Marmaray ile İstanbul’un iç karası ortaya çıktı

Zeytinburnu Tren İstasyonu
Zeytinburnu Tren İstasyonu

Asrın projesi Marmaray kapsamında, İstanbul’un güney sahilyollarında yıllardır hizmet veren TCDD bünyesindeki banliyö hattı yenileniyor.

Hat, çok eski olduğundan dolayı İstanbullulara yıllardır çileli yolculuklar çektirdi. Konuyla ilgili şurada listelenen geçmiş yazılarımdan bilgi alabilirsiniz.

Görsel açıdan da modernleşen İstanbul’a yakışmayan bir görüntü ortaya çıkaran hat, yaşanan suç olaylarının da bir numaralı merkezi oldu. Kapılar açık seyahatten dolayı tren raylarına düşen veya kasıtlı olarak itilen vatandaşların ölümü, Tren istasyonlarını gece saatlerinde mesken edinen tinerciler tarafından gerçekleşen ölümler ve daha niceleri…

Artık İstanbullular Marmaray projesi ile rahat bir nefes alıyor. Hem Avrupa, hem de Anadolu yakasındaki tren hatları modernleştirilerek denizin altından birbirine bağlanıyor.

Bu kapsamda yapılan hat söküm, istasyon yıkım ve modernizasyon çalışmaları, İstanbul’un kara yüzünü ortaya çıkardı. Sökülen rayların ardından kalan görüntüler adeta ıssız bir köyü andırıyor. İstasyonlar ise felaketten çıkmış gibi.

Sizler için Zeytinburnu ve Yenimahalle istasyonları arasını fotoğrafladım. Fotoğraflar herhangi bir felaket sonrası çekilmedi. Hepsi banliyö hattından. Ama eminim ki proje bittiğinde sahilyolu harika bir görüntüye kavuşacak.

Minik uyarı: Bu içeriği yazalı yaklaşık 7 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririm. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumda belirtmenizi rica ediyorum.
blank
Yazar:
Fatih Özdemir
Tartışmaya Katılın

1 yorum

Takipleşelim :)

Merhaba, ben Fatih Özdemir: Burada; deneyimlerimi, seyahatlerimi, araştırmalarımı, beğenilerimi ve eleştirilerimi sizler için arşivliyorum.

Hakkımda bilgi almak için buraya tıklayınız. Eğer sosyal medya hesaplarımdaki paylaşımlarımı takip etmek isterseniz;

İnternet bağlantınızda bir sorun görünüyor. Ama yine de Fozdemir Blog'u ziyaret etmeye devam edebilirsiniz.