Fozdemir Blog
Anasayfa > Sizler İçin Araştırdım > İstanbul’un en iyi alışveriş merkezi hangisi?

İstanbul’un en iyi alışveriş merkezi hangisi?

İstanbul’un en büyük ve en çok ilgi gören alışveriş merkezleri listesi ve ulaşım bilgileri

Avrupa’nın en çok alışveriş merkezi bulunan şehri olan İstanbul’da, gün geçtikçe yeni bir avm’nin daha inşaatına başlanıyor. Büyük bir çılgınlıkla yükselen alışveriş merkezleri sayesinde, İstanbullular için birçok seçenek ortaya çıkmaya başladı. İnsanlar daha çok oturduğu eve yakın olan avmleri ve toplu ulaşım güzergahlarına yakın olan popüler avmleri tercih ediyor.

Peki bunların içlerinde en iyisi hangisi? Hangi alışveriş merkezleri, hangi kitleye hitap ediyor? Gelin sizlerle birlikte İstanbul’un en büyük ve en çok ilgi gören alışveriş merkezlerine göz atalım. Listede de dikkatinizi çekecektir ki en iyiler genelde Avrupa Yakasında bulunuyor. Altlarına ayrıca toplu ulaşım alternatiflerini de ekleyeceğim. Ama eğer şehir dışından geliyorsanız da ucuz uçak bileti bulmanın yollarını aramaya başlamanızı tavsiye ederim.

Vialand

Vialand Alışveriş Merkezi

Temalı Park ve Alışveriş Merkezi konseptiyle, İstanbul’un en iyi cazibe merkezi haline gelen Vialand yüzölçümü ve açıkhava alışveriş imkanıyla açıldığı günden beri milyonlarca ziyaretçi ağırlıyor. İstanbul’da birçok yenilikçi AVM projesine imza atan Via Properties tarafından projelendirilen Eyüp’teki Vialand’a ulaşım, yapılması planlanan metro ve teleferik hattı şuan yapım aşamasında olduğu için şuan yalnızca otobüs ve minibüslerle sağlanmaktadır. Vialand avm projesiyle birlikte Türkiye’nin en büyük temalı parkı “Vialand Tema Park”ı da bünyesinde taşıyor.

Viaport Venezia

Viaport Venezia

Via Properties’in İstanbul’daki en yeni projesi olan Viaport Venezia; Venedik’in sokaklarını, mimarisini, gondollarını ve kanallarını İstanbul’a taşıyor. Bu projeyle birlikte İstanbul’daki açıkhava alışveriş deneyimi sunan Viaport’ların sayısı 3’e yükselmiş oldu. Gaziosmanpaşa Karadeniz Mahallesi’nde bulunan avmye T4 Topkapı-Habibler Tramvay hattının “Metris” istasyonunda inerek ulaşabilirsiniz. Bir diğer ulaşım alternatifi ise yapımı devam eden Kabataş-Beşiktaş-Mecidiyeköy-Mahmutbey metrosunun “Karadeniz Mahallesi” istasyonu olacak.

Forum İstanbul

Forum İstanbul

Multi Development Türkiye tarafından Türkiye’ye kazandırılan en büyük alışveriş merkezi projelerinden biri olan Forum İstanbul, açıldığı günden beri gerek reklamlarıyla ve gerek etkinlikleriyle büyük ses getirdi. Kısa sürede İstanbul’da hatrı sayılır avmleri arasına giren Forum İstanbul’a en rahat ulaşım M1A Yenikapı-Havalimanı ve M1B Yenikapı-Kirazlı Metrosu’nun Kocatepe İstasyonu üzerinden sağlanıyor. IKEA ve Koçtaş gibi diğer büyük mağazaları da çevresinde barındırıyor. Büyük İstanbul Otogarı’nın yanıbaşındaki bu büyük proje, Bayrampaşa ilçe sınırları içerisindedir.

