Fozdemir Blog
Anasayfa > Fatih Özdemir Kimdir? – Who is Fatih Ozdemir?

Fatih Özdemir Kimdir? – Who is Fatih Ozdemir?

For English please click here

Hello, Fatih Ozdemir here. I was born in Istanbul in 1993. I graduated in Business Administration from the Giresun University in Turkey, 2017. When I was 14, I coded my own website myself without getting any help. After this time, I had a passion for designing, blogging and video creating too. In 2010, I created my personal blog (fozdemir.com) and have written articles about my journeys. When it has become one of the popular blogs of Turkey, I got sponsorships from international brands like Turkish Airlines, Kempinski Palaces, Jaguar, Trivago, Ferries of Istanbul (IDO).

I have joined the meetings with the managers of these brands when I was a young. This experiences gave me important skills. I could create a new project from scratch by dint of this experience anymore because of I know to coding via HTML&CSS languages, by using design and video programs of Adobe and to writing articles. I also give services to some companies as a freelancer. You can check my Behance profile to see my works. If you want to hire me for your projects, please visit fozzdigital.com to get detail and contact me.

I have gained great opportunities and experiences with the project that I had started in university years is giresunblog.com which is the first city blog of Turkey was visited by about 2,5 million visitors from all around the world.

In 2015, I was elected as one of the best 40 young entrepreneurs of Turkey in 40.000 young coming from different universities by Turkish Entrepreneurship Foundation. After this, My life was totally changed. I experienced to see how to build a successful company in the start-up ecosystem. Also, I have met with many of the successful business persons of Turkey via the foundation.

After 6 months when I was selected to there, I have found one of the popular news websites of Turkey called Ontrava together with my other 3 shareholders (one of them is who the member of the second biggest business family of Turkey is Sabanci) before my graduation. I managed all process of this project like making annual plans, designing mobile application and website, management of creating the process for mobile application and website, tests UI / UX for digital products, publishing the mobile app to App Store & Google Play Store, SEO analyses of website and app stores, creating the corporate identity, managing social media accounts, hiring the editorial team, planning daily news flow, managing all advertising process, planning income management, accounting procedures, business relationships management and competitor researches for 1.5 years.

Ontrava has been one of the most popular news apps & sites of Turkey. shortly after the founding date – August 2016. Ontrava’s iPhone App has taken second place in the News Category of App Store at the first week after publishing – November 2017. This became one of the most successful stories in my youth.

At this time, I have got training about leadership that accredited by Boğaziçi University via Yenibirlider (A New Leader) Association. In addition to this, I had joined a young entrepreneurship program of Hackquarters.

In the middle of 2017 (after my graduation), I decided to go to London to improve my second language due to my global vision. I have started to work on my new startup project is Citiletter by dint of this experience. The project that we are testing on small user groups will be implemented when I feel ready in the future.

In addition to these, I am making Vlogumentary videos for my Youtube channel while I have free time.

At the moment, I am working as a digital strategy director for brands (AABir) of Prof. Dr Ali Atıf Bir who is known as one of the expert in the marketing sector of Turkey.

I will keep here updated with new collaborations in the future. If you wish, you can follow me on social media. Please feel free to meet with me: Facebook (Personal), Facebook (Blog) Twitter, Instagram, LinkedIn

Merhaba, ben Fatih Özdemir. 1993 yılında İstanbul’da doğdum. 2017 yılında Giresun Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümünden mezun oldum. 14 yaşımdayken herhangi bir yardım almadan, internetten araştırarak öğrendiğim bilgilerle ilk web sitemi kodladım. Ardından tasarım, blog yazarlığı ve video alanlarına da merak saldım ve kendimi bu yönlerde geliştirdim. 2010 yılında kişisel blog sitemi (fozdemir.com) kurdum ve düşüncelerimi yazmaya başladım. Kısa sürede bir dönem iyi bir ziyaretçi oranına ulaşan blogumla birlikte Türk Hava Yolları, Kempinski Sarayları, Trivago, Turkcell ve İstanbul Deniz Otobüsleri gibi büyük markalarla sponsorluk anlaşmaları gerçekleştirdim.

Tüm bu gelişmeler ışığında deneyimlerimle birlikte sıfırdan kodlamayı, tasarlamayı, Adobe programlarını kullanmayı ve makale yazmayı öğrendim. Günümüzde de bu alanlarda freelance müşterilerime hizmet veriyorum. Çalışmalarıma göz atmak için Behance profilimi inceleyebilirsiniz. Benimle projelerinizle ilgili çalışmak için detay almak için fozzdigital.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Üniversite yıllarımda başlattığım ve Türkiye’nin ilk şehir blogu olan giresunblog.com projesiyle toplam 2,5 Milyon ziyaretçiye ulaştım ve şehirdeki bir çok sosyal imkanı imza kampanyalarıyla geliştirme fırsatı buldum.

