Fozdemir Blog
Anasayfa > Gezdim Gördüm > Türklüğün onuru: Harbiye Askeri Müzesi

Türklüğün onuru: Harbiye Askeri Müzesi

İstanbul’un merkezi yerinde Taksim ve Mecidiyeköy’ü birbirine bağlayan Halaskargazi Caddesi’nin Nişantaşı ayrımı mevkideki Harbiye Askeri Müzesi’ni ziyaret ettim.

closeBu yazı 7 yıl 7 ay 22 gün önce yayınlanmış olduğundan güncelliğini yitirmiş veya içeriğindeki bilgilerin geçerliliği kaybolmuş olabilir. Eğer yanlışlık olduğunu düşünüyorsanız lütfen bana ulaşın!

İstanbul’un merkezi yerinde Taksim ve Mecidiyeköy’ü birbirine bağlayan Halaskargazi Caddesi’nin Nişantaşı ayrımı mevkideki Harbiye Askeri Müzesi’ni ziyaret ettim.

Mehter Takımı’nın konseriyle keyifli anlar yaşadığım gezide, onurlu tarihimizi yakından tanıma fırsatı elde ettim.

Osmanlı’dan Cumhuriyet’e kadar tüm askeri kalıntıların ve verilerin sergilendiği müzede Ermeni sorununa da belgelerle değinilmiş.

Osmanlı İmparatorluğundan bu yana gelmiş geçmiş bütün tarihimizi kapsayan müzenin büyüklüğü nedeniyle ayrıntılı bir biçimde, bütün her şeyi inceleyerek gezmek ne yazık ki imkansız. Ama gezdiğim bölümler bile Türklük onurumu kabartmaya yetti.

Savaş cephelerinden müzeye.

Kurtuluş Savaşı’nda cephedeki askerlerden kalanlar bütün orijinalliği ile korunmuş. Özellikle de kan lekeli gömleğin bu zamana kadar bu denli korunması bir hayli ilginç geldi. Ve yine bunun gibi bir çok eser müze de sergilenmekte.

Yine savaş yıllarından kalma ateşli silahlar görülmeye değer güzellikte. Ve tabiki benim en çok ilgimi çeken bölüm İstanbul’daki savaşlardan kalan eserlerdi. Özellikle de İstanbul’un fethinden önce Haliç’e gerilen demir halatı görmek manevi anlamda bana çok şey kazandırdı.

Müzeyi vaktiniz olursa mutlaka ziyaret etmenizi öneririm. Saat 15’te başlayan Mehter Konseri’ni de kaçırmamanızı öneririm. Eğer gidemiyorsanız aşağıda objektiflerime yansıyan fotoğrafları inceleyebilirsiniz. Müzeye ulaşımda sorun yaşıyorsanız aşağıdaki yorum bölümünden bana ulaşım ile ilgili sorularınızı sorabilirsiniz.

Fatih Özdemir

Ben Fatih Özdemir, şu an ziyaret etmekte olduğunuz fozdemir.com’da 8 yıldır blog yazıyorum. Detaylı bilgi almak için "Hakkımda" bölümünü ziyaret edebilirsiniz.

26 yorum

Yorum bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.Yeni Youtube kanalımı keşfettiniz mi?