İstila edilmeden Çırpıcı Şehir Parkı’nı ziyaret edin

İstila edilmeden Çırpıcı Şehir Parkı'nı ziyaret edin 1

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından geçtiğimiz yıllarda projelendirilen ve 1. etabı tamamlanan İstanbul Şehir Parkı, diğer resmi adıyla Çırpıcı Şehir Parkı İstanbulluların kullanımına açıldı. Toplam 500 bin metrekarelik bir proje alanına sahip olacak olan proje ilk kez görücüye çıkmış oldu.


Parkın ulaşımının kolay olması herkes tarafından rahatlıkla ulaşılabilir anlamına geliyor. Projenin ana bölgesi olan Zeytinburnu Çırpıcı Çayırı; Metro, Tramvay, Metrobüs ve Otobüslerin bir arada kesiştiği nokta olarak biliniyor. Eskiden Merter olarak da anılan bölge, günümüzde metro istasyonundan dolayı Zeytinburnu Metro diye anılıyor. Bu kolaylığın ister istemez olumsuz zararları da yok değil.

İstila edilmeden ziyaret edin diyorum. Çünkü park şimdiden ülkemizin yeni misafirlerinin yuvası olmuş durumda. Ve elbette Türkiye’de yaşayan halklar bu tür kamusal alanların nasıl kullanılacağını bilmediği için parkın şimdiden hışırı çıkmış. Sizlere çektiğim fotoğraflarla birlikte bu durumu gözler önüne sermek istiyorum.

Öncelikle parkın güzelliklerini size anlatayım. Parkta yok yok. Daha ilk etabında birçok sportif faaliyet alanı mevcut. Bisiklet parkuru, yürüyüş parkuru, futbol sahası, tenis kortu, basketbol sahası, kaykay pisti, BMX parkuru, buz pisti, yağmur parkı, trambolin, çocuk oyun alanları, spor aletleri alanı, tırmanma duvarı ve macera kulesi gibi birçok sosyal alan halkın hizmetine sunulmuş.

Ayrıca parkın içinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Çırpıcı Sosyal Tesisleri ve kafeteryalar da bulunuyor.

Zeytinburnu ve Bakırköy ilçelerinin sınırları içerisinde yer alan projenin ortasından ironik bir şekilde Çırpıcı Kanalizasyon Deresi geçiyor. Derenin islahı söz konusu olsa da henüz bir gelişme yaşanmamış.

İstanbul Zeytinburnu Çırpıcı Şehir Parkı 008

Ve gelelim istila edilmiş kısımlarına. Parkta güvenlik kulübeleri mevcut, fakat ben güvenliğin oldukça yetersiz olduğunu gördüm. Çok büyük bir parkın sadece giriş kapısına güvenlik koymak ne derece doğrudur bilinmez.

Foursquare’de parkla ilgili tavsiyeleri incelerken “giriş ücretli olsun” şeklinde bir tavsiye gördüm. Bu bana da oldukça mantıklı geldi. Şuan bu parkı bütün İstanbul bilmiyor. Yani şehrin ortasında ama henüz keşfedilmemiş. Henüz çok az kişi biliyorken bu derece hırpalandıysa, bütün İstanbul parkı öğrendiğinde neler yaşanır çok merak ediyorum. Bu yüzden girişler sınırlandırılmalı veya kontrollü yapılmalı diye düşünüyorum. Özellikle güvenliğin biraz daha sıkı çalışması gerekiyor.

Ezilen laleler ve çiçekler, kırılan kaykay platformları, zinciri çalınan salıncaklar ve daha fazlası…

Yani diyeceğim o ki, istila edilmeden Çırpıcı Şehir Parkı’nı görün. Çünkü birkaç yıla orda park adına birşey kalmayabilir :)

Bu yazıya yorumunuzu bırakmak için buraya tıklayınız

Blogumun e-posta bültenine abone olun

Minik uyarı: Bu içeriği yazalı yaklaşık 5 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririm. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumda belirtmenizi rica ediyorum.

Yorum bırakın

3 yorum

İnternet bağlantınızda bir sorun görünüyor. Ama yine de Fozdemir Blog'u ziyaret etmeye devam edebilirsiniz.