Marmara Forum

Marmara Forum Alışveriş Merkezi - Zeytinburnu - Bakırköy

Zeytinburnu, Güngören, Bahçelievler ve Bakırköy ilçelerinin kesiştiği Merter bölgesine kurulan Marmara Forum Multi Development Türkiye’nin İstanbul’daki ikinci projesidir. Proje, İstanbul ulaşımının ana merkezlerinden biri sayılan Zeytinburnu Metro’ya yakınlığından dolayı çok kolay bir ulaşıma sahip. T1 Bağcılar-Zeytinburnu Kabataş Tramvayı, M1A Atatürk Havalimanı – Yenikapı Metrosu ve Metrobüs hattının Zeytinburnu istasyonunda indikten sonra yapacağınız ufak bir yürüyüşle ulaşabilirsiniz. Ayrıca Kazlıçeşme Marmaray istasyonundan kalkan MR10 Zeytinburnu-Kazlıçeşme otobüsünün; 93T Harbiye-Taksim-Zeytinburnu, 93M Mecidiyeköy-Zeytinburnu, 93 Eminönü-Zeytinburnu ve 93C Beyazıt-Zeytinburnu otobüslerinin “Fildamı Yolu” durağında inerek de ulaşabilirsiniz.

Mall of İstanbul

Mall of İstanbul

İstanbul’un merkezi bölgelerine uzak olmasına rağmen büyüklüğüyle İstanbul’un en büyük alışveriş merkezi olma tahtına oturan Mall Of İstanbul, İkitelli bölgesinde bulunuyor. Yüzlerce mağazaya ev sahipliği yapan avm, kültür-sanat faaliyetlerinin bölgeye taşınması konusunda da büyük görev üstlenmiş durumda. Kanal İstanbul projesiyle birlikte yakın gelecekte İstanbul nüfusunun o bölgelere kayacağı düşünülürse, Mall Of İstanbul yeni İstanbul’un kralı olabilir. Projeye M3 Kirazlı-Olimpiyat Stadyumu-Başakşehir Metrokent Metrosu’nun “İkitelli Sanayi” istasyonu üzerinden uzun bir yürüyüş gerçekleştirerek ulaşabilirsiniz.

Viaport Marina Tuzla

Viaport Marina

İstanbul’un Anadolu yakası çıkışında bulunan Tuzla ilçesindeki marina yenilenerek, Viaport Marina projesine dönüştürüldü. Artık bölge şimdi hem marina, hem açıkhava alışveriş merkezi, hem de temalı park. Türkiye’nin en büyük ikinci temalı parkı olan ViaSea’yı bünyesinde taşıyan Viaport Marina’ya ulaşım özel arabanız yoksa bir hayli zor. Uzun aralıklarla sefer yapan 130 Numaralı Kadıköy-Tuzla otobüslerinin “Marmados Sitesi” durağında inerek ulaşabilirsiniz.

Cevahir

İstanbul Cevahir Alışveriş Merkezi

İstanbul’un en eski gözdesi Cevahir Alışveriş Merkezi, ilk günki popülaritesini katlayarak arttırmaya devam ediyor. Mecidiyeköy’de şehrin en çok ziyaret edilen alışveriş merkezlerinden biri olan Cevahir her kesimden insana hitap ediyor. M2 Yenikapı-Hacıosman Metrosu’nun “Şişli-Mecidiyeköy” istasyonu üzerinden ulaşabildiğiniz gibi, Metrobüs’ün Mecidiyeköy istasyonunda inerek de ulaşabilirsiniz. Ayrıca İstanbul’un 4 bir yanından kalkan Mecidiyeköy otobüsleri de Cevahir’e ulaşmanız için bir diğer önemli alternatif.

Marmara Park

Marmara Park Alışveriş Merkezi

İstanbul’un nüfusunun batıya doğru kaymasından istifade yepyeni bir yaşam alanına dönüşen Beylikdüzü, Tatilya arazisi üzerine kurulan yeni devasa alışveriş merkeziyle birlikte artık bütün bölgenin ihtiyaçlarını karşılıyor. E-5 karayolunun paralelinde uzanan Marmara Park Alışveriş Merkezi, sadece Beylikdüzü’nden değil, İstanbul’un çoğu bölgesinden de ziyaretçi ağırlıyor. Marmara Park’a en iyi ulaşım alternatifi elbette Metrobüs.

