

İnternet bağlantınızda bir sorun görünüyor. Ama yine de Fozdemir Blog'u ziyaret etmeye devam edebilirsiniz.