Eurovision’da bu yıl Türkiye yok!

Eurovision Türkiye - Istanbul Abdi İpekçi Arena 2004
Eurovision Türkiye - Istanbul Abdi İpekçi Arena 2004

Her yıl aldığı başarılı sonuçlarla Eurovision’un favori ülkesi haline gelen Türkiye, bu yıl aldığı bir kararla yarışmaya katılmayacağını açıkladı. Eurovision’u tamamen milli duygularla takip eden ve katılacak adayın açıklanmasını merakla bekleyen Türkiye halkı ise TRT’nin aldığı bu kararla şaşkına döndü.


Son günlerde Muhteşem Yüzyıl dizisiyle Kültür-Sanat’a uygulanmaya başlanan sansürün ardından; Avrupa’da büyük bir organizasyon olarak kabul görmeye başlayan Eurovision’a katılmama kararı da, toplumu yine ikiye böldü.

Kararı ilk duyduğumda, koyu bir Eurovision fanı olarak, ben de büyük tepki göstermiştim. Fakat TRT’nin katılmama gerekçesini okuduktan sonra pek de haksız sayılmadığı kanısına vardım.

OYLAMA ETKİSİ AZALIYOR

Her ne kadar Eurovision’u büyük bir heyecanla takip etsem de, yapılan haksızlık benim de canımı sıkıyor aslında. Jüri oylarının etkisinin %50’ye çıkarılması ve halk oylamasının etkisinin %50’ye gerilemesi, ister istemez herkesin tepkisini çekti. Çünkü eski haliyle bile büyük haksızlıkların döndüğü yarışmada yapılan bu büyük oranlı değişiklik bu yıl haksızlık oranını daha da yükseltecek.

PARAYI VEREN DÜDÜĞÜ ÇALAR ÜLKELERİ

Eurovision’u TRT’den sunarak bize daha keyifli bir yarışma süreci yaşatan sunucu Bülent Özveren’in, Eurovision’un maddi destekçi ülkeleri için yaptığı benzetmeyi hatırlıyor olmalısınız: Parayı veren düdüğü çalar ülkeleri…

Eurovision’a maddi destek veren İngiltere, Fransa, Almanya, İspanya ve İtalya; yarışmadaki en büyük haksızlığı aslında yıllardan beri sürdürüyor. Para verdikleri için yarı finalde yarışmadan direkt finale yerleşen bu 5 ülke, yarı finalde yarışan bütün ülkeleri deyim yerindeyse keriz yerine koyuyor. Hoş, finale yerleşseler de sürekli başarısız oluyorlar, orası da ayrı :) İşte bu başarısızlıklarını ört pas etmek için halk oyu ve jüri oyu oranlarını bu denli değiştirerek, racon kurtarmaya çalışıyor olabilirler.

Yapılan bu haksızlığa yarışmadan çekilerek tepkisini gösteren temsilci kanalımız TRT’ye hassasiyeti için buradan teşekkürlerimi iletmek istiyorum. Her ne kadar koyu bir Eurovision fanı olsam da, TRT’nin bu davranışını takdirle karşıladım.

Uzun bir aradan sonra ilk defa Türkiyesiz yapılacak olan Eurovision şarkı yarışması bu yıl (2013) İsveç’in Malmö şehrinde düzenlenecek. Yarışmaya Türkiye dışında bu yıl Portekiz, Slovakya ve Bosna&Hersek de katılmayacak.

Türkiye’nin kararına çok şaşıran Eurovision’un şefi Jon Ola Sand; şaşkınlığını Eurovision’un resmi sitesinden yaptığı açıklamayla duyurdu; Turkish broadcaster TRT has decided to withdraw because of amendments to the rules made in recent years. Sand: “We are surprised by this decision. The changes were made in 2009 and were since never formally objected by TRT. We are eager to pursue dialogue with the Turkish broadcaster to seek a viable solution.”(21 Aralık)

PEKİ YA BÜLENT ÖZVEREN?

TRT’nin kararından sonra sosyal medyada dönen en büyük esprilerden biri ise sunucu Bülent Özveren’in artık işsiz kalmasıydı :) Merak etmeyin, Bülent Özveren TRT’de sadece Eurovision’u sunmuyor. Kanalda büyük bir prestiji olan bir insan. Yani bu kararın ardından işsiz kalmaz.
Zaten Türkiye yarışmaya katılmasa bile bu yıl Eurovision TRT’de Türkçe olarak yine yayınlanacaktır diye tahmin ediyorum. Çünkü TRT yılda bir kere aldığı reyting patlamasını elbette kaybetmek istemeyecektir :)

ÜLKEMİZDE KÜLTÜR-SANAT ENGELLENİYOR MU?

Haberi ilk duyduğumda detayları okumadan Twitter hesabımda biraz TRT’ye giydirdim :) Ama haklı bir karar olduğunu görünce sözümden dönmek zorunda kaldım.

Muhteşem Yüzyıl hakkında son günlerde dönen muhabbetler hatırlarsanız “İktidar baskısı mı var?” sorularını gündeme getirmişti. Eurovision için alınan bu kadar da, aynı muhabbetleri alevlendirecek gibi görünüyor. Ama ben öyle düşünmüyorum. Eurovision için konuşmak gerekirse; Türkiye artık güçlü bir ülke izlenimi vermeye çalışıyor. Haksızlıkların bulunduğu bir yarışmada sürüye uymayarak büyük bir tavır alıyor. Ayrıca yarışmayı reklamını yapmamak için TRT’de de yayınlamayabilir. Bekleyip, göreceğiz.

Muhteşem Yüzyıl olayına gelirsek, onunla ilgili bir yazı yazmadım aslında. Diziyi izlemediğim için, her şeyi biliyormuş gibi davranarak diziyi yerden yere vuran bir yazı yazmak bana göre bir iş değil.

Bu yazıya yorumunuzu bırakmak için buraya tıklayınız

Blogumun e-posta bültenine abone olun

Minik uyarı: Bu içeriği yazalı yaklaşık 8 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririm. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumda belirtmenizi rica ediyorum.

Yorum bırakın

2 yorum

İnternet bağlantınızda bir sorun görünüyor. Ama yine de Fozdemir Blog'u ziyaret etmeye devam edebilirsiniz.