Instagram’de nasıl etkileyici fotoğraflar çekiyorum?

Instagram’de nasıl etkileyici fotoğraflar çekiyorum?

Beni Instagram‘den (@fozdemircom) takip edenler bilir. (http://instagram.com/fozdemircom) Çok fazla iddiam olmasa da zevk amaçlı gezdiğim yerlerin en özel karelerini yakalamayı ve paylaşmayı seviyorum. Fakat fotoğraflarım tahmin ettiğimden çok daha fazla ilgi görmeye başladı. Takipçi sayım da belirli bir ölçüde artmaya başlıyor. Şuan 750’den fazla çektiğim fotoğraf var ve hepsinin altına gelen tek bir yorum var: “Bunu neyle çektin”

Espiri olsun diye “terlikle çektim” diye yanıt vermek için can atsam da kibirli bir duruş sergilememek için mümkün olduğu kadar olumlu cevaplar vermeye çalışıyorum :) Soruların sayısı gittikçe artınca ben de bu yazıyı yazma gereği duydum. Bundan böyle birisi sorduğunda bu yazının linkini atacağım :)

Fotoğraflarımın çoğunu Samsung Galaxy S4 telefonumla çekiyorum. (Bu yazı bir reklam yazısı değildir, sadece cihaz modelini belirtmek istedim :) Bazı fotoğrafları da yine Samsung’a ait olan WB150F model fotoğraf makinesiyle çekiyorum. Bunun dışında kullandığım herhangi prof özellikli bir makine yok. Soranlara bu cevabı verdiğimde geçiştirdiğimi zannediyor, ama durum gerçekten böyle. Dileyenlere EXIF bilgilerini bile verebilirim :)

fozdemircom-instagram-once-sonra-2

Şimdi gelelim neler yaptığıma. Telefonun kendi fotoğraf uygulaması çok gelişmiş değil, ama ben yine de fotoğraflarımı öncelikle onunla çekiyorum. Tabi çektiğimde kontrastı olmayan düz bir fotoğraf çıkıyor karşıma. Bu aşamadan sonra kalan bütün işlemleri genelde Snapseed ve Pixlr Express mobil efekt uygulamaları üzerinden tamamen telefonumda gerçekleştiriyorum. Bu programlarla, çektiğim her fotoğraf için tek tek kontrast, parlaklık, renk, doygunluk ve sıcaklık ayarlarını da yapıyorum. Elim o kadar alışmış ki, bunu photoshoptaki “otomatik düzelt” tarzı bir modül gibi hızlı bir şekilde gerçekleştirebiliyorum :) Sonrasında ise (takipçilerime göre) böyle tadından yenmez manzaralar ortaya çıkıyor.

fozdemircom-instagram-once-sonra-3

İşte bütün hikaye bu aslında. E tabi bir de manzarayı görmek gerekiyor. Çok yakında nesnelerle makro çekimler üzerinde de çalışmayı düşünüyorum. Yine bunu da telefonumla yapacağım. He bu yazının üzerine Samsung’dan biri görür de bana NX Kamera hediye ederse bilemem :) Eğer Samsung’da çalışan yakınlarınız varsa bu yazıyı bir sosyal sorumluluk olarak onlara iletmenizi istiyorum :)

Son olarak harcadığım bunca emeğe göz atmanız için beni Instagram’den takip etmenizi rica ediyorum :) http://instagram.com/fozdemircom

Minik uyarı: Bu içeriği yazalı yaklaşık 5 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririm. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumda belirtmenizi rica ediyorum.
Bu yazıyı paylaşın:
Yazar:
Fatih Özdemir

Bağlantıda kalalım

Mail adresinizi bırakın, sizi son yazılarımdan haberdar edeyim. Söz, spam olmayacak :)

Takipleşelim :)

Merhaba, ben Fatih Özdemir: Burada; deneyimlerimi, seyahatlerimi, araştırmalarımı, beğenilerimi ve eleştirilerimi sizler için arşivliyorum.

Hakkımda bilgi almak için buraya tıklayınız. Eğer sosyal medya hesaplarımdaki paylaşımlarımı takip etmek isterseniz;