İstanbul 2020 olimpiyatlarında birlikte köprüler kuralım! #bridgetogether

İstanbul 2020 Candidate City
İstanbul 2020 Candidate City

Avrupa ve Asya’yı birleştiren metropol şehrimiz İstanbul ‘Birlikte köprüler kuralım / Bridge Together‘ sloganıyla 2020 Olimpiyatları için diğer aday şehirler olan Tokyo ve Madrid ile kıyasıya yarışıyor.


2020’de olimpiyat şehri olmaya kararlı olan İstanbul, şu günlerde Olimpiyat Komitesi IOC tarafından inceleniyor. Tanıtım için yapılan yatırımlar, gelen ekibi eminim ki çok etkilemiştir. Çünkü İstanbul’un her yeri; lale motifli, İstanbul’un siluetini ve iki kıta özelliğini simgeleyen anlamlı ‘İstanbul 2020 Olimpiyat logosu’ ile donatıldı.

Olimpiyat’ın İstanbul’a gelmesi için İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve özel sektörün önde gelen markaları ciddi anlamda maddi ve manevi destek sağlıyor. Bu bağlamda İstanbul, 19.2 Milyonluk olimpiyat bütçesiyle Tokyo’yu 4’e, Madrid’i ise 10’a katladı.

Olimpiyatlara adaylık süreciyle birlikte yeni projeler de ortaya çıkmaya başladı. Projeler gerçekleştiği zaman, İstanbul eminim ki tam bir dünya şehri olacak. Peki sizce İstanbul şuanki haliyle 2020 olimpiyatlarına hazır mı? Gelin, inceleyelim;

DESTEK ÇOK ÖNEMLİ

Olimpiyat komitesi şehirleri incelerken, sadece gelişmişlik düzeyine bakmıyor. Değerlendirme kriterlerinin en büyüğü; halkın ve devletin desteği. Yani olimpiyatların her kesim tarafından şiddetle desteklenmesi bekleniyor. Aslında İstanbul bu konuda çok şanslı. Çünkü Turkcell başta olmak üzere birçok büyük marka, olimpiyatlar için şehre büyük destek veriyor.

SPOR TESİSLERİ MODERNLEŞİYOR

İstanbul’da mevcutta 20’den fazla stadyum, 159 adet futbol sahası, 75 adet spor salonu, 48 adet yüzme havuzu, 31 adet tenis kortu ve 10 adet kamp merkezi başta olmak üzere yüzlerce spor alanı bulunuyor (Veriler İstanbul’un Spor Envanterinden alınmıştır)

Olimpiyatlarla birlikte bu tesisler modernleşecek, hatta üzerine yenileri de eklenecek. Böylelikle İstanbul’un spor envanteri gittikçe büyüyecek.

İstanbul’un uluslararası anlamda 35 tane tesisi bulunuyor. IOC ekibi bu tesislerden bazılarında incelemelerde bulundu. Buna göre olimpiyatlarda;

Öne çıkan stadyumlar: Seyrantepe Türk Telekom Arena, Başakşehir Atatürk Olimpiyat Stadyumu, Kadıköy Şükrü Saraçoğlu Stadyumu, Beşiktaş İnönü Stadyumu

Öne çıkan spor salonları: Zeytinburnu Abdi İpekçi Arena, Ataşehir Ülker Sports Arena, Ataköy Sinan Erdem Arena

Olimpiyatlar şayet İstanbul’da gerçekleşirse açılış törenleri tahmin edildiği gibi Türk Telekom Arena’da ya da Atatürk Olimpiyat Stadyumu’nda yapılmayacak. Olimpiyatlar daha çok Anadolu Yakasına yarayacak. Çünkü Üsküdar Harem Otogarı’nın bulunduğu bölge, Selimiye Kışlası’nın altı, İstanbul’u İstanbul yapacak olan dehşet bir projeye sahne olacak.

BOSPHORUS STADIUM

Olimpiyatlarla birlikte müjdelenen Bosphorus Stadium (Boğaziçi Stadyumu) projesi, olimpiyatların kalbini oluşturacak. Devasa olimpiyat açılış töreninin de yapılacak olduğu bu stadyum, çevresinde bir çok spor tesisini de barındıracak. Fakat stadyumun en can alıcı özelliği doğal İstanbul silüeti manzarasına sahip olması. Yani stadyumun batı kısmında tribünler yerine eşsiz İstanbul silüeti yer alacak. Bu da İstanbul’un dünyaya tanıtımı için büyük bir rol oynayacak.

Bosphorus Stadium
Bosphorus Stadium

ŞEBEKE PROBLEMİ ÇÖZÜLECEK Mİ?

Hatırlarsanız en son Londra’da yapılan olimpiyatlarda sosyal medyaya aşırı yüklenimin verdiği yoğun veri trafiği nedeniyle Londra’nın şebekesi çökmüştü. Bu yüzden olimpiyat oyunlarının internet üzerinden gerçekleşen sayımları vs. bir süre yapılamamıştı. Benim de en büyük korkum aslında bu. Örnek vermek gerekirse; ufak ölçekli İstanbul Bebek Şenliği etkinliğinde bile çöken Turkcell ve diğerleri, acaba olimpiyatların gücünü kaldırabilecek mi?

ULAŞIM SIKINTISI OLACAK MI?

İstanbul’un büyük çaplı ulaşım projelerinin 2020’ye kadar bittiğini varsayarsak, 2020’de toplu ulaşımda pek sıkıntı yaşanmayacak. Çünkü yapımı devam eden Marmaray, hatta yapımına hiç başlanmamış olan Avrasya Tüneli ve Mecidiyeköy-Çamlıca arası Boğaz Teleferik Projesi gibi büyük ulaşım projeleri, olimpiyat zamanınakadar tamamen bitmiş olacak.

Olimpiyatlarda büyük rol oynayacak olan stadyum ve spor tesislerine aslında şuanda da modern ulaşım sistemleriyle ulaşmak mümkün. Fakat yakın gelecekte bu ulaşım alternatifleri daha da genişleyecek.

Haydi İstanbullular, hep birlikte olimpiyatlar için şehrimize sahip çıkalım, tüm dünyayla birlikte köprüler kuralım!

https://www.youtube.com/watch?v=HI3ErDjr4BY&feature=emb_title
Bu yazıya yorumunuzu bırakmak için buraya tıklayınız

Blogumun e-posta bültenine abone olun

Minik uyarı: Bu içeriği yazalı yaklaşık 8 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririm. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumda belirtmenizi rica ediyorum.

Yorum bırakın

4 yorum

İnternet bağlantınızda bir sorun görünüyor. Ama yine de Fozdemir Blog'u ziyaret etmeye devam edebilirsiniz.