İstanbul otobüsünün rengini seçti: Erguvan

Erguvan Mor Otobüs
Erguvan Mor Otobüs

İstanbullular geçmişte vapurunu ve tramvayını seçmişti. Şimdi de Büyükşehir Belediyesi başka bir soruyla İstanbul halkının karşısına çıktı. Yeni otobüslerin rengi…


Biliyoruz ki İstanbul rengarenk otobüsler cenneti. Yani bir türlü renk tutturamadık. Kırmızı, yeşil, mavi vs… Bir de reklamlılar var tabi. Şimdi bunların arasına bir de Erguvan eklendi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Emirgan Korusu’nda düzenlediği basın toplantısında, internet üzerinden yapılan oylamada oyların yüzde 34.54’ünü alan erguvan renkli damalı araçların, İstanbul’un yeni otobüs rengi olarak seçildiğini açıkladı.

Erguvan renkli otobüsler İstanbul Otobüs AŞ tarafından yönetilecek.

İKARUS’LARA VEDA!

Nihayet dediğim bir hareket, Büyükşehir tarafından gerçekleşti. Eskilerin otobüsleri olan nam-ı değer “Kırmızı külüstür”ler artık İstanbul’a veda ediyor. Belki de yeni otobüslerin en mutluluk verici tarafı da bu oldu.

NEDEN ERGUVAN?

İstanbul’un Boğaz kenarının yegane sembolü olan Erguvan çiçeklerinin rengi, şimdi yeni otobüslere geliyor.

Renginin biraz uçuk olmasını oy kullananların çoğunluğunun bayan olmasına bağlamış başkan. Fakat interneti biraz takip edenler böyle olmayacağını çok iyi biliyor olmalılar : )

İnternet sitelerine, hatta büyük sosyal ağlara yaptıkları saldırılarla bilinen ve adını kısa sürede duyuran bir sözlük grubu internette bu tür anketlere saldırarak, olumsuz ve absürd seçeneklerin öne çıkmasını sağlıyorlar. Daha önceleri birçok medya kuruluşunun maruz kaldığı bu saldırıların yeni hedefi: İstanbul Büyükşehir Belediyesi

Lacivert, sarı, turuncu ve erguvan renklerini sunan Büyükşehir, bu gençlerin azizliğine uğrayarak bayanlara hitap eden bir rengi otobüse renk olarak seçmek durumunda kaldı.

Zaten yaptıkları açıklamalarla da bu rengin seçilmesine anlam veremeyip, çeşitli tarihi nedenlere bağlamalarından da durum anlaşılıyor : )

Büyükşehir Belediyesi’nden fiyat tarifesini de anketle halka sormasını dileriz.

Nice mor seyahatlere… : )

Bu yazıya yorumunuzu bırakmak için buraya tıklayınız

Blogumun e-posta bültenine abone olun

Minik uyarı: Bu içeriği yazalı yaklaşık 10 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririm. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumda belirtmenizi rica ediyorum.

Yorum bırakın

6 yorum

İnternet bağlantınızda bir sorun görünüyor. Ama yine de Fozdemir Blog'u ziyaret etmeye devam edebilirsiniz.