Haydarpaşa gibi koca bir tarihi daha kaybettik

Haydarpaşa Tren Garı Yangın
Minik uyarı: Bu içeriği yazalı yaklaşık 8 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririm. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumda belirtmenizi rica ediyorum.

Haydarpaşa Tren Garı; geçtiğimiz günlerde sebebi belirlenemeyen bir sebepten dolayı yandı.

İstanbul’un Kadıköy İlçesi’nde bulunan ve 1908 yılında Bağdat demiryolu hattının başlangıç İstasyonu olarak hizmet veren tren garının arazisi çok değerli. Yıllar önce Manhattan’a benzetme projeleri nedeniyle yıkılması istenen Haydarpaşa Garı’nda çıkan bu yangın, akıllara sabotaj olabilme ihtimali olacağı konusunu getirdi. Sadece çatısını kaybederek atlattığımız bu yangının daha kötüleri gelir mi?

İstanbul’un; Amerika Birleşik Devletleri’nin New York şehrinde bulunan Manhattan bölgesine ısrarla benzetilmeye çalışılmasının amacı nedir anlamış değilim?

Tüm dünyanın gözünü diktiği ve bizim egemenliğimizde olan bu muntazam şehrin doğal güzelliğinin bir hiç uğruna bozulmasının sebebi niye diye sormanın hiçbir fayda sağlamayacağını acı da olsa anlamak zorunda kalıyoruz.

ANADOLU YAKASI’NIN EN ÖNEMLİ TARİHİ ESERLERİNDENDİ

İstanbul’un Anadolu Yakası’nın demiryolu ulaşımını elinde tutan gar, günlük ulaşım oranında da büyük paya sahipti. Vapurların, trenlerin ve Anadolu Yakası sahilyolu banliyö trenlerinin hergün işgal ettiği bu önemli gar, bütün İstanbul’u yasa boğacak kadar acımasızca bir darbe aldı.

Sabotaj olabilme ihtimalini aklıma hiç getirmek bile istemiyorum, ama bir garın çatısı başka türlü neden yanabilir ki?

Tek korkumuz bu vahşi proje için müthiş tarihimizi tek bir dozerle yerle bir etmemek olacaktır.

Bütün tarihimize geçmiş olsun…