Fozdemir Blog
Anasayfa > Vay Be Dedim > Bunu izledikten sonra şimdiki İstanbul’a ağlayacaksınız

Bunu izledikten sonra şimdiki İstanbul’a ağlayacaksınız

İngilizler tarafından 1960’lı yıllarda İstanbul’da hoş bir belgesel çekilmiş. British Pathé arşivinden ulaşabildiğimiz bu görüntülerde İstanbul’un henüz el değmemiş ve bozulmamış güzelliklerini görebilmeniz mümkün.

closeBu yazı 4 yıl 1 ay 22 gün önce yayınlanmış olduğundan güncelliğini yitirmiş veya içeriğindeki bilgilerin geçerliliği kaybolmuş olabilir. Eğer yanlışlık olduğunu düşünüyorsanız lütfen bana ulaşın!

İngilizler tarafından 1960’lı yıllarda İstanbul’da hoş bir belgesel çekilmiş. British Pathé arşivinden ulaşabildiğimiz bu görüntülerde İstanbul’un henüz el değmemiş ve bozulmamış güzelliklerini görebilmeniz mümkün. Taksim, Galata, Boğaziçi, Eminönü, Sultanahmet, Haliç, Rumeli Hisarı ve daha nicesi bu belgeselde var.

Belgeselde her şey çok sade, insanları ise pek bi çalışkan. Şuan nostalji diye kıyıda köşede saklanan o harika tasarımlı tekneleri de İstanbul Boğazı ve Haliç’te seyir halindeyken görebiliyorsunuz. Galata Köprüsü’nden geçen insanların giyimine kuşamına baktığınızda şimdikinden daha güzel ve daha modern. Henüz saçma sapan yerlerden göç de almamış ve sadece gerçek İstanbullular yaşıyor. Günlük hayatları rutin geçiyor. Boğaz kıyıları yalılarla istila edilmemiş, Taksim Meydanı eskisi gibi şık, Galata Kulesi tadilat görüyor ve Boğaz Köprüleri henüz yapılmamış. Özellikle Boğaz kenarında nargilesini tüttüren adamın yalnız başına ve çok rahat bir ortamda bu işi yaptığını görünce çıldıracaksınız. Çünkü daha dün ordaydım ve sahilde bile adım atacak yer yoktu. Kıskanılmayacak gibi değil!

Bunu belgeseli izledikten sonra, şimdiki İstanbul’u ve tuhaf tuhaf insanlarını gördükçe insanın ağlayası geliyor :/

British Pathé‘deki diğer İstanbul videolarını da inceleyin.

Fatih Özdemir

Ben Fatih Özdemir, şu an ziyaret etmekte olduğunuz fozdemir.com’da 8 yıldır blog yazıyorum. Detaylı bilgi almak için "Hakkımda" bölümünü ziyaret edebilirsiniz.

1 yorum

Yorum bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.Yeni Youtube kanalımı keşfettiniz mi?