Florya İstanbul Akvaryum kompleksi açıldı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi desteğiyle Türkiye’nin en büyük akvaryum kompleksi İstanbul Akvaryum açıldı.

Geçtiğimiz yıl açılan Forum İstanbul Alışveriş Merkezi’nin en dikkat çeken projelerinden biri olan akvaryum projesi, yoğun ilgiden dolayı 3 günlük ziyaretçi akınıyla yapım masraflarını neredeyse tamamen karşılamıştı.

İnsanların akvaryumlara gösterdiği bu yüksek ilgi sonucunda İstanbul Büyükşehir Belediyesi de kendi akvaryum kompleksini açtı.

İstanbul Akvaryum Kompleksi’nin arazisi yaklaşık 100 dönüm. Kompleks canlı çeşitliliği, hacmi ve gezi güzergahındaki çeşitli aktiviteleriyle dünya çapında önemli bir konuma sahip olacağa benziyor.

KARADENİZ’DEN PASİFİK’E…

İki kattan oluşan Akvaryum’da, coğrafi bir rotayı takip ederek Karadeniz ile başlayan ve Pasifik’e kadar uzanan toplam 16 tema ve bir adet yağmur ormanından oluşan güzergâhta yolculuk yapılabilecek.

Alanların temalandırılmasında o alanın kültürel, coğrafi, tarihsel ve mimari özellikleri, buna uygun dekoratif unsurlar, enteraktif oyunlar, filmler ve alan hakkında detaylı bilgilerin verildiği görsel grafikler yer alıyor.

Mağaza ve kafeterya çalışanları hariç yaklaşık 500 kişilik bir kadronun hizmet vereceği İstanbul Akvaryum’u yurtiçi ve yurtdışından yıllık yaklaşık 2,5 milyon kişinin ziyaret etmesi öngörülüyor.

İstanbul Akvaryum’da bulunan tüm canlılar, doğal ortamlarına en yakın koşullarda yaşamlarını sürdürecek.

15 BİN CANLI!

Akvaryum toplam 64 tanktan (her biri 6.800 m3 su hacmine sahip) oluşmakta. Yaklaşık 1.500 çeşit, toplam 15 bin adet deniz ve kara canlısının bulunduğu kompleks 1200 araçlık otoparka sahip.

Akvaryumdaki gezi güzergahının Karadeniz’den Pasifik’e uzanan toplam 16 bölge ve bir yağmur ormanından oluştuğunu belirten İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş “Karadeniz alanında dekorasyonu Nuh’un gemisi oluşturuyor. İstanbul Boğazı alanında yolun iki tarafındaki su tanklarıyla boğaz yansıtılıyor. Kapalıçarşı mimarisinin görüldüğü Marmara alanında akvaryumun en büyük tankı olan ana tank buradan görülüyor. Ayrıca Çanakkale Boğazı, Ege, Süveyş Kanalı, Kızıldeniz, Küresel Isınma, Akdeniz, Cebelitarık Boğazı, Doğu Atlantik (batık gemi), Orta Atlantik, Batı Atlantik, Panama Kanalı, Pasifik, Nautilus (denizaltı) ve Yağmur Ormanı alanları da görülebiliyor burada. Dünyanın hem denizi, hem yağmur ormanları, hem boğazlarıyla burada adeta bir dünya deniz turu yapılacak. Buna göre düşünüldü. Kompleks içerisinde ayrıca çocuk eğlence alanları, Türkiye’nin ilk 5 boyutlu 6 akslı cep sineması, kafeteryalar da yer alıyor.”

Proje için toplam 268 Milyon TL harcanıyor.

GİRİŞ ÜCRETLERİ

Yetişkin : 29 TL

Öğrenci, Öğretmen, Engelli, 65 yaş üstü, Gazi : 22 TL (Kimlik gösterilmesi zorunludur.)

Yıllık Geçiş (Yetişkin) : 75 TL

Yıllık Geçiş (Çocuk) : 55 TL

4 kişilik aile : 85 TL

3 kişilik aile : 68TL

PEKİ NEREDE?

Özelliklerini okudukça merak ettiğiniz bu kompleks İstanbul’un Avrupa yakasındaki Florya semtinde bulunmaktadır. 10.00 ve 20.00 saatleri arasında gezilebilir. En iyi ulaşım alternatifi: Sirkeci-Halkalı banliyö treni

Şenlikköy Mahallesi Yeşilköy Halkalı Cad. No:93 Florya-İstanbul

Telefon : 444 97 44

Minik uyarı: Bu içeriği yazalı yaklaşık 9 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririm. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumda belirtmenizi rica ediyorum.
Yazar:
Fatih Özdemir
Tartışmaya Katılın

38 yorum
 • Anadolu yakasiyla ilgili yorumlari okudum. Ancak bu alan bir kompleks olarak bitecek gordugum kadariyla. Konferans salonlari, havuzlar, luks alisveris merkezi vs vs… Planlananlardan birisi de deniz otobusu iskelesi. Dolayisi ile ulasim sorunu olmayacak! Yakininda da tren istasyonu var. Yonlendirme tabelalari da tum yol boyunca mevcut. Florya Ataturk koskune yonlendirme tabelasi yok ama buraya var!