Özdilekpark İstanbul

Özdilekpark İstanbul

İstanbul’un gökdelenler ve büyük iş merkezleri caddesi olan Büyükdere Caddesi üzerindeki geniş bir araziye kurulan Özdilekpark İstanbul, Levent bölgesindeki her kesimden insana hitap edecek alışveriş merkezi ihtiyacını tamamen karşılamış durumda. Dikey bir yapıya sahip olan alışveriş merkezi, açıldığı günden beri ciddi ziyaretçi rakamlarına ulaşmış durumda. Alışveriş merkezine en rahat ulaşım M2 Yenikapı-Hacıosman Metrosu’nun ve M6 Levent-Boğaziçi Üniversitesi metrosunun “Levent” istasyonu üzerinden sağlanıyor. Ayrıca Levent üzerinden geçen bütün otobüs hatlarıyla da ulaşmanız mümkün.

Akasya Acıbadem

Akasya Acıbadem

Anadolu Yakasının en değerli arazilerinden birinin üzerine kurulan Akasya Alışveriş Merkezi, yakanın daha çok yüksek zümreye hitap eden en lüks yaşam merkezlerinden biri haline geldi. Rezidans projelerini de bünyesinde barındıran cazibe merkezine ulaşım M4 Kadıköy-Kartal Metrosu’nun “Ünalan” istasyonu ve Metrobüs’ün “Uzunçayır” istasyonu üzerinden sağlanıyor.

Kanyon

Kanyon

Göz doldurucu tasarımıyla uzun yıllardır ziyaretçi ağırlayan Kanyon, Levent bölgesindeki yüksek zümreye hitap eden en şık cazibe merkezi sayılabilir. Açıkhava konseptiyle karşımıza çıkan proje, adı üzerinde doğal yeryüzü şekillerinden olan kanyonu andırıyor. Projeye en rahat ulaşım M2 Yenikapı-Hacıosman Metrosu’nun ve M6 Levent-Boğaziçi Üniversitesi metrosunun “Levent” istasyonu üzerinden sağlanıyor. Ayrıca Levent üzerinden geçen bütün otobüs hatlarıyla da ulaşmanız mümkün.

Zorlu Center

Zorlu Center

Yarı açıkhava konseptiyle oldukça lüks ve daha çok yüksek zümreye hitap eden Zorlu Center, bulunduğu konum açısından oldukça değerli bir arazi üzerinde bulunuyor. Proje bünyesinde bulunan Zorlu Center Performans Sanatları Merkezi, açıldığı günden bu yana İstanbul’a dünyaca büyük üne sahip kültür-sanat etkinliklerini taşıyabildi ve taşımaya da devam ediyor. Zorlu Center’a en kolay ulaşım M2 Yenikapı-Hacıosman Metrosu’nun “Gayrettepe” istasyonu ve Metrobüs’ün “Zincirlikuyu” istasyonu üzerinden sağlanıyor.

İstinye Park

İstinye Park

Raylı ulaşım alternatiflerine uzakta bulunan bir diğer yüksek zümreye hitap eden alışveriş merkezi ise İstinye Park. Magazin ünlülerinin uğrak noktası olan alışveriş merkezinde her gün mutlaka bir ünlü simaya denk gelmeniz mümkün. Alışveriş merkezine en kolay ulaşım özel arabalar ve taksiler olsa da çevresinde toplu ulaşım alternatifleri de yok değil. Bölgeye yakın bir noktadan geçen M2 Yenikapı-Hacıosman Metrosu’nun “İTÜ Ayazağa Kampüsü” istasyonunda indikten sonra uzun bir yürüyüş yaparak ya da bir vasıta daha kullanarak İstinye Park’a ulaşabileceğiniz gibi, İstinye’den geçen birçok otobüs hattı ile de ulaşabilmeniz mümkün.

Zeytinburnu Olivium Outlet Center

Zeytinburnu Olivium Outlet Center

Türkiye’yi Outlet ile tanıştıran, Türkiye’nin ilk Outlet alışveriş merkezi olan Zeytinburnu Olivium; İstanbul’un en eski alışveriş merkezlerinden biri olmasına rağmen hala ciddi oranda ziyaretçi ağırlamaktadır. Arap turistlerin de oldukça ilgisini çeken alışveriş merkezi, outlet ürün zinciriyle oldukça ilgi görüyor. Alışveriş Merkezine Marmaray’ın Kazlıçeşme istasyonu üzerinden ya da 93T Harbiye-Taksim-Zeytinburnu, 93M Mecidiyeköy-Zeytinburnu, 93 Eminönü-Zeytinburnu ve 93C Beyazıt-Zeytinburnu otobüslerinin “Olivium” durağı üzerinden ulaşabilirsiniz. Ayrıca T1 Bağcılar-Zeytinburnu-Kabataş Tramvayı’nın “Akşemsettin” istasyonu da bir diğer önemli alternatifler arasında.

