Jeneratör denen alet neden İstanbul ulaşımına uğramıyor?

Jeneratör denen alet neden İstanbul ulaşımına uğramıyor? 1

Bugün Bursa’daki doğalgaz çevrim santralinde gerçekleşen arıza nedeniyle İstanbul, Sakarya, Kocaeli, Tekirdağ, Kırklareli ve Edirne elektriksiz kaldı. Marmara bölgesinde yaşam alt üst oldu. Soğuk hava ve kar yağışının üzerine, kombiler de çalışmadı. İstanbul ulaşımında ise seferler yapılamadı.

İstanbul ulaşımında milyonlarca vatandaş her gün raylı sistem hatlarını kullanıyor. İstanbul ulaşımının kalbini oluşturan raylı sistem hatları elektrik kesintisinden dolayı durunca, hayat da durdu. Bunun üzerine herkes otobüslere, minibüslere ve Metrobüs’e yüklendi. Yağmurlu bir havada bile kilitlenen İstanbul trafiği kar yağışıyla birlikte daha da sıkıştı. Sinyalizasyon sistemleri çalışmayınca da kazalar kaçınılmaz oldu. İstanbul bu felaket günü yaşarken, ben Mecidiyeköy’deydim.

Bugün Mecidiyeköy’deydim. Genelde Mecidiyeköy’e giderken Tramvay ve Metrobüs’ü kullanırken, bugün otobüsü kullanmak istemiştim. İyiki de istemişim. Çünkü İstanbul bugün yukarıda da bahsettiğim gibi felaket bir gün yaşadı.

Haliç Köprüsü’nden geçtikten sonra Halıcıoğlu, Okmeydanı mevkine yaklaşırken “lapa lapa” kar yağmaya başladı. Kar Mecidiyeköy’e doğru çıkarken şiddetini daha da artırdı. Dışarısı soğuk ve yağışlı olunca, insanlar haliyle kapalı mekanlara akın etti. Mecidiyeköy’de İstanbul’un en bilinen alışveriş merkezi olan Cevahir, haliyle ziyaretçi akınına uğradı. Cevahir Alışveriş Merkezi’nin giriş kapısında kuyruklar oluştu.

Bugün Galatasaray’ın maçı vardı. Bilet alan taraftarlar M2 metrosuna aktarma yapıp stadyuma ulaşabilecekleri Mecidiyeköy ve Taksim’e geldi. Fakat metro girişlerinin önündeki şeritleri görünce şaşkına döndü. Çünkü elektrikler kesilince raylı sistem hatları çalışmadı. Elektrik gelince de M2 metrosunun Sinyalizasyon sistemleri bozuldu. Maç zevki, çileye dönüştü!

TEK SORU: JENERATÖR YOK MU?

Metro ve Tramvayların önüne gelen vatandaşların sorduğu tek soru: “Jeneratörü yok mu?”

Evet yok! 2012 yılının İstanbul’unda raylı sistem hatlarında jeneratör yok. Elektrik kesilince vatandaşlar araçların içerisinde hapsoluyor. Üstüne üstlük İstanbul metrolarının elektriği çöpten sağlanıyor deniyordu…

Yıllar önce, Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna zamanında, Eski Kemerburgaz Çöplüğü’nün arazisine özel bir tesis kurulmuştu. Dönemin Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanı Ahmet Önal, çöplükte 58 hektarlık bir alanda 180 adet çöp gazı çıkarma kuyusu inşa edildiğini belirterek “Bu kuyulardan çıkan metan gazı ile 6 MW’a kadar elektrik üretilebiliyor. Tesis 15 yıl süreyle 10 bin konutun elektrik ihtiyacını karşılayacak kapasitede. Üretilen elektrikle Taksim-4. Levent Metrosu ve Kompost Gübre Fabrikası’nın da aralarında bulunduğu bazı tesislerimizin enerji ihtiyacını karşılıyoruz. Artan enerjiyi de belediyenin elektrik faturalarına mahsuben TEDAŞ’a satıyoruz. Ayrıca elde edilen termal enerjiyi de Hamidiye A.Ş. ve Park Bahçeler müdürlüğümüzde kullanıyoruz” demişti. Peki bu tesise şimdi ne oldu?

Hadi tesisi boşverelim. İstanbul’un raylı sistemlerinin elektrik gücünü karşılayacak Jeneratör sistemleri neden kurulmuyor? Dandik bir restoranda bile jeneratör varken; İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul’un en önemli değerleri olan raylı sistemlerin elektriğini karşılayacak jeneratörü neden takmıyor?

TRAFFFFFFFİK!

Mecidiyeköy’den dönüşte de otobüsü kullanmayı tercih ettim. Belki Metrobüs’e daha çok ihtiyacı olan vatandaşlar olabilirdi :) [Çok düşünceliyim] Hem de çok sıkışık olacağını biliyordum. Fakat bu sefer de trafiğin azizliğine uğradım. Otobüs güzergahım boyunca Mecidiyeköy, Okmeydanı, Haliç Köprüsü, Edirnekapı ve Topkapı’da trafiğe takıldım. Çok şükür şuan evimde oturuyorum ve size bu yazıyı yazıyorum. Üstelik doğalgaz ve elektriğimiz de var :)

Bugün gördük ki, İstanbul’da bir felaket olsa ve elektrikler kesilirse demek ki bu manzaraları yaşayacağız. Bu durum güzel bir tatbikat, güzel bir sınav oldu aslında!

Minik uyarı: Bu içeriği yazalı yaklaşık 9 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririm. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumda belirtmenizi rica ediyorum.
blank
Yazar:
Fatih Özdemir
Tartışmaya Katılın

3 yorum
  • M2 hattında bildiğim kadarı ile jeneratör sistemi var, uzun süreli işletmeyi sağlamasada sistemi çalıştırabiliyordu, tabii zamanla hat kuzeye doğru uzadıkça bu sistemde devamlılık oldumu bilmiyorum, kaldı ki oradaki sorun daha çok sizinde belirttiğiniz gibi sinyalizasyonun hata vermesiydi. Diğer hatlar için herhangi bir yorum yapmayacağım ama ben başka hiçbir yerde de tramvay hatlarında böyle bir besleme sistemi olduğunu duymadım ve görmedim fakat M1 Havalimanı hattı içinde yapılabilir diye düşünüyorum, hatta bu zamana kadar yapılmamış olması bir hata.

  • Jeneratör sorusunun cevabı basit, maliyet, para, masraf…
    Ama zaten o da onca müşteriden aldıkları şey. O zaman ne eksik?

Takipleşelim :)

Merhaba, ben Fatih Özdemir: Burada; deneyimlerimi, seyahatlerimi, araştırmalarımı, beğenilerimi ve eleştirilerimi sizler için arşivliyorum.

Hakkımda bilgi almak için buraya tıklayınız. Eğer sosyal medya hesaplarımdaki paylaşımlarımı takip etmek isterseniz;

İnternet bağlantınızda bir sorun görünüyor. Ama yine de Fozdemir Blog'u ziyaret etmeye devam edebilirsiniz.