 • Anadolu yakası bu sakinliğiyle daha iyi bence! fakat kadıköye yapılan tüm işlerde en büyük kösteği kadıköy belediyesi oluyor. bence haydarpaşa limanı iyi bir şekilde değerlendirilmeli! ucube yargı oranın süüper porjesini engelleyerek en büyük ihaneti Türk milletimize yaptı.

 • Bu yazı yenilenerek ve daha faydalı hale getirilerek 23 Haziran 2011 Perşembe günü tekrar yayıma alınmıştır. Bundan önceki yorumlar, yazının eski hali zamanına aittir.

 • evimde dibinde akvaryum olması harika birşey olucak :D buarada inşaat hızla devam ediyor.Güzel bir proje.

 • Fatih Abi birde Açıldığında mutlaka sen gidersin…Detaylı Resim çekip yüklersen sevinirim Hele şu yağmur ormanlarının mekanizmasını merak ediyorum…

 • şu okuldan kurtulim Yaza doğru gelmeyi planlıyorum istanbula kesinlikle gezeceğim yerler arasına şuan itibari ile girmiş bulunmakta bence tüm arkadaşlarada öneririm…

 • Aslında Direk olarak anadolu yakasına yapılsa daha iyi olurdu…Ama artık oldu bitti :)) Tartışmaya gerek yoq Anadolu yakasınada daha büyüğü yapılır inşallah…

 • Ta mdetayı yen okudum 15 bin canlı balık türü gerçekten çok büyüleyici… Acaba Köpek Balığıda bulunuyormu :)) :))

 • Çok güzel bir çalışam olduunu düşünüyorum ve bu olayda katkısı bulunan herkesi tebrik ediyorum… Çok güzel birşey gidelmesi görülmesi gerekiyor..ve görmediğimiz birçok canlı balık türünü burada çok cüzi bir yardım ücreti karşılığı görebilme fırsatınız oluyor..
  Bu arada Hangi Balık Türlerinin bulunduğu hakkına bilgisi olan varmı veya kaç çeşit balık izleyiciye sunuluyor …

 • Florya biraz daha sakin ve lüks bir yer olarak biliniyor. Mekan seçimi olarak doğru bir yer seçilmiş gibi geliyor bana.
  Diyeceksiniz ki Kadıköy lüks değil mi? Evet lüks. Fakat artık İstanbul’un Avrupa ve Anadolu yakası arasında bir ulaşım sorunu kalmadı. Tam olarak yapıldığı mevkiyi bilmesem de o bölgeden banliyö treni geçiyor. Yani yakın gelecekteki Marmaray, ayrıca biraz yakınından da Metrobüs geçiyor. Kadıköy’de yapılmasa bile, Kadıköy’den çok rahat ulaşılabilir bir nokta. Bu bölgeye ulaşım Kadıköy’den tek vasıta, fakat Avrupa yakasındaki çoğu ilçelerden iki veya üç vasıta sürüyor.

  Biraz da Avrupa Yakası’nın bu tür etkinliklere daha fazla rağbet göstermesinden kaynaklanıyor olabilir. Forum İstanbul’daki Turkuazoo örneği bunu kanıtlıyor. Fakat görünüyor ki burası Turkuazoo’dan daha büyük ve gelişmiş bir yer olarak geleceğe benziyor.

 • neden anadolu yakasına hiç yatırım yapılmıyor.floryada yer bulunabiliyorda kadıköyden nasıl yer bulunamıyor

 • (ç)Alıntı apabilirmiyiz ?
  Bu arada Bilgi İçin Teşekkürler.Umarım Gidebilirim.
  Sanırsma Bu geçen sende vardı?

Takipleşelim :)

Merhaba, ben Fatih Özdemir: Burada; deneyimlerimi, seyahatlerimi, araştırmalarımı, beğenilerimi ve eleştirilerimi sizler için arşivliyorum.

Hakkımda bilgi almak için buraya tıklayınız. Eğer sosyal medya hesaplarımdaki paylaşımlarımı takip etmek isterseniz;

İnternet bağlantınızda bir sorun görünüyor. Ama yine de Fozdemir Blog'u ziyaret etmeye devam edebilirsiniz.