2015 yılında ise Türkiye’nin girişimcilik potansiyeli gençlerini bir araya getiren Türkiye Girişimcilik Vakfı’nın fellow’u seçildim. Farklı üniversitelerden başvuran 40.000 öğrenci arasından ilk 40’a kalarak bünyesine katıldığım vakıfla birlikte hayatım önemli ölçüde değişti ve start-up ekosistemi ile yakından tanıştım. Büyük şirketleri ve start-up’ları yakından gördüm ve önemli iş adamlarıyla tanışma fırsatı elde ettim.

Vakfa seçilmemden 6 ay sonra Türkiye’nin en popüler haber sitelerinden biri haline gelen Ontrava haber sitesi projesini 4 ortaklı bir yapı şeklinde kurduk (Projenin en büyük pay sahibi ortağı Kerem Sabancı Kamışlı’dır). Henüz mezun olmamışken bu projeyi yaklaşık 1,5 yıl yönettim. Ontrava kısa sürede popüler haber siteleri arasına girdi. Projemizin iPhone uygulaması App Store’da yayınlandıktan hemen sonraki hafta Türkiye haber kategorisinde ikinci sıraya yerleşti. Bu başarı hikayesi aslında bu döneme kadar sahip olduğum en iyi başarıydı.

Tam bu sıralarda Yenibirlider Derneği‘nin YBL Profesyonel programı kapsamında uzun dönem Boğaziçi Üniversitesi akrediteli liderlik eğitimleri aldım. Bununla birlikte Hackquarters‘ın genç girişimciler programı Pioneers‘a ise alfa olarak dahil oldum.

Daha sonra kendi hayatıma yurtdışı vizyonlu bir yön çizme kararı aldım ve İngiltere’ye dil eğitimine gittim. Buradaki deneyimlerimle birlikte üzerinde çalıştığım start-up projem Citiletter‘ın gelişimi üzerinde çalışmaya başladım. – Bekleme modunda, küçük kullanıcı gruplarını test ederek geliştirdiğimiz uygulamamızı yakın gelecekte kendimi hazır hissettiğimde, tam gaz odaklanarak hayata geçirmeyi planlıyorum.

Bunlara ek olarak Youtube kanalımda zaman buldukça hobi amaçlı Vlogumentary videoları da çekiyorum.

Mevcutta ise pazarlama alanındaki deneyimleri ve uzmanlığıyla bilinen Prof. Dr. Ali Atıf Bir‘in şirketi AABir Tanıtım‘a bağlı markaların tüm dijital süreçlerini yürütmekteyim.

Bu bölümü hayatıma yeni markalar ve işbirliklerin girmesiyle birlikte güncel tutacağım. Ayrıca tüm bu deneyimlerimi ve yaşadıklarımı sosyal medyada abartmadan mütevazı şekilde paylaşıyorum. Eğer takipleşmek ve tanışmak isterseniz bekliyorum :) > Facebook (Kişisel), Facebook (Blog) Twitter, Instagram, LinkedIn

Reklamverenler için bilgiler: Fozdemir.com’da bu zamana kadar Türk Hava Yolları, Turkcell, Türkiye İş Bankası, Jaguar, İstanbul Deniz Otobüsleri (İDO), PepsiCO, Samsung, ETSTur, Tatilsepeti, Vestel, Enpara QNB Finansbank, Denizbank, Damla Su, Allianz, Starlight Hotel, Trivago, Kempinski Çırağan, Hürriyet, BKM Express, Marmara Forum Alışveriş Merkezi, Vialand, Findex, Sigortam.net, Prontotur, Saleduck, İdemama, Bortaçina, Biletbilet.com, Sportive, Panda Dondurma, Cinemaximum, Binbirçiçek Bal, Golf, The Beetle, Upper Crust Pizza, Algida, Jolly Tur, Cafe Tur, MNG Turizm, İpana ve Fun Lab başta olmak üzere daha sayamadığım ve çalıştığımı unuttuğum 100+ fazla markayla işbirliği yaptım :) Dilerseniz siz de markanızla ilgili tanıtımlar ve diğer süreçler için bana ulaşabilirsiniz.Yeni Youtube kanalımı keşfettiniz mi?