Fozdemir Blog
İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti - European Capital of Culture
İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti - European Capital of Culture
Anasayfa > Vay Be Dedim > İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti

İstanbul sonunda hak ettiği ünvanı aldı. Ve o artık Avrupa’nın en iyi kültür şehri oldu. Avrupa Birliği tarafından periyodik olarak her yıl şehirlere verilen ünvanı 2010 yılı için İstanbul kaptı!

closeBu yazı 7 yıl 11 ay 17 gün önce yayınlanmış olduğundan güncelliğini yitirmiş veya içeriğindeki bilgilerin geçerliliği kaybolmuş olabilir. Eğer yanlışlık olduğunu düşünüyorsanız lütfen bana ulaşın!

İstanbul sonunda hak ettiği ünvanı aldı. Ve o artık Avrupa’nın en iyi kültür şehri oldu. Avrupa Birliği tarafından periyodik olarak her yıl şehirlere verilen ünvanı 2010 yılı için İstanbul kaptı!

Bana il dışından gelen misafirler İstanbul’da reklam panolarında kültür başkenti reklamlarını görünce şaşırıyorlar. Çünkü hala İstanbul’un kültür başkenti olduğunu bilmeyenler var. Bu yazıyı birazda onlara hitaben yazıyorum diyebilirim.

Ve artık 2010 yılının sonlarına yaklaşırken, İstanbul bu ünvanına veda etmeye hazırlanıyor. 1 sene boyunca iyi kötü birçok faydası bulunan kültür başkenti ünvanı bir rüya gibi gelip geçiyor. Peki bu zamana kadar İstanbul çapında neler yapıldığını biliyor musunuz?

Yeditepeli İstanbul’da 7 Farkı kutlamayla Tarkan, Nil Karaibrahimgil, Kıraç, Mor ve Ötesi, Zara, Mercan Dede’nin boy gösterdiği muhteşem bir açılış yapıldığını çoğumuz biliyordur. Taksim’deki görkeme nazaran diğer yerlere göstermelik yapılan ilk etkinlik olarak düşünüyorum açıkçası. Çoğu kişi de böyle düşünüyordur şüphesiz.

Açılışa katılamadığım için “ileride daha çok yapılır” sözüyle kendimi avuttuğumu şimdi daha iyi anlıyorum. Kapatılışında etkinlik yapılır mı bilmiyorum ama ilk etkinliğe katılamamanın eksikliğini de hissediyorum. Şu anlık açılış ve caz gibi festivallerin dışında büyük bir etkinlik göremedim. Sizde böyle düşünüyorsunuzdur mutlaka. Çünkü kültür başkenti etkinlikleri ilk yapıldığı gibi büyük tarzda organizasyonlarla yapılmıyor. Daha çok ilgili sanatkar kişilerin katılabileceği davetler ve etkinlikler yapılıyor. Bu etkinlikleri takip etmek için www.istanbul2010.org sitesini inceleyebilirsiniz.

Etkinlikler dışında İstanbul’da yüzlerce tarihi eser tekrar restore edildi ve ziyarete açıldı. Bu sürecin İstanbul’a en faydalı noktası da bu oldu bence.

Bu muhteşem kültür şehri 2010 Avrupa Kültür Başkenti olduğunda haberlerinin İstanbul’un reklam panolarını süslerken, televizyon tanıtımları da yapıldı. Bu tanıtımların derlenerek hazırlanmış videosunu izleyebilirsiniz.

Fatih Özdemir

Ben Fatih Özdemir, şu an ziyaret etmekte olduğunuz fozdemir.com’da 8 yıldır blog yazıyorum. Detaylı bilgi almak için "Hakkımda" bölümünü ziyaret edebilirsiniz.

7 yorum

Yorum bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.Yeni Youtube kanalımı keşfettiniz mi?