İstanbul 2020 Olimpiyatları hayali suya düştü! Tokyo kazandı

Tokyo 2020
Tokyo 2020

İstanbul, 2020 Yaz Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunları‘na ev sahipliği yapmak için verdiği mücadeleyi kaybetti. İlk olarak Madrid‘i eleyen İstanbul, güçlü rakibi Tokyo‘yu ne yazıkki geçemedi. Ve 2020 için IOC‘un tercihi Tokyo oldu.


İstanbul’un çeşitli meydanlarına kurulan dev ekranlarda Buenos Aires‘ten gelecek olan müjdeli haberi bekleyen İstanbullular, evlerine buruk bir şekilde döndü.

Ben de bu heyecanı yaşamak için yorucu Bursa gezimin ardından feribottan iner inmez Sultanahmet Meydanı‘na koştum. Aşağıdaki video ve fotoğraflarda meydandaki canlılığı, ve hatta yanlış anons yüzünden sevinen bizleri görebilirsiniz :) Çünkü geri sayım başladıktan sonra karşımıza çıkan ekranda İstanbul logosunu görünce bir an hepimiz sevindik. Ama meğer o aday şehirlerin tanıtımıyış :) Meydanda geçici olarak bir sevinç yaşamış olduk.

NEDEN TOKYO?

İstanbul iki kıta arasındaki konumu nedeniyle gözde şehir olma sıfatını hala koruyor. 2010 Avrupa Kültür Başkenti sürecinden sonra İstanbul büyük bir aşama kaydetti. Kültürel ve turistik anlamda gezilebilecek favori şehirlerden biri haline geldi. Fakat günümüzün İstanbul‘u dünyanın en büyük uluslararası organizasyonuna ev sahipliği yapacak güçte değil. Ama olimpiyatlar için açıklanan projeler yapıldıktan sonra + İstanbul’un önemli ulaşım projeleri tamamlandıktan sonra 2020’nin İstanbul’u bir nebze olsun bu yükü kaldırabilirdi.

Fakat olimpiyat komitesi hayali bir şehri seçmeye korktu. Savaşın eşiğinde olan bir ülke, vaad ettiği bu projeleri ya yapamazsa korkusu belki de İstanbul‘un en büyük kaybetme nedeni oldu. Madrid ekonomik yönden, İstanbul ise siyasi yönden kaybetmiş oldu. Tokyo‘da korkulardan uzak, güvenli bir organizasyon yapmak varken; İstanbul’da neden diken üstünde oturalım ki diye düşünmüş olabilirler. Başbakan Erdoğan‘ın da dediği gibi olası bir saldırıda Suriye’nin ilk ateş açacağı yer Türkiye olacak. Bu olayların 7 yıl sonra ne düzeyde olacağını hiçbirimiz bilmiyoruz. IOC bunun için falcı tutmak yerine, Tokyo‘yu seçti.

Ayrıca dopingli sporcular ve şike davası da bu sürece etki etti. Japonya sunum yaparken ‘Bu zamana kadar hiçbir sporcumuz dopingli çıkmadı’ diye komiteye karşı büyük bir koz oynadı.

Teknik altyapı açısından 2013’ün Tokyo‘su olimpiyata hazır. Yani elle tutulur bir şeyler var. Vaad ettikleri şeyleri yapamasalar bile, olimpiyat yükünü kaldırabilir.

İstanbul‘da olası bir felaket yada büyük bir ekonomik kriz yaşandığını düşünelim. Ve bütün vaad edilen tesis, stadyum ve ulaşım projelerinin yapılamadığını varsayalım. IOC için bu büyük bir hüsran olurdu. 2013 İstanbul’u daha kendi şehrinin yükünü taşıyamazken, olimpiyat yükünü asla kaldıramazdı.

Sultanahmet Meydanı‘nda düzenlenen etkinlikteki kalabalığa bile dayanamayan mobil şebekelerimiz var. Turkcell her ne kadar biz iyiyiz diye ötse de, ufacık bir kalabalık ortamda bile çöküyor. Londra olimpiyatlarında bile internetin çöktüğünü düşünürsek, İstanbul için korkmakta çok haklıyız.

Etkinlikten dönerken bile tramvay istasyonunda yarım saat beklemek zorunda kaldık. Çünkü az araçla Kabataş‘tan Zeytinburnu‘na sefer yapan tramvay, bu yük yetmiyormuş gibi şirin görünmek amacıyla İstanbul’un en çok nüfusa sahip ilçesi Bağcılar‘a kadar aktarmasız bir şekilde ulaşınca bu manzaralar kaçınılmaz oluyor.

İstanbul 2020
İstanbul 2020

HALK DESTEĞİ SORUNU

İstanbul halkı sürece çok duygusal yaklaştı. Yani İstanbullular da bir Türk kafası taşıyor. Bu yüzden ‘sporcular gelsin, tesislerimizde en iyi şekilde yarışsın’ı düşünmek yerine, ‘gelen sporcudan ve turistten kelle başı kaç dolar koparırız’ı düşünüyordu. Ve eminimki 2020 İstanbul‘da olsaydı seyirciler Türklerden çok yabancılar olurdu. Kimse ‘şu sporcu nasıl cirit atıyormuş bi gidelim de izleyelim’ demezdi herhalde. Yani bu destek, sadece ekonomik kaygılar yüzündendi ne yazıkki.

DESTEKLEMEYENLER

Her ne olursa olsun, İstanbul‘umuzu markalaştıran bu tür olaylara karşı destek olmamız gerekiyor. Bunu bir iktidar başarısı olarak görüp de İstanbul‘u yerden yere vuranları gördükçe sinirlenmemek elde değil. İstanbul aşığı biri olarak, yapılan her türlü haksızlığa katlanamıyorum, çünkü İstanbul bunu haketmiyor. Olimpiyatlar İstanbul’un marka başarısıdır, bunu bir partiye yamamak çok doğru bir davranış değil. Ayrıca Gezi olaylarına ya da atfetmemek gerekir. En büyük sorun komşularımızla savaşın eşiğinde olmamız ve 2013 İstanbul’unun buna hazır olmaması.

istanbul-2020 protest armenian
istanbul-2020 protest armenian

Ayrıca İstanbul sunum yaparken, Buenos Aires’te yaşayan 400’e yakın Ermeni, İstanbul’un 2020 adaylığını protesto etmek amacıyla sokağa dökülmüş. (Yandaki fotoğraf)

Olimpiyatları alamasak da biz o tesisleri İstanbul‘a kazandıracağız diyen Belediye Başkanı Kadir Topbaş bu sözünün arkasında durursa, belki 2024 için büyük bir şansı elde edebiliriz. Çünkü o zaman İstanbul; hayali planlarla değil, hazır planlarla komite karşısına çıkmış olur.

TEBRİKLER TOKYO!

 

Bu yazıya yorumunuzu bırakmak için buraya tıklayınız

Blogumun e-posta bültenine abone olun

Minik uyarı: Bu içeriği yazalı yaklaşık 7 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririm. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumda belirtmenizi rica ediyorum.

Yorum bırakın

3 yorum

İnternet bağlantınızda bir sorun görünüyor. Ama yine de Fozdemir Blog'u ziyaret etmeye devam edebilirsiniz.