Havadan İstanbul Boğaz Turu deneyimim

Havadan İstanbul Boğaz Turu deneyimim 1

Bir İstanbul Bloggerı olarak yıllarca sizlere İstanbul’dan bahsettim. Ama bu seferki çok başka olacak! Çünkü bu fotoğraflarla İstanbul’a tekrar aşık olacaksınız.


Bu zamana kadar yaşadığım en iyi deneyimim olan Havadan İstanbul turumu geçtiğimiz hafta gerçekleştirdim. Tabi bu tur benim için biraz sürpriz oldu. Başarılı ve henüz yeni bir internet projesi girişimi olan Sosyologger‘dan gelen bir mail ile başladı her şey. Gelen mailde İstanbul semalarında Seabird Airlines ile uçma deneyimi fırsatı elde ettiğim yazıyordu. Bunu öğrenince çok mutlu oldum. Bir İstanbul Blog yazarına bundan değerli daha hangi ödül verilebilirdi ki :) ?

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin ulaşım şirketi Burulaş‘ın alt markası olan Seabird Airlines‘ı daha önce de çok duymuştum. Benim gibi, siz de Haliç üzerine suya iniş yapan uçakları sık sık görüyor olmalısınız. İşte bu uçaklar Seabird Airlines‘in ve İstanbul-Bursa arasında seferler yapmak için kullanılıyor. Ayrıca her hafta havadan İstanbul turları da gerçekleştiriliyor. Uçaklar Kanada’dan alınmış. Zaten pilotları da Kanadalı.

Uçuş günü geldiğinde oldukça keyifliydim. Her gün çilesini çektiğimiz şehri, insanlardan uzak ve çok özel hallerini görme fırsatıydı bu benim için. Tabi İstanbul’un benim gönlümdeki yeri de çok farklı, biliyorsunuz. İnanın, İstanbul havadan çok daha güzel. Yarım saatlik tur boyunca hiç aşağıya inesim gelmedi. Ama elbette her güzel şeyin bir sonu vardı :) Bana en çok koyan şey de uçuş sonrası Haliç’ten Taksim’e 15 dk boyunca otobüsle gitmek oldu. Çünkü Haliç’ten Taksim’e uçakla 25 saniyede felan varmıştık :) Aradaki farka bakın…

Yarım saatlik tur Haliç’ten başlayıp Boğaz’ın Karadeniz çıkışına kadar sürdü. Geri dönüşte ise Marmara Denizi‘nden devam ederek tekrar Haliç‘te son buldu. Tur boyunca İstanbul’un birçok önemli eserini havadan görmeden fırsatı elde ettim. Özellikle yapımı devam eden ve oldukça tartışılan 3. Köprü projesi güzergahının tamamını da çıplak gözle gördüm, sizleri de unutmadım tabiki, aşağıdaki fotoğraflarda hepsini görebileceksiniz.

İstanbul Boğazı‘nın güzelliği tam da Karadeniz çıkışında u dönüşü yaptığımız sırada ortaya çıktı. O anki manzara inanılmazdı.

Bu harika uçuş deneyimimin ardından Instagram hesabımdan #fozdemiraşkınauçuyor etiketiyle birkaç etkileyici fotoğraf paylaşmıştım. Fakat elbette bunlarla kalmayacaktım. Biraz beklenti yaratmış gibi oldum, ama yazıyı geç yazmamın sebebi tamamen yoğun iş gündemimdi. Bugüne kısmet oldu.

İşte İstanbul’un havadan fotoğrafları;

Bu harika deneyim için öncelikle Sosyologger‘a, ardından da ayaklarımızı başarılı bir şekilde yerden kesen Seabird Airlines’a teşekkür ediyorum.

Yanıt Verin

4 yorum