Geleceğinizi düşünüyorsanız, buralardan ev alın!

Her geçen günde emlak fiyatları bir kademe daha artan İstanbul, gayrimenkul yatırımcılarının da bir numaralı merkezi haline geldi.

İstanbul semalarına yükselen onlarca toplu konut projesi, emlak piyasasını daha da fazla hareketlendiriyor.

İstanbul’da ev almak isteyen, ama hangi ilçeden alacağına karar veremeyen kişilere ve emlak piyasasındaki gelişmeleri merak eden kişilere hitap eden bir yazı hazırladım.

Bu yazımızda yakın gelecekte çok değerlenecek olan bölgeleri ele almaya çalıştım. Yazıya eklemek istedikleriniz olursa, yorum bölümünden ekleyebilirsiniz.

ULAŞIM FAKTÖRÜ

Emlak piyasasının ilk önemli maddesi ulaşımdır. Yani kiralık veya satılık ev baktığınızda ev sahipleri size “Şu metro projesine 500 metre uzaklıkta”, “Metrobüs’e 5 dakika” gibi cazip seçenekleri sunarlar. Çünkü İstanbul’un candamaları olan ulaşım ağlarının üzerinde alacağınız bir evin size maddi ve manevi anlamda çok katkısı olacaktır. Bundan dolayı ulaşım faktörünü düşünürseniz aşağıdaki lokasyonlardan birinden ev alabilirsiniz;

  • Zeytinburnu: Yazılarımda sürekli belirttiğim gibi Zeytinburnu, İstanbul ulaşımı için çok önemli bir nokta. İlçenin çevresi ulaşım devleriyle örülü. Bundan dolayı Zeytinburnu’nda; Çırpıcı (Zeytinburnu Metro istasyonuna yakınlık) , Kazlıçeşme (Gelecekte Marmaray ve Karayolu tüp geçit projesi merkezliği) , Merkezefendi (Topkapı’ya ve Cevizlibağ’a yakınlık) mahallelerinden ve Cevizlibağ semtinden ev almanız, ulaşım açısından evinize büyük değer katacaktır. Şu anda bu bölgelerde en ucuz 650 TL’ye kadar kiralık daire bulabilmek mümkün. Fakat yakın gelecekte bu değerlerin artacağından şüpheniz olmasın
  • Yenikapı: Yakın gelecekte İstanbul’un en önemli ulaşım projelerinin birleştiği nokta olacak olan Fatih ilçesinin Yenikapı semtinden ev almanız yararınıza olabilir. Şuan için en ucuz kiralık evler 800 TL civarında.
  • Ulaşımı, yakın gelecekte daha da değerlenecek olan diğer önemli yerler: Kadıköy, Bakırköy-İncirli-Osmaniye, Bayrampaşa-Otogar bölgesi, Ümraniye ve Ataşehir

CAZİBE MERKEZİ FAKTÖRÜ

Emlak piyasasını canlandıran bir diğer önemli faktör ise Cazibe Merkezi faktörüdür. Yani alacağınız ev bir Alışveriş Merkezi, Müze, Konser Alanı vs. gibi bölgelere yakınsa, ev fiyatlarınız da o bağlamda değişiyor.
Örneğin; yapılan alışveriş merkezi ve cazibe merkezleri projeleriyle Bayrampaşa Otogar bölgesinin, Kartaltepe ve Kocatepe mahallelerinin değerlerinin arttığını söyleyebiliriz. Yine bir başka örnek daha vermek gerekirse Avrupa’nın en büyük alışveriş merkezinin inşa edildiği yere yakınlıklarından dolayı Bakırköy’de Osmaniye, Zeytinburnu‘nda ise Çırpıcı ve Sümer mahallelerinin değerlerinin arttığı apaçık ortada. Bu örneklerden de görüldüğü gibi önemli cazibe merkezlerine yakın alacağınız evler, maddi anlamda size büyük gelirler sağlayabilir.

ZEYTİNBURNU VE ATAŞEHİR

Yapılan yeni toplu konut ve rezidans projelerinin merkezi haline gelen iki ilçe de yakın gelecekte çok büyük değer kazanacak. Zeytinburnu’nu ulaşım devi, Ataşehir’i ise finans devi yapacak yeni projeler düşünülüyor. Bundan dolayı buralardan ev almanız sizi gelecekte daha da zenginleştirebilir.
Eğer buralardan ev alıp, gelecekte zengin olursanız. Beni de görürsünüz artık :)
Bir başka yazımızda görüşmek üzere… :)
Minik uyarı: Bu içeriği yazalı yaklaşık 9 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririm. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumda belirtmenizi rica ediyorum.
Yazar:
Fatih Özdemir
Tartışmaya Katılın

4 yorum
  • Bağcılar Kirazlı, Başakşehir gibi yerler yakında açılacak olan metronun nimetlerinden faydalanacak. Bu yeni yerleşimlerin dışında dönüşmeden İstanbul merkezinde kalmış semtleri; Tarlabaşı, Dolapdere, Okmeydanı, Hasköy, Ayvansaray, Örnektepe… Küçük birkaç projeyle çehresi değişecek fırsat alanları.

Takipleşelim :)

Merhaba, ben Fatih Özdemir: Burada; deneyimlerimi, seyahatlerimi, araştırmalarımı, beğenilerimi ve eleştirilerimi sizler için arşivliyorum.

Hakkımda bilgi almak için buraya tıklayınız. Eğer sosyal medya hesaplarımdaki paylaşımlarımı takip etmek isterseniz;

İnternet bağlantınızda bir sorun görünüyor. Ama yine de Fozdemir Blog'u ziyaret etmeye devam edebilirsiniz.