Haftaiçi ofis, haftasonu müze: Borusan Contemporary

Haftaiçi ofis, haftasonu müze: Borusan Contemporary 1

Fatih Sultan Mehmet köprüsünden geçerken Avrupa yakasında, Rumeli Hisarı’nın yan tarafında masallardaki köşkleri andıran değişik bir yapı mutlaka dikkatinizi çekmiştir. 1910’lu yılların başında yapımına başlanan Yusuf Ziya Paşa köşkü, halk arasında “Perili Köşk” diye anılıyor. Mahalle sakinleri arasında kulaktan kulağa dolaşan çeşitli rivayetleri de mevcut.


İşte bu tarihi yapıyı 2002 yılında Borusan Holding 25 yıllığına kiralamış. 2007 yılında da ofislerini buraya, yani “Perili Köşk”e taşımış.

Eylül 2011’de ise bu binayı haftaiçi ofis, haftasonu müze olacak şekilde dizayn etmişler. Borusan Contemporary adında ziyarete açılan müzeyi bugün ziyaret ettim.

OFİSTE SANAT VAR!

“Ofiste sanat var” sloganını seçmelerinin anlamını müzeye gidince anlıyorsunuz. Çünkü burası haftaiçlerinde Borusan Holding’in ofisi olarak kullanılıyor. Haftasonu ise müze olarak kullanılıyor. Diyeceksiniz ki “Ofisten müze mi olurmuş?”

Bunu ben de kendime soruyordum, ama oluyormuş. Çalışanları aslında sanatın içerisinde çalışıyorlar. Sanat ve manzara…

Çalışanların odalarında ressamlara ait resimler ve Borusan Contemporary’e ait koleksiyonları keşfediyorsunuz. Bazı eserler sizi çok şaşırtabiliyor. Çünkü çağdaş ve modern dünyanın tekniklerinden faydalanarak oluşturulmuş sanat eserleri mevcut. Müze boyunca da hiyerarşik düzene göre çalışanların, finansmanların, CEO’nun ve yöneticilerin odalarına girme fırsatı elde ediyorsunuz.

Tabi durum böyle olunca Ofis ve Müze ayrımını nasıl ayarlıyorsunuz diye bir soru sorduk rehberimize. O da haftaiçi çalışanlar çıkarken özel eşyalarını topluyor. Sabah olunca da bir müzeye dönüşüyor diyor. Dünyada bu konsepte çalışan başka bir müze var mıdır bilmem :)

MANZARA VE SANAT!

Borusan Contemporary’i görünce çalışanlarını kıskanmamak için bir sebebiniz yok! Hem sanatla iç içe çalışacaksınız. Hem de çalışma odalarınızın pencereleri mükemmel bir İstanbul Boğazı manzarasına bakacak. Üstelik Perili Köşk denen efsanevi bir yerin içerisinde… Hayal gibi değil mi?

Borusan Holding’e oluşturduğu bu modern sanat müzesiyle karışık ofisleri için tebriklerimi iletiyorum :) Gerçekten de harika bir yer.

BU SEFER FOTOĞRAF YOK :)

Borusan Contemporary’de her müze gibi “fotoğraf çekilmesini istemiyoruz” deyince, sizi bu müthiş mekanın fotoğraflarını ne yazık ki yansıtamıyorum. Hava da bardaktan boşalırcasına yağdığı için balkonlara çıkıp boğazın güzel manzarasına da doyamadım. Eğer ziyaret etmek isterseniz size bu müzeyi mutlaka öneririm. Fakat ilk girişinizde “Bu ne biçim bir müze, anlamsız aletler var burada, sana uyduk geldik Fozdemir” derseniz, şimdiden uyarayım :) Müze bir sanat müzesi. Bundan dolayı oranın güzelliği ve mükemmelliği; sizin hayal dünyanıza ve sanat anlayışınıza göre değişkenlik gösterebilir.

Unutmadan! Müze sadece haftasonları 10:00/20:00 arasında açık. Çünkü yukarıda da belirttiğim gibi haftaiçinde ofis oluyor!

GİRİŞ ÜCRETLERİ

Tam: 10 TL

İndirimli: 5   TL (12 yaş üstü öğrenciler, öğretim görevlileri, 60 yaş ve üstü)

Grup: 7   TL (10 kişi ve üstü)

Ücretsiz : Engelliler ve her engelliye refakat eden bir kişi, 12 yaş ve altı çocuklar ve basın mensupları

Müzekart+ sahiplerinin tam bilet üzerinden %20 indirim hakları bulunmaktadır.

ULAŞIM

Müzeye ulaşmak için Kabataş ve Taksim’den kalkan; Sarıyer, İstinye Dereiçi, Reşitpaşa ve Bahçeköy otobüslerine binebilirsiniz. Rumeli Hisarı durağında inmeniz yeterlidir.

Bu yazıya yorumunuzu bırakmak için buraya tıklayınız

Blogumun e-posta bültenine abone olun

Minik uyarı: Bu içeriği yazalı yaklaşık 9 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririm. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumda belirtmenizi rica ediyorum.

Yorum bırakın

İnternet bağlantınızda bir sorun görünüyor. Ama yine de Fozdemir Blog'u ziyaret etmeye devam edebilirsiniz.