Bir hafta boyunca süren Kastamonu Yolkonak kamp maceram

Bir hafta boyunca süren Kastamonu Yolkonak kamp maceram 1

İzcilik ve Kamp denilince aklıma hep Hababam Sınıfı’nın o malum sahneleri gelirdi ve nasıl bir şey acaba diye merak eder dururdum :) Fakat geçtiğimiz bir hafta boyunca bu ortamı ilk kez yaşama fırsatı buldum. T.C Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından organize edilen “Gençlik Kampları” projesi kapsamında Kastamonu Yolkonak Doğa ve İzcilik Kampı‘nda keyifli ve bol aksiyonlu bir hafta geçirdim.


Türkiye’nin 4 bir yanından gelen, daha önceden birbirini hiç tanımayan 18-22 yaş arası 220 genci buluşturan ve kaynaştıran 6. dönem kampı boyunca Paintball, at binme, okçuluk, bisiklet turu, geleneksel Türk sokak oyunları, halk oyunları, müzik, tiyatro, voleybol, basketbol, masa tenisi, futbol, tenis, el işi eğitimi, Kastamonu geleneksel taş baskı eğitimi gibi birbirinden eğlenceli aktivitelere katıldık.

Kamp dışı aktiviteler olarak düzenlenen Kastamonu Merkez şehir gezisi, Daday At Çiftliği deneyimi ve İnebolu vapur turu da oldukça verimli geçti diyebilirim. Kastamonu şehir gezilerimi ayrı bir yazıda ele alacağımı da belirterek, kampta yaşadıklarımı maddeler halinde dipnotlarla anlatmak istiyorum.

Maddelerle kampta yaşadıklarım

   • İstanbul, Antalya, Diyarbakır, Malatya, Batman gibi ağırlığını doğu şehirlerinden oluşturan kafileler halinde Yolkonak kampına gelen ve birbirini hiç tanımayan gençlerin; kardeşçe uyum içerisinde bir hafta geçirmeleri ve yeni arkadaşlıklar edinmeleri, projenin ne kadar önemli olduğunu gözler önüne seriyor.
   • İstanbul’dan gelen kafilenin bahtsızlığından mıdır bilinmez gidişimiz ve dönüşümüz bayağı çetrefilli geçti. Ama sonuç olarak her şey güzeldi :)
   • Bakanlık katılımcıların cebinden 5 kuruş para çıkarmadığı gibi üzerine cep harçlığı da veriyor, güzel hareket!
   • Kampta sigara içmenin yasak olması, içenlerin de kırmızı şeritlerle çevrilmiş (karantina bölgesini andıran) küçük alanlarda bu ihtiyaçlarını gidermek zorunda kalması en çok hoşnut olduğum olaylardan biriydi :) Bakanlık bunu iyi düşünmüş.

Kastamonu Yolkonak Kampı Sigara Alanı

   • Kampta kaldığımız Bungalow evler oldukça muhteşemdi. Konfor için masraftan kaçmamışlar.

 • Kampta kazandığım en güzel şeylerden biri Harmandalı oyununu öğrenmek oldu diyebilirim. Artık melodisini duyar duymaz bile ayaklarım harekete geçiyor.

 

 

 • Kastamonu’nun meşhur türküsünde de yer alan Tirit yemeğinin aslında Susamsız Giresun Simidi’nin üzerine yoğurtlu sos dökülmesinden ibaret olduğunu öğrenmem büyük bir hayal kırıklığı oldu :) Tabi Kastamonulular o simide “Kel Simit” diyorlar.

