Fozdemir Blog
İstanbul Atatürk Arboretumu
Anasayfa > Gezdim Gördüm > İstanbul’un saklı cenneti: Atatürk Arboretumu

İstanbul’un saklı cenneti: Atatürk Arboretumu

İstanbul’un merkezine çok yakın bir noktada olan Bahçeköy’deki saklı güzellik: Atatürk Arboretumu’nu seyahat planlarınıza eklemek ister misiniz?

closeBu yazı 5 yıl 2 ay 2 gün önce yayınlanmış olduğundan güncelliğini yitirmiş veya içeriğindeki bilgilerin geçerliliği kaybolmuş olabilir. Eğer yanlışlık olduğunu düşünüyorsanız lütfen bana ulaşın!

İstanbul’un yanıbaşındaki bu muhteşem güzellikten bahsetmeden önce ilk olarak ‘Arboretum‘ kelimesinin ne anlama geldiğini açıklayarak yazıma başlamak istiyorum.

Arboretum Türkçe’mize Latince’den girmiş ve Ağaç Parkı anlamına geliyor. Yani Ağaç Müzesi de denilebilir.

İstanbul Bahçeköy‘de, Belgrad Ormanları‘nın içine 256 hektarlık alana konuşlanan Atatürk Arboretumu; İstanbul Üniversitesi Ormancılık Fakültesi tarafından bilimsel çalışmalar için kullanılıyor. 1949 yılında kurulan arboretum, kurumsal anlamda T.C Orman Genel Müdürlüğü tarafından işletiliyor.

Türkiye’de sadece iki tane bulunan arboretumların bir diğeri ise Yalova‘daki Karaca Arboretumu‘dur. O da Hayrettin Karaca tarafından 13,5 hektarlık bir alan üzerine kurulmuş. Tabi İstanbul’dakine göre bayağı küçük.

Bahçeköy‘deki arboretum ilk bakışta bir açıkhava müzesini andırıyor. Çünkü içeride gördüğünüz bitkilerin türleri hemen önlerinde yazıyor. Böylelikle baktığınız ağacın türünü öğrenebiliyorsunuz.

Göller ve doğal güzelliklerle dolu gezi rotalarınız boyunca hayvan dostlarımız da sizleri yalnız bırakmıyor. Ördekler, kazlar, su kaplumbağaları, balıklar, kuşlar, kurbağalar, köpekler, hatta parkın en uzak noktasında bir yerde özgür ortamlarında yaşayan karacalar; arboretuma ayrı bir lezzet katıyor. Birçok hayvan ve bitki türünü burada doğal ortamlarında görme fırsatı elde ediyorsunuz.

Atatürk Arboretumu
Atatürk Arboretumu

Arboretumu İstanbul’un saklı cenneti diye sıfatlandırmamın özel bir nedeni var. Çünkü burası İstanbullular tarafından pek bilinmiyor. Bu kadar güzel bir doğal mekanda az ziyaretçi görmemi ancak bununla açıklayabiliyorum. Açıkçası ben de burayı Foursquare üzerinde rastgele keşfettim. Yani bir hafta öncesine kadar burayı ben bile bilmiyordum.

Gelenlerin çoğu bitkileri incelemek yerine doğanın tadını çıkarmayı ve gördükleri güzellikleri fotoğraflamayı tercih ediyor. Ayrıca gelin ve damatların düğün fotoğrafları için vazgeçilmez bir tercih olduğu da görülüyor. Çünkü gittiğim gün 3 tane çift, düğün fotoğrafları çektirmek için arboretuma gelmişti. Özel çekimler için ekstra ücret istediklerini de hatırlatmak isterim.

Ulaşımın da bir hayli kolay olduğu Atatürk Arboretumu’na giriş için haftaiçi siviller 4 TL , öğrenciler 2 TL; haftasonu ise siviller 10 TL, öğrenciler de 5 TL gibi cüzi bir miktarda ücret ödüyor.

Atatürk Arboretumu‘na ulaşmanız için size önerebileceğim en hızlı yol; metro ile Hacıosman durağına gelip, Bahçeköy otobüslerine binmeniz olacaktır. Kemerburgaz Yolu isimli otobüs durağında inip, birkaç dakikalık kısa bir yürüyüş yaparak ulaşabilirsiniz. Durağa gelen otobüs hatları;

42HM BAHÇEKÖY-HACIOSMAN
59RK RUMELİHİSARÜSTÜ BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ – ARIKÖY
153 BAHÇEKÖY-SARIYER
42M BAHÇEKÖY-4.LEVENT METRO
42 BAHÇEKÖY-4.LEVENT METRO
42T BAHÇEKÖY-TAKSİM

Özel arabayla gelmek isteyenler için ücretsiz otoparkı da bulunuyor.

Toplu gruplar için rezervasyon yaptırmak ve bilgi almak için şu numarayı arayabilirsiniz: 0(212) 226 19 29

Fatih Özdemir

Ben Fatih Özdemir, şu an ziyaret etmekte olduğunuz fozdemir.com’da 8 yıldır blog yazıyorum. Detaylı bilgi almak için "Hakkımda" bölümünü ziyaret edebilirsiniz.

14 yorum

Yorum bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.Yeni Youtube kanalımı keşfettiniz mi?