Trump

Trump

İstanbul’un en merkezi destinasyonlarından olan Mecidiyeköy’de, Cevahir’in yoğunluğundan kaçmak isteyenlerin de favori uğrak noktası olan Trump, kendini sürekli diri tutan ve çeşitli projelere ev sahipliği yapan bir alışveriş merkezi olarak karşımıza çıkıyor.  M2 Yenikapı-Hacıosman Metrosu’nun “Şişli-Mecidiyeköy” istasyonu üzerinden ulaşabildiğiniz gibi, Metrobüs’ün Mecidiyeköy istasyonunda inerek de direkt olarak ulaşabilirsiniz. Ayrıca İstanbul’un 4 bir yanından kalkan Mecidiyeköy otobüsleri de Trump’a ulaşmanız için bir diğer önemli alternatif.

Akbatı

Akbatı

İstanbul’un mevcut merkezi bölgelerine en uzak, fakat Kanal İstanbul projesiyle birlikte oluşacak olan yeni İstanbul bölgesine oldukça yakın olan yeni yaşam merkezi Bahçeşehir’de bulunan Akbatı Alışveriş Merkezi, büyüklüğüyle bölgede hatrı sayılır yerler arasına girmiş durumda. Fakat ulaşım sadece otobüslerle sağlanıyor.

Metrocity

Metro City

İstanbul’un en eski alışveriş merkezlerinden biri olan Metrocity, yeni rakipleri karşısında biraz daha güçsüz durumda kalsa da, bölgede kendine has ziyaretçi kitlesini hala elinde barındırıyor. Projeye en rahat ulaşım M2 Yenikapı-Hacıosman Metrosu’nun ve M6 Levent-Boğaziçi Üniversitesi metrosunun “Levent” istasyonu üzerinden sağlanıyor. Ayrıca Levent üzerinden geçen bütün otobüs hatlarıyla da ulaşmanız mümkün.

İstanbul’da AVM dışında başka yerleri de keşfetmek istiyorsanız İstanbul araç kiralama servislerinden faydalanabilirsiniz. Benim tavsiyem otorento.com.tr sitesi. Başka şehirden geliyorsanız eğer, otorento’nun en ucuz araçları listelediği Atatürk havalimanı ucuz araç kiralama fırsatları listesine göz atıp değerlendirin.

Diğer büyük ölçekli alışveriş merkezleri

Haramidere Torium, Viaport, Yenisahra Optimum Outlet Center, İçerenköy Palladium, Maltepe Park, Ümraniye Buyaka, Ataşehir Brandium, Aqua Florya, Mahmutbey 212 İstanbul Power Outlet, Yenibosna Starcity Outlet Center, Ora İstanbul (İflas Etti)

Diğer alışveriş merkezleri (Alfabetik)

Altunizade Capitol, Atakent Arenapark, Ataköy Atrium, Ataköy Galleria, Ataköy Plus, Ataşehir Novada, Avcılar Pelikan Mall, Bahçelievler Metroport, Bakırköy Capacity, Bakırköy Carausel, Bakırköy Flyinn, Bayrampaşa Akvaryum, Demirören İstiklal, Dudullu Metrogarden, Etiler Akmerkez, Fatih Asitane Historia, Güngören Kale Center, İçerenköy Carrefour, İstanbul Sapphire, Kadıköy Tepe Nautilus, Kağıthane Axis, Kozyatağı Kozzy, M1 Merkez Kartal, Nişantaşı City’s, Meydan Merter, Pendik Neomarin, Pendik Pendorya, Platform Merter, Sefaköy Armonipark, Sultanbeyli Plato, Ümraniye M1 Meydan, Ümraniye Canpark, Yenibosna Airport

Küçük ölçekli eskimeye yüz tutmuş alışveriş merkezleri

Mecidiyeköy Profilo, Beylikdüzü Beylicium, Esenler Espri Outlet Center, Büyükçekmece Aymerkez, Beylikdüzü Prestige Mall, Beylikdüzü Perlavista, Dudullu Asyapark, Ömür Plaza, Rönesans, Deposite Outlet Center, Wedding World Kuyumcukent

32 yorum

Yorum bırakın

 • İstanbul’da o kadar çok alışveriş merkezi var ki hangisine gideceğimi bilemiyorum. Genelde bana en yakın olana gitmeyi tercih ediyorum.