 

Kastamonu Tirit
Kastamonu Tirit

 

 • Kampta görev alan Gençlik Liderleri katılımcıları dinamik tutmak adına birçok şeyi yaptılar. İlk kez 1 hafta boyunca sabah erken uyandığıma lanet etmedim :) Bazı liderlerin sabah kamptaki öğrencileri uyandırma taktikleri de hafızamdan çıkmayan anılar oldu :)

 

 

 • Bizim yan kampın gece eğlencesinde birkaç saat içerisinde bir skeç çalıştık ve onu sahneledik. Bendeniz Harem dizisindeki Çıngıraklı Paşa :) – / Rol gereği en ince ses tonunda oynadığımdan dolayı kulaklarınıza verdiğim rahatsızlıktan dolayı özür dilerim :)

 

 

 • Yaptığım taş baskının ortasına Bakanlığın logosunu yerleştirdim. Tasarımcılığımı burada da konuşturdum :O

 

 

Taş baskı ile kök boyayla bandana hazırladık. Gençlik Bakanlığı’na armağanım olsun, eheheh :)

Fatih Özdemir (Fozdemir) (@fozdemircom) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()

 

 • Son gün şakaları malumdur. Yurtta kaldığımdan dolayı bu tür şakaları iyi bilirim :) Bundan dolayı uyanıklık yapıp gece yatmadan önce odaya tuzak kurmuştum. Biz uyurken odaya girerek bizi ojeyle boyanma hayalini kuran arkadaşlarım, karşılaştıkları tuzak üzerine şok oldular :)
 • Yine kampın son günü asker eğlencelerinin vazgeçilmezi olan havaya adam atma merasiminden kaçarken en sevdiğim siyah t-shirtimi de rahmetli ettik. İstanbul’a gelince hemen aynısından aldım. Basic Siyah severim

 

Yırtılan Basic Tshirt

 

 • Boş zamanlarımızda oynadığımız Sinyal Etkisi, Kocaayak Denge Oyunu gibi geleneksel oyunlardan oldukça keyif aldığımı belirtebilirim :) Eskisi gibi yaşadığımız şehrin sokaklarında olsaydık da bu oyunu arkadaşlarıma öğretebilseydim. Ama bak, şuan sen de dahil hepimiz PC başındayız.

 

Denge oyununda dengesizlik :) – Gençlik ve Spor Bakanlığı Doğa ve İzcilik Kampı

Posted by Fozdemir on 23 Temmuz 2015 Perşembe

 • Odadaki herkesin bana abi demiş olması artık hayata karşı ciddi bir duruş sergileme vaktinin geldiğini anlamama vesile oldu.
 • Kamptaki mıntıka temizliği sırasında eline geçen çöpleri yan tarafta çöp tenekesi olmasına rağmen yere atmayı daha uygun bulan insanların çok fazla olduğunu görünce kendi adıma utandım.

T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı Kastamonu Yolkonak Doğa ve İzcilik Kampı’nda geçen 1 haftanın ardından artık ayrılıyoruz….

Posted by Fozdemir on 28 Temmuz 2015 Salı

Kamptan aktaracaklarım şimdilik bu kadar. Bu güzel etkinlik yıl boyunca çeşitli dönemlerde devam ediyor. Sadece Kastamonu değil, Türkiye’nin dört bir yanında doğa ve yaz kampları bulunuyor. Siz de başvurabilirsiniz: http://genclikkamplari.gsb.gov.tr/

T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bu faaliyetinden ötürü çok teşekkür ediyorum. Ayrıca kamp sorumlularını ve liderleri de emeklerinden ötürü tebrik ederim, özellikle de bizim çilemizi çeken Kadir Liderimize :) Unutulmaz bir hafta yaşadık. Tanıştığım bütün dostlara selametle!

Kastamonu Şehir tanıtım yazısını da çok yakında çıkaracağım. #Kastamonu etiketini takip etmeye devam edin :)

Bu yazıya yorumunuzu bırakmak için buraya tıklayınız

Blogumun e-posta bültenine abone olun

Minik uyarı: Bu içeriği yazalı yaklaşık 5 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririm. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumda belirtmenizi rica ediyorum.

Yorum bırakın

9 yorum

İnternet bağlantınızda bir sorun görünüyor. Ama yine de Fozdemir Blog'u ziyaret etmeye devam edebilirsiniz.