Google Play’de En Yüksek Puana Sahip Eğitici Oyunlar

Google Play'de En Yüksek Puana Sahip Eğitici Oyunlar 1

Söz konusu çocuklar olunca, Google Play Store’dan indirdiğimiz uygulamalar konusunda çok daha seçici olmamız gerekiyor. Akıllı cihazlarla oynanan eğitici oyunlar, faydalı olduğu gibi çeşitli konularda riskler taşıyabiliyorlar.

Örnek:

Çocuklar için geliştirilmiş fakat başkalarıyla yazışma imkânı sunan oyunlar, kötü niyetli kişiler tarafından istismar riski taşıyor. Bu detayı daha önce hesaplamamış olabilirsiniz. Aynı şekilde 3. Taraf reklamları yayınlayan eğitici oyunlar da çocukların zararlı içeriklerle karşılaşmasına sebep olabiliyor. Kendisine sunduğunuz eğitici oyunda gösterilen x bir reklama tıklayarak korku, şiddet içeren oyunlara geçiş yapılabiliyorlar.

Bunlar, yalnızca birkaç küçük örnekti. Bunun gibi önceden hesaplayamayacağımız birçok risk var. Bu yüzden diğer kullanıcıların deneyimlerini incelemenin faydalı olacağını düşündük.

  • Eğitici oyunlar araştırması yaparken bulduğunuz oyunları daha önceden kullanan kişiler nasıl yorumlamışlar?
  • Kaç puan vermişler?
  • Nasıl deneyimler edinmişler?
  • Neleri beğenip neleri beğenmemişler?

Bu soruların tamamı, ilgilendiğiniz uygulamanın Google Play Store’daki yorumlarında cevap buluyor. En kolay gözlemleyeceğiniz güvenoyu, uygulamanın kaç yıldız (kaç puan) aldığıdır. Çok düşük puanı olan uygulamalar muhtemelen düşük faydaya sahip, problemli veya amaca hizmet etmeyen uygulamalar olacağından, yorumları incelemekle vakit kaybetmek istemeyebilirsiniz.

Gelin, kullanıcı deneyimi yüksek, faydalı bulunan, sevilen ve en yüksek puanı alan eğitici oyunlar listesini hızlıca inceleyelim.

En İyi Eğitici Oyunlar

 

1- MentalUP – Zeka Oyunu ( 4,7 Puan ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️ )

Google Play'de En Yüksek Puana Sahip Eğitici Oyunlar 2

 

MentalUP, henüz taze bir uygulama olmasına karşılık 100.000 – 500.000 arasında indirme sayısına ulaşmış. Detaylarını incelediğimizde 2400 değerlendirme almış ve yorumların neredeyse tamamı olumlu. Dünyada bile örneğine az sayıda rastlanacak şekilde tam 4,7 puana sahip. Bu da uygulamanın gerçekten çocuk gelişimine katkı sağlayan, faydalı bir zeka oyunu olduğunu işaret ediyor.

Çocuklar için eğitici zeka oyunları arayan ebeveynler, MentalUP’ı çok sevmiş olmalı. MentalUP Zeka Oyunları’nı inceledik. İçeriği şu şekilde:

Dikkat, hafıza, görsel zeka, sözel zeka, mantıksal-matematiksel zeka gelişimi sağlayan oyunlaştırılmış egzersizlerden oluşuyor. Egzersiz sayısı ile dünyanın en geniş içeriğine sahip. Çocuklar, tıpkı oyun oynar gibi bu egzersizleri günlük belirli bir süre kullanıyorlar. Günün sonunda ise çocuğun elde ettiği kazanımları özetliyor. Gün sonu özeti, performans raporu sayfasına ekleniyor. Performans raporları da çocuğun kendini değerlendirmesini, dilerse yaşıtlarıyla karşılaştırmasını sağlıyor.

MentalUP Eğitici Oyun uygulaması ağırlıklı olarak 5-13 yaş arası çocuklara hitap ediyor.

Bilim insanları tarafından geliştirilen MentalUP, PEDAGOJİK ÜRÜN sertifikasına da sahip. Güvenle kullanılabilir. İncelemek için Google Play’de “MentalUP Eğitici Oyun” araması yapabilirsiniz.

 

2- Funny Food 2! Eğitici oyunlar (4,5 Puan ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️ )

 

Google Play'de En Yüksek Puana Sahip Eğitici Oyunlar 3

Funny Food 2, renkli içeriğiyle dikkat çeken bir uygulama. 500.000+ indirme sayısına ulaşmış. Yaklaşık 4000 kullanıcıdan değerlendirme alan uygulamanın puanından da anlaşıldığı üzere dönütleri genellikle olumlu yönde. 4,5 puan alan Funny Food 2, çocuklar için eğitici oyunlar içeriyor.

2-5 yaş arası çocuklara hitap eden Funny Food 2 oldukça beğenilmiş ki bunu puan tablosundan görebiliyoruz. İçeriğini inceledik:

Çocuklar için gruplandırma, eşleştirme, boyutlandırma, karşılaştırma egzersizleri içeriyor. Çeşitli bulmaca ve renkli oyunlarla 2-5 yaş arası çocuklar için oldukça eğlenceli görünüyor.

Bu uygulamada oyunlarla birlikte eğitici animasyonlar da mevcut.

Funny Food 2, Ukrayna menşeli bir uygulama. İncelemek için Google Play’de “Funny Food 2” araması yapabilirsiniz.

