Fozdemir Blog
Haydarpaşa Tren Garı Yangın
Haydarpaşa Tren Garı Yangın
Anasayfa > Dilime Düşenler > Haydarpaşa gibi koca bir tarihi daha kaybettik

Haydarpaşa gibi koca bir tarihi daha kaybettik

Haydarpaşa Tren Garı; geçtiğimiz günlerde sebebi belirlenemeyen bir sebepten dolayı yandı.

closeBu yazı 7 yıl 10 ay 17 gün önce yayınlanmış olduğundan güncelliğini yitirmiş veya içeriğindeki bilgilerin geçerliliği kaybolmuş olabilir. Eğer yanlışlık olduğunu düşünüyorsanız lütfen bana ulaşın!

Haydarpaşa Tren Garı; geçtiğimiz günlerde sebebi belirlenemeyen bir sebepten dolayı yandı.

İstanbul’un Kadıköy İlçesi’nde bulunan ve 1908 yılında Bağdat demiryolu hattının başlangıç İstasyonu olarak hizmet veren tren garının arazisi çok değerli. Yıllar önce Manhattan’a benzetme projeleri nedeniyle yıkılması istenen Haydarpaşa Garı’nda çıkan bu yangın, akıllara sabotaj olabilme ihtimali olacağı konusunu getirdi. Sadece çatısını kaybederek atlattığımız bu yangının daha kötüleri gelir mi?

İstanbul’un; Amerika Birleşik Devletleri’nin New York şehrinde bulunan Manhattan bölgesine ısrarla benzetilmeye çalışılmasının amacı nedir anlamış değilim?

Tüm dünyanın gözünü diktiği ve bizim egemenliğimizde olan bu muntazam şehrin doğal güzelliğinin bir hiç uğruna bozulmasının sebebi niye diye sormanın hiçbir fayda sağlamayacağını acı da olsa anlamak zorunda kalıyoruz.

ANADOLU YAKASI’NIN EN ÖNEMLİ TARİHİ ESERLERİNDENDİ

İstanbul’un Anadolu Yakası’nın demiryolu ulaşımını elinde tutan gar, günlük ulaşım oranında da büyük paya sahipti. Vapurların, trenlerin ve Anadolu Yakası sahilyolu banliyö trenlerinin hergün işgal ettiği bu önemli gar, bütün İstanbul’u yasa boğacak kadar acımasızca bir darbe aldı.

Sabotaj olabilme ihtimalini aklıma hiç getirmek bile istemiyorum, ama bir garın çatısı başka türlü neden yanabilir ki?

Tek korkumuz bu vahşi proje için müthiş tarihimizi tek bir dozerle yerle bir etmemek olacaktır.

Bütün tarihimize geçmiş olsun…

Fatih Özdemir

Ben Fatih Özdemir, şu an ziyaret etmekte olduğunuz fozdemir.com’da 8 yıldır blog yazıyorum. Detaylı bilgi almak için "Hakkımda" bölümünü ziyaret edebilirsiniz.

12 yorum

Yorum bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  • Böyle bir tarihe çok yazık oldu… İnşallah eskisine benzer bi hale getirilir çatı tekrar eski görünümüne döner bu arada arkadaşın fikrine katılıyorum çok güzel Keşke Dimi :))

  • Sanıyorum Atatürk’ten sonra verilmiyor.Çünkü insanlarımız neredeyse kendi dilini konuşmaktan aciz !

  • Bildiğim kadarıyla olay şu;
    Bilindiği gibi HaydarPaşa oldukça eski bir tarih.Ve bilindik / bilinmedik kişiler tarafından yıkılmak istenmiş önceden de.Evet hatta bir kurum burayı yıkmak istemiş.Tarihini seven /koruyan halk da buna karşı çıkınca sanıyorum bu olayı kimseye belli etmeden ve kasıtlı olarak yakıldığı anlaşılmasın diye farklı bir izlenim uygulamışlar.HaydarPaşa oldukça eski bir tarih olduğundan buranın onarılması gerektiğini ve referansları oldukça kötü olan bir tadilat / tamirat şirketine vermişler bu işi.Şirketin haberi var ya da haberi yok bi şekilde tadilatı üstlenen şirketin adamlarından biri kaynak yaparken falan kasıtlı / kasıtsız bir şekilde Tarihimiz HaydarPaşa’yı alev alev yakmış.Tabi bunun gibi bi çok söylenti var.Bu da onlardan biri olabilir sadece bir büyüğüm tarafından duyduğumu anlatıyorum.

  • Kadıköy’e giderken hep gördüğüm bir Tarihin gözlerimin önünde yokolması beni çok üzdü. Bu olayda kasıtlı bir davranış varmıdır acaba .Zaten restorasyon halindeyken yandı.Bu olayın aydınlatılması lazım.Yeni Youtube kanalımı keşfettiniz mi?