Glovo’dan sipariş vermeden önce aklınızda bulunması gerekenler

Bu tür marka kötüleyen yazılarımı mümkün olduğunca az tutmaya, hatta yazmamak için diretmeye çalışıyorum. Ama bazen markalar kendini düzeltmek yerine müşteriyi suçlayıcı davranışlarda bulunmayı ve cahil muamelesi yapmayı tercih edince kendimi tutamıyorum.


Bu seferki kurbanım Glovo, kendisi İspanya’da başarılı bir sipariş verme start-up’ı olarak doğdu. Tüm dünyaya yayıldı ve Türkiye’de de İstanbul, Ankara, İzmir olmak üzere faaliyetlerine başladı.

Türkiye’ye ilk geldiklerinde İstanbul’da sadece birkaç ilçeye hizmet verebiliyorlardı. Ama buna rağmen İstanbul’un en ücra köşesinde bile offline mecralarda uygulamalarının tanıtımını yaparak, sipariş veremeyen kitleler için yok yere para saçtılar. Tabii bu bizim için sorun değil, ülkeye döviz girdi neticede, ama bunu yaparken neyi amaçladılar gerçekten merak ediyordum hep.

Hizmet verdikleri ilçelerde bulunduğum zamanlarda; Getir, Yemeksepeti, Scotty gibi sürekli kullandığım muadillerinin yanında Glovo‘ya da hep bir şans vermek istedim. Çoğu fırsatta bu uygulamalar yerine Glovo‘yu tercih ettim. Başıma gelen olaylardan akıllanmayıp, “Dur ya, belki düzeltmişlerdir” deyip bir daha sipariş verdiğimde, öncekilerden daha karmaşık olaylarla karşılaştım.

Glovo'dan sipariş vermeden önce aklınızda bulunması gerekenler 1
Glovo’dan bu zamana kadar 9 adet sipariş verdim, bir tanesi sebepsiz iptal edildi. Diğerleri ise sorunlarla dolu.

Ülkemizde neredeyse her yıl hızlıca sipariş teslim etmeye yönelik bir sipariş start-up’ı ortaya çıkıyor. Glovo bunlar arasında bence en kapsamlı olanı aslında. Çünkü kendi motorlu kuryeleri var ve sizin verdiğiniz yemek ya da market alışveriş siparişini bu kuryeler gidip yapıyor, ardından kapınıza kadar getiriyor. Hatta listede olmayan ve sizin bildiğiniz bir restoran, market vb. yerlerden de (motorla taşınacak boyutlardaki istekleriniz için) sipariş vermeniz mümkün. Ayrıca özel dosya ve eşyalarınız için şehiriçi kurye hizmetleri de mevcut.

Ülkemizde faaliyet gösteren rekabetteki diğer uygulamalara göz atarsak: Getir & Getir Yemek, Yemeksepeti & Banabi, Migros Sanal Market, CarrefourSA Online Market, Migros Hemen, İste Gelsin, Scotty Yemek, Bakkaldan… diye liste uzayıp gidiyor. Böyle güçlü bir rekabet ortamında başarılı olmak için en önemli etkenler, bir müşteri gözüyle bakarsak; hız ve doğru işleyen bir sistem. Fakat Glovo bunun neresinde, gelin birlikte inceleyelim.

Bir şans daha verip Glovo‘dan verdiğim neredeyse her siparişin ardından sürekli mailleşerek sorun çözmekten gerçekten yoruldum. Bu nedenle en başından beri yaşadığım tüm deneyimleri bu yazımda sizlere aktarmak istiyorum. Bir sonraki Glovo siparişinizde aklınızda olsun derim.

Sipariş Süresi Problemleri

Yukarıda da söyledim, böyle bir uygulama için fark yaratacak en iyi özellik “hız” diye. Hakkını yiyemeyeceğim ki “Getir” bu konuda efsanedir. Glovo’ya bakacak olursak verdiğim 1’i sebepsiz iptal edilen 9 siparişin neredeyse tamamı müthiş sürelerde teslim edildi. Elbette bulunduğum konum ve restoran arası mesafe bunu etkiliyor, ama uygulama üzerinde restoranların bilgilerinde yazan “ortalama sipariş süresi”ne bakarak düşündüğünüzde vaad edilen süreler ve teslimat süreleri arasında çok büyük farklar var. İşte sipariş verdiğim saatler ve teslim süreleri;

