Florya İstanbul Akvaryum kompleksi açıldı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi desteğiyle Türkiye’nin en büyük akvaryum kompleksi İstanbul Akvaryum açıldı.


Geçtiğimiz yıl açılan Forum İstanbul Alışveriş Merkezi’nin en dikkat çeken projelerinden biri olan akvaryum projesi, yoğun ilgiden dolayı 3 günlük ziyaretçi akınıyla yapım masraflarını neredeyse tamamen karşılamıştı.

İnsanların akvaryumlara gösterdiği bu yüksek ilgi sonucunda İstanbul Büyükşehir Belediyesi de kendi akvaryum kompleksini açtı.

İstanbul Akvaryum Kompleksi’nin arazisi yaklaşık 100 dönüm. Kompleks canlı çeşitliliği, hacmi ve gezi güzergahındaki çeşitli aktiviteleriyle dünya çapında önemli bir konuma sahip olacağa benziyor.

KARADENİZ’DEN PASİFİK’E…

İki kattan oluşan Akvaryum’da, coğrafi bir rotayı takip ederek Karadeniz ile başlayan ve Pasifik’e kadar uzanan toplam 16 tema ve bir adet yağmur ormanından oluşan güzergâhta yolculuk yapılabilecek.

Alanların temalandırılmasında o alanın kültürel, coğrafi, tarihsel ve mimari özellikleri, buna uygun dekoratif unsurlar, enteraktif oyunlar, filmler ve alan hakkında detaylı bilgilerin verildiği görsel grafikler yer alıyor.

Mağaza ve kafeterya çalışanları hariç yaklaşık 500 kişilik bir kadronun hizmet vereceği İstanbul Akvaryum’u yurtiçi ve yurtdışından yıllık yaklaşık 2,5 milyon kişinin ziyaret etmesi öngörülüyor.

İstanbul Akvaryum’da bulunan tüm canlılar, doğal ortamlarına en yakın koşullarda yaşamlarını sürdürecek.

15 BİN CANLI!

Akvaryum toplam 64 tanktan (her biri 6.800 m3 su hacmine sahip) oluşmakta. Yaklaşık 1.500 çeşit, toplam 15 bin adet deniz ve kara canlısının bulunduğu kompleks 1200 araçlık otoparka sahip.

Akvaryumdaki gezi güzergahının Karadeniz’den Pasifik’e uzanan toplam 16 bölge ve bir yağmur ormanından oluştuğunu belirten İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş “Karadeniz alanında dekorasyonu Nuh’un gemisi oluşturuyor. İstanbul Boğazı alanında yolun iki tarafındaki su tanklarıyla boğaz yansıtılıyor. Kapalıçarşı mimarisinin görüldüğü Marmara alanında akvaryumun en büyük tankı olan ana tank buradan görülüyor. Ayrıca Çanakkale Boğazı, Ege, Süveyş Kanalı, Kızıldeniz, Küresel Isınma, Akdeniz, Cebelitarık Boğazı, Doğu Atlantik (batık gemi), Orta Atlantik, Batı Atlantik, Panama Kanalı, Pasifik, Nautilus (denizaltı) ve Yağmur Ormanı alanları da görülebiliyor burada. Dünyanın hem denizi, hem yağmur ormanları, hem boğazlarıyla burada adeta bir dünya deniz turu yapılacak. Buna göre düşünüldü. Kompleks içerisinde ayrıca çocuk eğlence alanları, Türkiye’nin ilk 5 boyutlu 6 akslı cep sineması, kafeteryalar da yer alıyor.”

Proje için toplam 268 Milyon TL harcanıyor.

GİRİŞ ÜCRETLERİ

Yetişkin : 29 TL

Öğrenci, Öğretmen, Engelli, 65 yaş üstü, Gazi : 22 TL (Kimlik gösterilmesi zorunludur.)

Yıllık Geçiş (Yetişkin) : 75 TL

Yıllık Geçiş (Çocuk) : 55 TL

4 kişilik aile : 85 TL

3 kişilik aile : 68TL

PEKİ NEREDE?

Özelliklerini okudukça merak ettiğiniz bu kompleks İstanbul’un Avrupa yakasındaki Florya semtinde bulunmaktadır. 10.00 ve 20.00 saatleri arasında gezilebilir. En iyi ulaşım alternatifi: Sirkeci-Halkalı banliyö treni

Şenlikköy Mahallesi Yeşilköy Halkalı Cad. No:93 Florya-İstanbul

Telefon : 444 97 44

Bu yazıya yorumunuzu bırakmak için buraya tıklayınız

Blogumun e-posta bültenine abone olun

Minik uyarı: Bu içeriği yazalı yaklaşık 9 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririm. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumda belirtmenizi rica ediyorum.

Yorum bırakın

38 yorum

İnternet bağlantınızda bir sorun görünüyor. Ama yine de Fozdemir Blog'u ziyaret etmeye devam edebilirsiniz.