İşletmenizdeki satışları artırmada tasarım faktörünü önemseyin

İşletmenizdeki satışları artırmada tasarım faktörünü önemseyin

İşletmenizdeki satışları artırmada tasarım faktörünü önemseyin 59

Bir İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü öğrencisi ve tasarıma önem veren biri olarak işletmelerin satışlarını artıracak faktörlerden en önemlisi olan tasarım ve dizayn konusunda sizlere bildiklerimi aktarmak istiyorum.

Biliyorsunuz ki bir işletmenin amacı her zaman kar sağlamak ve bu düzeyde büyümektir. Özellikle Türkiye’de kurumsallıkla henüz tanışmamış küçük işletmelerde dizayn ve tasarım konusu pek önemsenmez. Bu konuda profesyonel destek almaktan da çekinilir genelde. Farkındaysanız bunu başarabilmiş inovatif düşüncedeki girişimciler genelde bu girişimlerini daha ileriye götürebilmişlerdir.

Günümüzde bunun birçok örneği de bulunuyor aslında. Geçtiğimiz yılki Kahramanmaraş ziyaretimde Türkiye’nin önde gelen dondurma-cafe konseptli MADO’nun ilk şubesi olan Yaşar Pastanesi’ni ziyaret etmiştim. Maraş dondurmalarının popüler olmasında büyük bir rol oynayan MADO şubelerinin en dikkat çeken özellikleri (özellikle yeni açılanlarda) gösterişli dizayn ve tasarımlarıdır.

Bir diğer örnek ise Starbucks. Okuduğum bir makalede Starbucks şubelerindeki dekor ve mekan ışıklarının müşterinin psikolojisine etki ettiği ve alacağı kahve çeşidi konusunda baskı uyguladığı yönünde bazı politikalar uyguladığını öğrenmiştim. Ve bu testlerde başarılı oldukları da işin ilginç gerçeği.

Yine uluslararası alanda başarı göstermiş örnek tasarımları incelemenizi tavsiye ederim. Araştırmalarım sırasında denk geldiğim Homify projesi de bunlardan biri. Sizlere fikir vermesi açısından birçok örnek tasarım ve mekan dizaynlarına ulaşabilmeniz mümkün.

Küçük hayallerle mahalle arasına açtığınız bir işletmenin bile tasarımı çok önemli aslında. Çünkü gösterişli ve içerikle alakalı tasarıma sahip mekanlar her şeyden önce müşterisine güven veriyor.

İşletme kurmayı planlayan herkese tavsiyem, bu konuda bir profesyonelle çalışmalarıdır.

Minik uyarı: Bu içeriği yazalı yaklaşık 5 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririm. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumda belirtmenizi rica ediyorum.
blank
Yazar:
Sponsorlu İçerik
Tartışmaya Katılın

3 yorum

Menü

Takipleşelim :)

Merhaba, ben Fatih Özdemir: Burada; deneyimlerimi, seyahatlerimi, araştırmalarımı, beğenilerimi ve eleştirilerimi sizler için arşivliyorum.

Hakkımda bilgi almak için buraya tıklayınız. Eğer sosyal medya hesaplarımdaki paylaşımlarımı takip etmek isterseniz;