İstanbul’un meşhur yedi tepesi nereler?

İstanbul’un meşhur yedi tepesi nereler?

İstanbul - Haliç
İstanbul - Haliç

Hep duyarız İstanbul yedi tepelidir diye. Ama çoğumuz merak etmişizdir buralar nereler? Sonuçta Boğaz’dan bir vapurla geçtiğinizde birçok yükseltinin olduğunu görebiliyorsunuz. Fakat yeditepe özelliği, İstanbul’un her yerine özgü değil.

İstanbul’un, surları içinde kalan bölümünün, yedi tepe üzerinde kurulduğu söylenir. Suriçi bölgesi Fatih ilçesini kapsamaktadır. Buna karşı sur dışı diye tabir edebileceğimiz surlara sınır yerler ise Eyüp ve Zeytinburnu ilçeleridir. Bu bölgeler dışında yedi tepe özelliği yoktur. Ama bu oralarda hiç tepe olmadığı anlamına gelmiyor tabi.

İŞTE O 7 TEPE!

1- Topkapı Sarayı, Ayasofya ve Sultanahmet Camiinin bulunduğu tepe.

2- Çemberlitaş ve Nuriosmaniye Camiinin bulunduğu tepe.

3- Beyazıt Camii, Üniversite ve Süleymaniye’nin bulunduğu tepe.

4- Fatih Camiinin bulunduğu tepe.

5- Yavuz Selim Camiinin bulunduğu tepe.

6- Edirnekapı semtinde, Mihrimah Sultan Camiinin bulunduğu tepe.

7- Kocamustafapaşa semtinin bulunduğu tepe.

Bunlardan başka, İstanbul’da surların dışında kalan ünlü tepeler şunlardır:

Beykoz’da Yuşa Tepesi, Rumelihisarı’ndaki Şehitlik Tepesi, Sarıyer’de Maden Tepesi, Paşabahçe’de Karlıtepe, Beyoğlu’nda Tepebaşı ve Fetihtepe; Şişli’de Hürriyet Tepesi, Gayrettepe, Esentepe, Kuştepe, Kağıthane’de Nurtepe, Şirintepe Seyrantepe, Gültepe, Çeliktepe; Kadıköy’de Fikirtepe, Göztepe; Usküdar’da lcadiye Tepesi, Sultantepe, Nakkaştepe, Büyük Çamlıca ve Küçük Çamlıca tepeleri.

Minik uyarı: Bu içeriği yazalı yaklaşık 9 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririm. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumda belirtmenizi rica ediyorum.
blank
Yazar:
Fatih Özdemir
Tartışmaya Katılın

15 yorum
  • @Fatih Özdemir, Oy vereceksin ki kendini Kültür Bakanlığı’na gösterebilesin. Hem adamlara söv hem de gözlerine girmeye çalış :))

    • Kenan Bey; Fozdemir.COM üzerinde siyasi konuların konuşulmasını yasaklamam, iktidarı destekliyorum veya desteklemiyorum anlamına gelmiyor. Beni tanımadan, nasıl böyle bir kanıya vardığınızı anlamış değilim. Ayrıca yaş itibariyle zaten oy kullanamamaktayım. Düşüncelerinizin doğruluğunu ve kesinliğini gözden geçirdikten sonra yorum olarak yazmanız daha doğru olacaktır.

  • Bu yazı yenilenerek ve daha faydalı hale getirilerek 2 Haziran 2011 Perşembe günü tekrar yayıma alınmıştır. Bundan önceki yorumlar, yazının eski hali zamanına aittir.

  • Yedi tepe istanbul ve yedi tepesindede birbirinden güzel tarihini yansıtan yapılar…Gerçekten çok güzel bu arada Fatih abi “Bu blog vesile olur inşallah” Bende katılıyorum İnşallah :)) :))

  • Fatih seni tebrik ediyorum. Böyle kültür-sanat ve İstanbul’la ilgili bir blog acman cok güzel. Türkiye’de Kültür Bakanlığından daha fazla calışıyorsun. Devlet sana fahri temsilcilik vermeli.

Menü

Takipleşelim :)

Merhaba, ben Fatih Özdemir: Burada; deneyimlerimi, seyahatlerimi, araştırmalarımı, beğenilerimi ve eleştirilerimi sizler için arşivliyorum.

Hakkımda bilgi almak için buraya tıklayınız. Eğer sosyal medya hesaplarımdaki paylaşımlarımı takip etmek isterseniz;