 • 11 Mayıs 2019Mevlana Pide (Zeytinburnu’ndan Zeytinburnu’na)Sipariş Zamanı: 14:32 – Teslimat Zamanı: 15:16 – Toplam: 44 Dakika
 • 2 Mayıs 2019CarrefourSA (Zeytinburnu’ndan Zeytinburnu’na)Sipariş Zamanı: 21:08 – Teslimat Zamanı: 21:39 – Toplam: 31 Dakika
 • 20 Mart 2019Esbab Gurme (Bulgurlu’dan Çamlıca’ya)Sipariş Zamanı: 11:35 – Teslimat Zamanı: 12:04 – Toplam: 29 Dakika
 • 14 Mart 2019 – Dönerci Celal Usta (Bulgurlu’dan Çamlıca’ya)Sipariş Zamanı: 11:36 – Teslimat Zamanı: 12:00 – Toplam: 24 Dakika
 • 11 Mart 2019Pizza Kule (Ataşehir’den Çamlıca’ya)Sipariş Zamanı: 13:05 – Teslimat Zamanı: 13:57 – Toplam: 52 Dakika
 • 11 Mart 2019Pizza Lazza (Ataşehir’den Çamlıca’ya)Sipariş İptal Edildi
 • 13 Şubat 2019 Shake Shack (Akasya AVM’den Çamlıca’ya) Sipariş Zamanı: 11:33 – Teslimat Zamanı: 13:02 – Toplam: 59 Dakika
 • 28 Eylül 2018Starbucks (Kadıköy Rıhtım’dan Kadıköy Rıhtım’a) Sipariş Zamanı: 20:30 – Teslimat Zamanı: 20:53 – Toplam: 23 Dakika
 • 21 Haziran 2018 Manolya Pastanesi (Gayrettepe’den Gayrettepe’ye)Sipariş Zamanı: 14:00 – Teslimat Zamanı: 14:18 – Toplam: 18 Dakika

Teslimat başlangıç ve bitiş tarihleri uygulamada yazmıyor normalde. Ama ben üşenmedim, bankamı aradım ve kredi kartımdan yapılan işlem saatlerini aldım. Çünkü Glovo diğer uygulamalar gibi peşin parayla çalışmıyor. Sipariş size teslim edildiği an kartınızdan ücret çekiliyor. Bunun sebebi uygulamadaki fiyat bilgilerinin güncel olmayışı. Yani bazen sipariş verdiğiniz tahmini tutar ve sizden çekilen ücret arasında farklar oluşabiliyor. Sonra da uğraşıp duruyorsunuz :)

Yukarıdaki teslimat sürelerini Yemeksepeti‘yle karşılaştırırsak aslında birbirine çok yaklaşık rakamlar. Orada da ortalama teslimat bu sürelerde ilerliyor (restoranın kendi kuryesini yönlendiriyor olmasından dolayı). Ama Yemeksepeti, Glovo ile aynı model değil. Bu nedenle Getir Yemek gibi kendi kuryeleriyle sipariş teslimatı yapan uygulamalar arasında karşılaştırmamız gerekiyor. Eğer böyle bakarsak, deneyimlerime dayanarak, aralarında en yavaş teslimatı yapan uygulama olduğunu söyleyebilirim. Eğer çok açsanız, takdir sizin.

Yanlış Gelen Sipariş

Herkesin motoruyla kurye olup çalışabileceği bu tip uygulamalarda kuryenin uygulamayı doğru anlayabilmesi çok önemli. Aslında verdiğiniz siparişin kalitesi şansınıza dayanıyor. İşini iyi bilen bir kuryeye denk gelmişseniz güzel ilerliyor.

Son verdiğim siparişte bunu çok iyi gördüm. CarrefourSA marketinden yaptığım alışverişte eksik ürünler ve yanlış gelen ürünler bulunuyordu.