 • 13.05.212 tarihi itibariyle gezdiğim İstanbul Avm sayısı 72 oldu..hala favorilerim İstinye Park ve Viaport.Haksızlık yapmayalım Marmara Forum,İstanbul Forum ve Ora Outlet burun farkı geçebilirler.

 • Ümraniye'de IKEA yanında BUYAKA AVM açıldı, Avrupa yakasında yeni sayılabilecek çok yönlü bir alşveriş merkezi daha var Bayrampaşa otogar yakınlarında ORA OUTLET

 • Halil Gürer Viaport'a her boş zamanımda gitmeyi planlıyorum. Fakat Avrupa Yakası'nda olduğum için bana çok ters kaçıyor. Şehirlerarası yolculuklarımda İstanbul'a girişlerde sürekli gördüğüm ve merak ettiğim bir yer. Kısmet olursa en kısa sürede gideceğim.

 • Fozdemir.COM Anadolu yakasında Pendik Kurtköyde'ki VIAPORT'u da tavsiye ederim Bence ölmeden önce İstanbulda görülmesi gereken 10 AVM diye bir kitap yazılsa Avrupa yakasında İstinye Park Anadolu yakasında Viaport ilk sıralarda yerini alır.

 • Halil Bey; Değerlendirmeler İstanbul'daki diğer alışveriş merkezleriyle karşılaştırılarak yapılmıştır. Onlardan daha güçlü rakipler mevcut. Büyüklük ve yapılan etkinlikler açısından değerlendirilmiştir. Normalde bütün alışveriş merkezlerinde mağazalar mevcut… Bu yönden değerlendirmek yanlış olurdu.

 • İstanbulda 65 adet avm'yi gezmiş biri olarak Tepe Nautilus, Neomarin ve Pendorya'yı gelişmemiş sınıfına sokmanızı kabul edemedim.

 • Forum istanbul avrupa yakasındaki en iyi alışveriş merkezidir. Ben bütün avmleri dolaştım özellilke en son forum istanbulun karşısındaki ORA Avm’ye gittim ama gözlerime inanamadım 400 m euroluk yatırım ve kimsecikler yok ! Üstelik ulaşımı ise berbat kış şartlarında kimsenin tercih etmek istemeyeceği bir yer. 10 dk kalmadık hemen forum istanbula gittik , tıklım tıklım ulaşımı ise okadar kolayki metro ile indiğin yerde 2 dk içinde içeri giriyorsun aynı Bahcelievler metroport gibi. Araba ile gitmek isteyenler için ise belkide trafik rahatlığı açısından tek mükkemmel yer Forum istanbul . Saygılar.

  • ORA’nın tek eksik yanı ulaşımının zor olması. Fakat Forum’lar İstanbul’da ulaşımın iyi olduğu yerlere kuruluyor. Forum İstanbul’da sadece metro var. Ama Marmara Forum’da Metrobüs-Metro-Tramvay ve otobüs var… O biraz daha şanslı…

 • PALLADIUM VE İSTİNYE PARK benim favorilerim kaliteli markalar ve restoranları bünyesinde barındırıyor palladium’daki mıdpoınt ve cookshop’u tavsiye edebilirim ve tabi vee… istinye pazarıda kesinlikle dolaşılması gereken yerlerden biri. favorilerime yakında AKASYA AVM’de girecek mütiş bi yer olacak benden söylemesi

 • sakin yere kurulmamalı çünkü ik gün sonra yanına bin tane yer inşa ediyorlar bölgenin özelliği gidiyor.

 • TeknoSA Piyano Merdivenleri güzel ama kullananı yok görüntüye göre herkes yürüyen merdiven taraftarı :))

 • Demin yorumlara göz attımda bi Allah kulu üsteki yoruma bakmadan yorum atmıs…Fatih abi gezdiğim yerleri yazdım diyor herkes ayrı soru soruyo o niye yoq bu niye yoq.. :)) :)) :))

%d blogcu bunu beğendi: