İngiltere Başkonsolosu Leigh Turner ile GREAT kampanyasını konuştuk

GREAT Britain in Turkey - Leigh Turner and Fatih Özdemir
GREAT Britain in Turkey - Leigh Turner and Fatih Özdemir

Ticari ve ekonomik anlamda birçok ülke ile arasında bağ kurmak, kendini dünyaya yeniden tanıtmak için harekete geçen İngiltere; geçtiğimiz yıl başlattıkları GREAT kampanyasını bu yıl Türkiye‘de de yürütüyor.


Kampanya kapsamında Türkiye‘nin seçkin blog yazarlarıyla da görüşmek ve fikir almak isteyen İngiltere İstanbul Başkonsolosu Leigh Turner bizi hoş bir öğle yemeğinde, İngiltere İstanbul Konsolosluğu Beyoğlu Pera House‘da ağırladı. Yaklaşık 10-15 kişilik heyet eşliğinde hoş bir sohbetin içine daldık.

Yemek boyunca muhabbetin İngilizce ağırlıklı olmasından dolayı etkin bir konuşma gerçekleştiremesem de, anlatılanları çok iyi dinleyebildim ve anlayabildim.

Yemek boyunca aldığım bazı notlar eşliğinde sizlere konuşulanları özetlemek ve GREAT kampanyasından bahsetmek istiyorum.

Yemekte çok şey konuşuldu. Son dönemde Taksim Gezi Parkı olayları ile geçtiğimiz etkin süreçten de bahsedildi.

Neden GREAT?

Hepimizin en çok merak ettiği soru şuydu: İngiltere neden reklama ihtiyaç duydu?

Bu sorunun üzerine verilen örnek durumu özetliyordu. Çünkü herkesin genel kanısı İngiltere vizesi almanın zor olduğuydu. Bununla ilgili yaptıkları açıklamada, diğer ülkelere bakıldığında en kolay vize İngiltere‘den alınıyor diye bir iddia ortaya koydular. Tabi hepimiz bunun üzerine tepki gösterdik. Ama gerekçeleriyle birlikte durumu açıkladılar. Bilmiyorum, siz bu konu hakkında ne düşünürsünüz :) ?

Yani bunun gibi daha birçok şey İngiltere için büyük bir eksiymiş. İngiltere‘ye yatırım yapılmasını ve aynı şekilde İngiltere‘den de ülkemize yatırım yapılmasını istiyorlarmış. Çünkü İngiltere denince akla ticari ve ekonomik anlamda hiçbir bağ gelmiyormuş. Durum tek ülkemizde değil Avrupa‘da da böyleymiş.

Açıkçası İngiltere bu projeyle imaj tazelemek istiyor. Fakat bu çağrının ‘ülkemize gelin, bizi ziyaret edin’ şeklinde olmadığına da vurgu yapılıyor. Proje kapsamında başarılı üniversite öğrencilerine İngiltere’de eğitimin yolu da açılıyor.

Yemekte atılan Tweetleri Storify üzerinden de görebilir; #GREATbloggerslunch ve #GREATinTurkey hastagleri ile proje gündemini de takip edebilirsiniz. Ayrıca Instagram üzerinde yemekte çektiğim kısa bir video da var!

Hepimizi ayakta karşılayarak özel olarak ilgilenen İngiltere Konsolosu Leigh Turner, konuşması ve samimiyetiyle bizi mutlu etti. Hepimizi tek tek dinledi ve ara sıra Türkçe dialoglara da girdi. Bu güzel yemek daveti için İngiltere Konsolosluğu‘na teşekkürlerim iletiyorum. Orada bulunmak benim için büyük bir ayrıcalıktı.

Sevgilerle!

Yanıt Verin

4 yorum
  • En kolay vize İngiltere den alınıyormuş demek… :) Eh belki ileride en azından bizim ülkemiz adına bunu kolaylaştırabilirler. Çok güzel ve iyi gözlemlenmiş bir yazı olmuş, teşekkür ederim bizlerle paylaştığınız için. Kolay gelsin.

  • Kendisine bir TC pasaportu verelim, sıradan bir çalışan olarak veya bir öğrenci olarak İngiltere vizesi almaya çalışsın bakalım fikri değişir mi?