Glovo'dan sipariş vermeden önce aklınızda bulunması gerekenler 2

Yandaki ekran görüntüsünde de gördüğünüz gibi bir sipariş oluşturdum. Siparişin sonunda gelen ürünler şöyleydi;

 • 1 Adet 1,5 LT Saka Su
 • 1 Adet 1 LT Sek Günlük Taze Süt
 • 1 Adet 3’lü Ülket Pötibör Bisküvi (Fiyat farkı var)
 • 1 Adet 1’li Ülket Pötibör Bisküvi (Fiyat farkı var)
 • 1 Adet 145Gr Pakmaya Kakaolu Puding (Halbuki 2 taneydi)
 • 1 Adet Pakmaya Yaş Maya (Bu da gönlünden kopmuş :)

E tabi onun gönlünden kopan, benim de kredi kartımdan kopuyor ve ekstra gelen ürünlerin ücreti benden kesiliyor. Burada diyebilirsiniz ki “siparişi kapıda niye kontrol etmedin”. Çünkü evde değildim. Evdekiler de, önceki sorunsuz “Getir” deneyimlerinden dolayı, sorun olmadığını düşünerek, incelemeden direkt kabul etmişler.

Tabi daha sonra müşteri hizmetleriyle uğraştım ve bunun karşılığında 4,05 TL‘lik geri iadeyi kredi kartıma aldım. Ama buradaki sorunun para değil de, o an karşılanamayan ihtiyacım olduğunu bir türlü anlayamıyorlar.

Promosyon Kodlarının İşlememesi

En çok problem de burada yaşanıyor aslında. Glovo‘nun güzel bir tarafı var. Arkadaşlarınızı davet ederseniz 30 TL ve üzerinde kullanabileceğiniz 15 TL’lik kupon hediye ediyor. Bunu hem arkadaşınıza hem de size veriyorlar. Benim de kodum: 167K21M – Eğer bu kodla üye olursanız hediyeyle uygulamayı denemeye başlıyorsunuz.

Daha önce bir Starbucks kampanyası yaptılar. Buradan gelen krediler hesabıma yüklendi ama verdiğim hiçbir siparişte tekrar kullanamadım. Hesabımda 15 TL kredi hep duruyor, müşteri hizmetleri ise “düzelttik, bir sonraki siparişinizde kesin düşecek” diyor. Ama hala krediler hesabımda duruyor. En son yine aynısını söylediler, bakalım bir sonrakinde ne olacak.

Şimdi burada asıl anlatmak istediğim konu en az 30 TL’lik sipariş verme zorunluluğu. Bu gayet normal bir istek, başarılı bir kampanya kesinlikle. Fakat yukarıda hatırlarsanız belirtmiştim, uygulamadaki fiyatlar güncel olmayabiliyor. En son siparişimde bu başıma geldi. 31 TL’lik bir ürün ekledim. Teknik olarak kuponun devreye girmesi gerekiyor, ama girmedi. Sebebi ise restoran fiyatları ve uygulama fiyatlarının birbiriyle uyumlu olmaması. Çünkü sipariş verdiğim 31 TL‘lik ürünler restoranda 29 TL olarak tutmuş. Böyle olunca da kupon devreye girmemiş. Burada müşteri hizmetlerinin savunması ise harika; tam olarak şöyle;

Glovo'dan sipariş vermeden önce aklınızda bulunması gerekenler 3

Gördüğünüz gibi “arkadaş kodu ilk siparişe özel bir kod” diyebilen biri burada müşteri hizmetlerinde görev alabiliyor. Halbuki sorun ortada. Cevap olarak defalarca bu kuponları kullandığımı söylediğimde ise şöyle bir savunma geliyor;

Glovo'dan sipariş vermeden önce aklınızda bulunması gerekenler 4

“Ortak olmadığımız mağaza”, “%30’a kadar farka göz yumma” gibi güzel güzel savunmalar… İyi de bundan müşteriye ne? Ortak olmadığınız mağaza, buna rağmen bu uygulamada yer alıyorsa, ben oradaki fiyatlara göre tercih yapmak durumundayım. Fiyat farklılığı hakkıyla ilgili ben gözle görülür bir uyarı yapıldığını da görmedim hiç.

Yani gördüğünüz üzere Glovo‘nun en büyük sorunu, diğer uygulamalarda olduğu gibi, uygulama içindeki mağazalarla birebir işbirliğinde olmamaları. Uygulamayı indiren çeşitli mağaza görsün diye olur olmaz yerleri, yanlış fiyat bilgileriyle ekleyip satış yapmaya çalışmak… Gerçekten çok etik.

Merak ediyorum, bu Glovo yurtdışında nasıl? Kullanan var mı, orada da durum böyle mi? Yorumlarınızı bekliyorum;

Yanıt Verin

2 yorum