İstanbul’da eğlenilecek yerler, gezi alanları ve lunaparklar

İstanbul’da eğlenilecek yerler, gezi alanları ve lunaparklar 1

İstanbul’da gençlerin son birkaç yıla kadar en büyük problemlerinden biri de eğlenceli ve güvenli bir şekilde vakit geçirebilecekleri yer bulamamalarıydı. Gidip, sonuna kadar eğlenip, mutlu bir şekilde dönebilecekleri kaliteli bir lunaparkı bile olmayan gençlerin çoğu alışveriş merkezleri içine sıkıştırılmış ufak oyun alanlarını tercih etmek zorunda kalıyordu. Mevcut lunaparklar da oldukça yetersizdi.


Neyse ki büyük temalı park projelerinin İstanbul’a birer birer inşa edilmesiyle birlikte eğlence sektörünün kapsamı biraz daha genişlemeye başladı. Size bu yazımda sadece temalı parkları ve lunaparkları anlatmaktan ziyade, daha çok ucuz ve eğlenceli zaman geçirmek için neler yapabileceğinize dair bilgiler vermek istiyorum. Ayrıca tema park eğlenceniz için İstanbul’a gelmeyi düşünüyorsanız da ucuz uçak bileti bulmanın yollarını da aramamızı tavsiye ediyorum.

Viasea Roller Coaster - Viaport Marinaİstanbul’da şuanda mevcutta Vialand ve ViaSea olmak üzere iki adet büyük eğlence merkezi ve temalı park bulunuyor. Bunlardan biri Eyüp’te, diğeri de İstanbul’un Anadolu yakası çıkışında, daha çok Kocaeli’ye yakın olan Tuzla’da. Yapımı devam eden diğer tema park projeleri için buraya tıklayınız.

Temalı parklar kadar eğlencenin doruğa ulaştığı yerler olmasa bile bir de küçük lunaparklarımız var. İstanbul’da sayısı gittikçe azalan başlıca lunaparklar ise şöyle (Not: Bu yerlerden bazıları hizmet dışı olmuş olabilir) : Feshane, Bostancı, Kurtköy Viaport AVM Park, Mall of İstanbul AVM Parkı (MOİ PARK), Cevahir AVM Parkı, Torium AVM Parkı, Bakırköy/Zuhuratbaba, Bakırköy/İncirli, Bahçelievler/Gündoğdu, Sultanbeyli, Bayrampaşa/Adapark, Kağıthane/Sadabat Parkı, Maltepe Dragos, Eyüp/Yeşilpınar, Bağcılar/Çınar, Büyükçekmece, Yenibosna, Küçükçekmece, Avcılar, Kartal, Samandıra…

İstanbul’un nüfüsunu düşündüğümüzde bu lunaparklar oldukça yetersiz. Yani sayısına değil, daha çok işlevine bakmak gerekiyor. Yarısı alışveriş merkezleri içerisinde, yarısı da mahalle aralarında. Özellikle mahalle aralarındaki lunaparkları düşünürsek; gondol, dönmedolap ve çarpışan araba koymakla lunapark olunmuyor. İstanbul’daki lunaparkları, başkent Ankara’nın lunaparklarıyla karşılaştırdığımızda çok komik farklar ortaya çıkıyor.

Vialand Nefeskesen - AVM

Fiyatlarına baktığımızda ise bazı lunaparkların fahiş fiyatlar çektikleri bilinen bir gerçek. Genelini düşündüğümüzde 3 TL ile 25 TL arasında değişen ücretlere denk gelmek mümkün. Temalı Parklara baktığımızda bu rakam daha da artıyor. Özellikle Vialand Tema Park’a giriş fiyatları farklı dönemlerde 60-100 TL arasında değişiyor. 4 kişilik bir ailenin parka girip sınırsızca eğlenmesi için asgari ücretin çeyreğini o gün Vialand’a teslim etmesi gerekiyor. Bu rakamı maddi durumu iyi olan aileler verebilecek güçteyken, asgari ücretle ev geçindiren aileler Vialand hayalinin yakınından bile geçemiyor.

Daha az paraya eğlenceye ne dersin?

İllaki adrenalin yaşayarak eğlenilecek diye bir kaide yok. İstanbul cennet gibi bir yer. Her ilçesinde, her semtinde çok fazla vakit geçirecek yer bulabilmeniz mümkün. Genelde İstanbullular vakit geçirmek için devasa alışveriş merkezlerini tercih etse de, açıkhavada da oldukça keyifli bir hayat var.

Eminönü

eminonu

Fakirin tek lüksü olan Eminönü, eşsiz tarihi ve boğaz manzarasıyla her dilden her ırktan insanların tek favori cazibe merkezi. Balık ekmek yemek, balık tutmak, vapura binmek (Boğaz Turu, Kadıköy, Üsküdar, Haliç), ucuza alışveriş yapmak (Mahmutpaşa – Tahtakale), Galata Köprüsü, Mısır Çarşısı ve Kapalı Çarşı Eminönü’nün vazgeçilmez ekolleri arasında.

Ayrıca Eminönü’nü İstanbul’un tarihi yarımadasını keşfetmeye başlama rotanızın başlangıç noktası olarak da belirleyebilirsiniz.

Çok merkezi bir nokta olduğu için Eminönü’ne ulaşma zorluğu çeken İstanbul ilçesi neredeyse kalmadı. Toplu taşıma ile rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Raylı sistemi tercih etmek isteyen vatandaşlar M2 Hacıosman – Yenikapı Metrosu’nun Haliç istasyonu, Marmaray’ın (Kadıköy Ayrılıkçeşmesi – Zeytinburnu Kazlıçeşme) Sirkeci istasyonu, T1 Bağcılar – Zeytinburnu – Kabataş cadde tramvayının Eminönü istasyonunda inerek rahatlıkla Eminönü‘ne ulaşabilirler.

Gülhane’den Sarayburnu’na bir saltanat yürüyüşü

gülhane-parkı

İstanbul’un en iyi doğal ve milli parkından biri olan Gülhane Parkı’na uğrayıp temiz hava soluyabilirsiniz. Topkapı Sarayı’nın hemen paralelindeki bu ağaçlarla kaplı park, şehrin yoğunluğunu unutturacak derecede efsanedir. Çevreye zarar vermeden çiçekler arasında istediğiniz kadar selfie çektirebilirsiniz :)

Ayrıca parkın Sarayburnu çıkışında bulunan panoramik boğaz manzaralı kafede semaverinizin keyfini çıkarabilirsiniz. Burada Karaköy’den Adalar’a kadar tüm İstanbul’u panaromik olarak karşınızda bulacaksınız. Ayrıca Sarayburnu’ndan Cankurtaran’a kadar uzanan sahil şeridini de yürüyüşleriniz için tercih edebilirsiniz.

Raylı sistemle ulaşım için T1 Bağcılar-Zeytinburnu-Kabataş tramvayının Gülhane durağında inebilirsiniz.

Gülhane’ye alternatif diğer parklar ise: Yıldız Parkı, Emirgan…

Taksim

Taksim-Gezi-Parkı

Taksim’e karşı biraz önyargım vardır hep. Çok fazla insan çeşitliliğini sevmem doğrusu. Taksim her türden insana denk gelebileceğiniz bir Beyoğlu semti olarak karşımıza çıkıyor. Gezi Parkı dinlenmek isteyenleri, İstiklal Caddesi insanlar içerisinde yürümenin keyfini tatmak isteyenleri, Nevizade Galatasaraylı eğlence tutkunlarını, Asmalımescit ve Fransız (Cezayir) Sokağı ise diğer eğlence tutkunlarını bekliyor. Taksim’de istemediğiniz kadar alkol alabileceğiniz ve müzik dinleyebileceğiniz mekan bulunuyor.