 

3- My Town : Beauty Spa Saloon (4,3 Puan ⭐️⭐️⭐️⭐️)

 

Google Play'de En Yüksek Puana Sahip Eğitici Oyunlar 4

My Town: Beauty Spa Saloon oyunu, 10.000 – 50.000 arası indirme sayısına sahip bir uygulama. Henüz 200 değerlendirme almış olmasına karşılık gelen yorumların büyük bir bölümü olumlu. Çoklu zeka gelişimi yönünden değerlendirildiğinde oldukça sınırlı bir oyun. Anlaşılan, spesifik bir gelişim alanına odaklanmışlar. Bu uygulama çocukların hayal gücünü geliştirmek ve eğlenmelerini sağlamak için geliştirilmiş.

Hayal gücü, çocuk gelişimi için önemli bir beceri olsa da içeriğin diğer zihinsel alanlara aynı anda hitap etmesi daha iyi olabilirmiş. Yine de kişisel yorumlarımızı bir kenara bırakıp tüm kullanıcıların değerlendirmelerinden yola çıkarak ifade etmemiz gerekir. Görünen o ki My Town: Beauty Spa Saloon oyun çocuklar ve ebeveynler tarafından oldukça sevilmiş.

İçeriğini inceledik:

Kuaför salonu, giyim mağazası, manikür pedikür salonu, Spor salonu, Jakuzi, Sauna simülasyonları içeren bir tür oyun. Çocuklar, renkli karakterler üzerinde çeşitli salon uygulamaları yapıyorlar.

Daha çok 3-5 yaş arası çocuklara hitap eden uygulamayı 12 yaş çocuklar da eğlenerek kullanabiliyor.

My Town: Beauty Spa Saloon, İsrail Menşeli bir uygulama. Daha detaylı incelemek için Google Play’de “My Town: Beauty Spa Saloon” araması yapabilirsiniz.

 

4 – Dr. Panda Evi (4,2 Puan ⭐️⭐️⭐️⭐️)

 

Google Play'de En Yüksek Puana Sahip Eğitici Oyunlar 5

Dr. Panda Evi, 10.000 – 50.000 arası indirme sayısına sahip bir oyun. 1750 adet değerlendirme almış. Kullanıcılar, bu oyunu faydalı ve eğitici buluyor. 4,2 puan alarak eğitim kategorisinde en iyi oyunlar listesinin 4. Sırasına adını yazdırıyor.

Dr. Panda Evi, içerik olarak farklı bir konsepte sahip. Çocukların, sanal ortamda ev işleri yapmasını sağlıyor. Sorumluluk bilinci aşılamayı amaç edinen uygulama aynı zamanda çocukalrın hayal gücünü de geliştirmeye yönelik tasarlanmış.

İçeriği detaylı incelediğimizde;

3D animasyonlardan ve eğitici oyunlardan oluşuyor. Görev tamamladıkça sanal para kazanma ve kazanılan paralarla sanal ürünler alma imkanı sunuyor. Bu da çocuklar için basit matematik işlemleri, hayata hazırlık ve eğlence imkânı sunuyor.

Açıklamalarda ve oyun içerisinde tam olarak hangi yaş grubuna hitap ettiği yazmıyor ancak kendi gözlemlerimize göre okul öncesi eğitim dönemindeki çocuk grubuna hitap ediyor.

Dr.Panda Evi, Çin menşeli bir uygulama. Daha detaylı incelemek için Google Play’de “Dr.Panda Evi” araması yapabilirsiniz.

 

5 – Birthday party: Games for kids (4,0 Puan ⭐️⭐️⭐️⭐️)

 

Google Play'de En Yüksek Puana Sahip Eğitici Oyunlar 6

Birtday party: Games for kids, 100.000 – 500.000 arası indirme sayısına ulaşmış ilgi çekici bir oyun. Henüz 620 kullanıcı tarafından değerlendirme almış. Aldığı değerlendirmeler genellikle olumlu. 4,0 puan hiç basit bir skor değil. Özellikle, kendi beklentileriyle alakalı sorun yaşayıp düşük puan veren kullanıcı sayısını düşünürsek 4,0’ın üzerine çıkan bütün uygulamaları başarılı kabul etmemiz gerekir.

Uygulamada diğerleri kadar oyun alternatifi yok. 12 adet mini oyun içeriyor. Renkler, şekiller, boyutlar, desenler ile eğitsel içeriklerden oluşturulmuş.

2 yaş ve üzeri çocuklara uygun şekilde tasarlanan uygulamanın 6 yaş üzeri çocuklar için biraz basit kalacağı kesin.

Birtday party: Games for kids, çocukların el-göz koordinasyonu, görsel zeka gelişimini, konsantrasyon yeteneğini ve hayal gücü gelişimini destekliyor. Ebeveynler oldukça beğenmiş görünüyor.

Daha detaylı incelemek için Google Play Store’da “Birtday party: Games for kids” araması yapabilirsiniz.

Minik uyarı: Bu içeriği yazalı yaklaşık 3 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririm. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumda belirtmenizi rica ediyorum.
blank
Yazar:
Fatih Özdemir
Tartışmaya Katılın

2 yorum

Takipleşelim :)

Merhaba, ben Fatih Özdemir: Burada; deneyimlerimi, seyahatlerimi, araştırmalarımı, beğenilerimi ve eleştirilerimi sizler için arşivliyorum.

Hakkımda bilgi almak için buraya tıklayınız. Eğer sosyal medya hesaplarımdaki paylaşımlarımı takip etmek isterseniz;

İnternet bağlantınızda bir sorun görünüyor. Ama yine de Fozdemir Blog'u ziyaret etmeye devam edebilirsiniz.