İDO’nun şehir hatları sinemasında Boğaz’da film izledik

İdo Vapurda Sinema
İdo Vapurda Sinema

İDO yani “İstanbul Deniz Otobüsleri” (İDO: İstanbul’daki deniz ulaşımını yöneten kurum) tarafından düzenlenen Şehir Hatları Sineması etkinliğine katılma fırsatı elde ettim. 24 Temmuz Cumartesi akşamı saat 19:00’dan itibaren, 13 Milyonluk şehrin özenle seçilmiş insanları hatta tabir-i caizse “Beleşçileri” olarak bu önemli etkinlik için Barış Manço Vapurunu doldurduk :)


19:00’da Üsküdar’dan, 20:00’da Kabataş’tan hareket eden vapur Boğazın sularına doğru açılırken İstanbul’u ilk defa o kadar muhteşem ve görkemli olduğunu fark ettim. Normalde de görkeminden şüphem yoktu ama o gün bir başkaydı.  Tam günbatımı zamanına doğru açılan vapur boğazda Titanic etkisinde yavaş yavaş süzülürken, boğazın o görkemli günbatımı hali görülmeye ve fotoğraflanmaya değerdi.

Organizasyon sorumlusu Tolga Arıcan konuşmasını yaparken öğrendiğim bilgi tuhafıma gitti doğrusu :) Meğer ordaki çoğunluk benim gibi Blog yazarıymış :) Tam o sırada İDO’nun Blogger’lerle yaptığı bir önceki “Haliç Tersanesi” gezisi etkinliğinde ekipte güzel anı bıraktığını düşündüğüm tersane yetkilisi bir abi konuşmasını yaptı ve Orhan Veli’nin güzel şiiriyle noktaladı. Organizasyon sorumlusunun Tolga Arıcan’ın okuduğu “Tıytıy” şiiride dinlemeye değerdi : ) Neyse ki “Armut”lara (Armut: Resimlerde gördüğünüz renkli konforlu koltuk tarzı :) uzanarak boğazın muhteşemliğine tanıklık ederken buluşmamızın nedeni olan Fatih Akın yapımı “Crossing the Bridge/İstanbul Hatırası: Köprüyü Geçmek” filmi başladı. Bir gün boğaz köprüsünün altından geçerken sinema filmi izleyeceksin deseler “Hadi Canım Sende” derdim herhalde. İşte tam o anda bu hayal gerçek oldu. O an “İstanbul’da neden yaşamalıyım” sorusunu saçma bulacak derecede karmaşık duygular içerisindeydim.

Şimdi yazının başında belirttiğim “Beleşçiler” kelimesine gelmek istiyorum :) Biraz argo oldu ama içtenlikten dolayı böyle bir ifade kullandığımı belirtmek isterim. Gecenin en keyifli anları o anda başladı diyebilirim :) Ard arda gelen çaylar, meyvesuları, kolalar, patlamış mısırlar, tostlar, sandviçler, dondurmalar… diye uzayıp giden listeden sonra kendimizi bir an beleşçi hissettik diyebiliriz : ) Bu güzel duygular içerisinde bizimle birlikte olan “Show Haber” kamerasıda çektiği görüntülerle anı ölümsüzleştirdi.

Vapurda ilerleyen vakitlerde Boğazdaki etkinlikleride göz gezdirmeyi ihmal etmedik tabi. “Turkcell Kuruçeşme Arena”nın önünden geçerken gördüğümüz konser de bir hayli keyifli geçiyor görünüyordu. Sesinden tahminlerimizce bir “Şebnem Ferah” konseri diye düşünüyoruz.

Yazımı bitirirken bize bu muhteşem anı yaşatan ve Barış Manço vapurunda inanılmaz bir anı bırakmamıza vesile olan İDO yani İstanbul Deniz Otobüsleri firmasına sonsuz teşekkürlerimi iletiyor ve bu tarz etkinliklerin devamını diliyorum.

Bu yazıya yorumunuzu bırakmak için buraya tıklayınız

Blogumun e-posta bültenine abone olun

Minik uyarı: Bu içeriği yazalı yaklaşık 10 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririm. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumda belirtmenizi rica ediyorum.

Yorum bırakın

15 yorum

İnternet bağlantınızda bir sorun görünüyor. Ama yine de Fozdemir Blog'u ziyaret etmeye devam edebilirsiniz.