Havuz mu deniz mi sorusunun cevabı bundan sonra havuz olabilir

Genellikle yüzme havuzları için söylenen mikrop kaparsın sözünün iyi bir havuz bakımı ile kolayca çözüme ulaşabileceğini yaptığım internet araştırmaları sonucunda yeni keşfettim ve aslında denize giriyormuşçasına temiz olabileceğini de bu vesileyle öğrenmiş oldum.


Havuzlara düzenli olarak kimyasal eklenmesi ve operatörler tarafından yapılan teknik temizlik sayesinde isterse olimpik büyüklükte olsun ister evinizin arka bahçesinde her türlü havuza gayet sağlıklı bir şekilde girmek mümkünmüş. Yaptığım araştırmalar sonucunda havuzdaki klor seviyesinin yeteri miktarda olması havuzun temiz kalmasını sağlayacağı gibi klor seviyesinin 1.0-3.0 ppm (ölçü birimi) aralığında olması gerekiyormuş. Bu sayede havuz suyu hem dezenfekte olacak kadar temiz hem de insanlara zarar vermeyecek kadar sağlıklı oluyormuş. 

Bununla birlikte havuzu fiziksel olarak da temizlemek ve havuz bakımını düzenli olarak yapmak büyük önem taşıyormuş. Eğer havuza sık sık giren oluyor ya da üzerine yaprak gibi fazla organik atık düşüyorsa yüzme havuzlarının günlük olarak temizlenmesi şartmış. Haftalık temizlik  yaparak da seramiklerin kirlenmesi ve organik üreyenlerin (yosun yapıcı etki) azalması sağlanabilirmiş. 

Eğer havuza girmeden önce duş alırsanız deri hastalıklarına yakalanma şansınız neredeyse sıfıra kadar düşecekmiş. Sebebi ise deri üzerinde kalan temiz sudan oluşan nem hücreler üzerinde kalkan görevi görerek havuz suyunun etkilerinden korunma sağlıyormuş. Havuza lens ile girmek ve gözleri su içinde açmak da göz sağlığı açısından oldukça tehlikeliymiş çünkü lenslerin bütün suyu çekerek bir sünger görevi görme özelliği varmış. Böylece çektiği suyla birlikte bütün mikropların da göze girme oranı artıyormuş. 

Bunun gibi bilgilerin yanında havuz kimyasallarının nelerden oluştuğunu öğrenmek ve neden kullanıldığını bilmek de bir hayli işe yarar diye düşünüyorum. Yosun öldürücü seramiklerde oluşan yosunların giderilmesinde, pH düşürücü/yükseltici havuz suyunun pH dengesini sağlamada, çöktürücü havuz suyunda gezen kirlerin havuz dibine çökertmede ve berraklaştırıcı da daha temiz ve parlak bir su oluşturmak için kullanılıyormuş. Bazı ürünlerin birbiriyle yan yana durması da kimyasal tepkime verebileceği korkusuyla yan yana tutulmuyormuş. Havuz kimyasallarının çeşitleri ve uygulama bilgileri hepsi için farklılık gösteriyormuş.

Sonuç olarak havuzu temiz kılmak için uygulamak gereken belli başlı kurallar mevcut ve bunlar uygulandığı takdirde hiçbir şekilde zarar göreceğinizi düşünmüyorum. Siz yine de bu bilgileri aldıktan sonra gördüğünüz havuz operatörlerine havuzun klor seviyesi ve kimyasal durumunu sorarak durumu kontrol altına alabilirsiniz.

Photo by Paul Carmona on Unsplash
Yanıt Verin