M2 Hacıosman-Yenikapı metrosunun Taksim istasyonu, F1 Taksim-Kabataş füniküler hattının Taksim istasyonu, İstanbul’un dört bir yanından kalkan otobüsler, minibüsler ve dolmuşları ulaşım için tercih edebilirsiniz.

İstiklal Caddesi’nin Galata – Tünel kısmına ulaşmak içinse en iyi ulaşım alternatifleri M2 Hacıosman-Yenikapı metrosunun Şişhane istasyonu, dünyanın en eski ikinci metrosu olma özelliği taşıyan F2 Karaköy – Tarihi Tünel füniküleri ve T2 Taksim-Tünel nostaljik tramvay hattıdır.

Salacak (Kız Kulesi) – Üsküdar Sahili

kizkulesi_tr

Eşsiz gün batımı manzarasında orada olmak gibisi yoktur. Anlatmaya kelimeler yetmez. O eşsiz Avrupa yakası manzarasından sonra İstanbul’daki diğer yerler gözünüze nasıl gelir bilemiyorum. Özellikle de gün batımına yakın zamanda Üsküdar sahili üzerinde herhangi bir yer de bulunmanızı öneririm. En çok tavsiye ettiğim bölgesi Kız Kulesi’nin eşlik ettiği Salacak semti.

Üsküdar’a Anadolu yakasındaki çoğu ilçeden otobüs ve minibüs hattı kalkıyor. Ayrıca Eminönü, Kabataş ve Beşiktaş’tan kalkan vapurları, M5 Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy Metrosunun Üsküdar istasyonunu ya da Marmaray’ın (Kadıköy Ayrılıkçeşmesi – Zeytinburnu Kazlıçeşme) Üsküdar istasyonunu tercih edebilirsiniz.

Ortaköy

ortaköy

Ortaköy denilince hemen akla Ortaköy Camii diye bilinen Büyük Mecidiye Camii ve Boğaziçi Köprüsü’nün boğaz üzerindeki eşsiz uyumu, kumpir ve waffle gelir. Özellikle kumpir seviyorsanız mutlaka Ortaköy’deki kumpircileri tercih edebilirsiniz. Tabi tek yemek için değil, İstanbul’u daha yakından yaşamak için de gidebilirsiniz. Orada sizi kartpostallardan tanıdığınız bir manzara karşılıyor olacak.

Ulaşım sahilyolu trafiği nedeniyle biraz zor olsa da; Kabataş, Beşiktaş, Taksim ve Yenikapı’ndan direkt otobüs kalkıyor.

Avrupa Boğaz Yürüyüşü

Panoramik-Rumeli-Hisarı

Eğer “Sevgilimi koluma takarım. Bebek’te 3-5 tur atarım” diyorsanız sizin için ideal bir yerdir Boğaziçi’nin kıyı şeritleri. Kuruçeşme, Arnavutköy, Bebek, Aşiyan, Emirgan, Tarabya şeklinde Sarıyer’e kadar uzanan upuzun sahil, sağlıklı yaşam yürüyüşü alanı olarak belirlenmiş.

Burada sizin için tek sorun maddiyat denebilir. Yemek yemeyi tercih ederseniz biraz kesenin ağzını açmak gerekecek.

Aslında anlatılacak çok yer, yaşanılacak çok şey var İstanbul’da. Önemli olan tadını çıkarabilmekte. “İstanbul’da gezmek için paran olacak” lafına ben inanmıyorum. Cebinizden çok harcama yapmadan da İstanbul’da gezebilmeniz mümkün :)

Bu yazıya yorumunuzu bırakmak için buraya tıklayınız

Blogumun e-posta bültenine abone olun

Minik uyarı: Bu içeriği yazalı yaklaşık 3 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririm. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumda belirtmenizi rica ediyorum.

Yorum bırakın

26 yorum

İnternet bağlantınızda bir sorun görünüyor. Ama yine de Fozdemir Blog'u ziyaret etmeye devam edebilirsiniz.