İstanbul’a yerleşen üniversite öğrencileri için ucuz kiralık evler

İstanbul'a yerleşen üniversite öğrencileri için ucuz kiralık evler 1

Bütün yıl çalıştın çabaladın, dünya metropolü İstanbul’da hayallerinin üniversitesine girmeye hak kazandın. Hoşgeldin, İstanbul çok büyük bir şehir. Başta yaşamak da zor gelecek, ortama alışmak da. Eğer canın sıkılır, şu şehri şöyle bir keşfetmeye çıkayım dersen Fozdemir yanında. Twitter’da bir mention kadar uzağındayım (@fozdemircom) ve ayrıca bu blog üzerinde İstanbul eğlencen için bol bol içerik bulunmakta. Her neyse..


İstanbul’a gelmeden büyük bir korku sardı seni, kabul ediyoruz! Böyle büyük bir şehirde tek başıma ne yaparım, nerde kalırım diye kara kara düşünüyorsun. Merak etme, İstanbul’da eğer sen kötülüğe bulaşmazsan, o asla seni gelip bulmaz diye ufak bir not da eklemek istiyorum :)

Öğrencisin, ailen sana anca belirli bir miktarda para gönderebiliyor. İstanbul pahalı bir şehir diye sakın düşünme, Türkiye’deki çoğu şehre göre çok ucuz. Çünkü rekabet ve imkan çok! Bundan istifade, eğer yurtta kalmak istemiyorsan, ucuz bir fiyata ev kiralayabilirsin. Sorun da burada başlıyor: Okuluma yakın ve ucuz semtler hangileri? Bu yazıda sana bu konuda yardımcı olmaya çalışacağım.

Öncelikle İstanbul’un merkez diye bir yeri yok. Çünkü merkezi de diğer büyükşehirler gibi Belediyelere ayrılmış durumda. Fakat merkezi belediyeler diye bir kavramın varlığından söz edebiliriz. Eğer İstanbul’un merkezi sayılan Boğaz kısmına (kime göre merkezi, bu hala tartışılır) yakın ilçelerde oturup, en fazla yarım saat içerisinde Boğaz’a ulaşabileceğin bazı ilçeler var. Bunlara Avrupa yakasında: Bakırköy, Zeytinburnu, Bahçelievler, Küçükçekmece, Güngören, Bayrampaşa, Fatih, Eyüp (güneyi), Beyoğlu, Beşiktaş, Şişli, Sarıyer (güneyi), Kağıthane, Anadolu yakasında ise: Üsküdar, Kadıköy, Batı Ataşehir ve Maltepe örnek gösterilebilir. Eğer senin kampüsün bunlara uzak ise öncelikle İstanbul’un merkezi ilçelerinden uzakta olduğunu belirtelim. Ama bu sorun değil. Metrolarla ve başbelası Metrobüs‘ümüzle Beylikdüzü’nde bile olsanız, rahat bir şekilde buralara ulaşabilirsiniz.

HAYALİNİZDEKİ LOKASYONLAR

İstanbul deyince aklınıza hemen Boğaz kıyıları gelmiş olmalı. Eğer 5 arkadaş toplanır, Boğazda bir yalı kiralarız diye düşünüyorsanız; hayal gücünüzün yaratıcılığından dolayı öncelikle sizi tebrik ederim :) Tabi eğer hayırsever bir ev sahibine denk gelmediyseniz.

ULAŞIM AĞINA DAHİL OLUN

İstanbul’un birbiriyle entegreli hale getirilmeye çalışılan, gürlemese de damlayan bir ulaşım ağı var. Eğer bu ağın herhangi birine yakın yerlerde bir ev kiralarsanız, İstanbul’da hızlı ulaşım derdiniz kalmaz. Bundan dolayı da buraların kiraları biraz yüksektir. Ama eğer arkadaşlarınızla birlikte tutarsanız bütçenizi pek etkileyeceğini düşünmüyorum.

Buraya tıklayarak ulaşacağınız Google Maps üzerinden oluşturduğum Lokasyon Bazlı içerik haritamda önemli ulaşım hatları renklendirilmiş bir şekilde var. Bu haritada İstanbul’a yaklaşmanızı ve detaylı bir şekilde incelemenizi öneririm. Yeni yapılan çalışmalarla İstanbul’un çoğu ilçesine artık ulaşılabiliyor. Fakat ulaşmak için çok aktarma yapmanız gerekebilir.
Tabi bunların yanında birkaç ulaşım ağının birden kesiştiği yerler var. Buralara yakın bir yerlerde oturmanız çok önemli. Örnek vermek gerekirse: Zeytinburnu, Kadıköy’ün E-5 kısmı, Aksaray-Yenikapı, Taksim’e yakın lokasyonlar, Mecidiyeköy, Topkapı ve E-5 karayoluna sınır olan bütün yerler ulaşım için en önemli noktalardır.

Hem kirası ucuz, hem de iyi ulaşılır yerler istiyorsanız işte İstanbul’un kira haritası;

BAYRAMPAŞA-ESENLER-BAĞCILAR HATTI

Denize kıyısı olmayan ama İstanbul’un ulaşım ağına otobüs, metro ve tramvaylarla dahil olan bu üç ilçe üzerinde bir yerlerde ev kiralayabilirsiniz. İstanbul’da öğrencilerin genel tercihleri arasında yer alan bu ilçeler, İstanbul’un en çok nüfüsa sahip ilçeleri arasında. Özellikle Bağcılar; 1 milyondan fazla nüfusa sahip, İstanbul’un en kalabalık ilçesi. Eğlence açısından bakarsanız Bayrampaşa-Esenler arasında kalan Otogar bölgesinde ihtiyacınızı karşılayacak büyük alışveriş merkezleri bulunmakta. Bunun dışında sahile gidip kafa dinleyeyim diyorsanız buralar size pek uygun değil. Özellikle Bağcılar’da ucuz evler bulabilmek mümkün.

BAHÇELİEVLER-GÜNGÖREN HATTI

Bu ilçelerin E-5’e doğru ve Merter kısmına doğru biraz pahalandığı doğrudur. Ama bu bölgeleri dışındaki yerleri tercih edilebilir.

BEYLİKDÜZÜ-AVCILAR-KÜÇÜKÇEKMECE

Beylikdüzü Metrobüs’ünde gelmesiyle birlikte popüler bir hale gelmeye başlıyor. Kiralar bu bölgede ucuzdur. Evler ise yeni yapıldığı için gayet lüks gelebilir. İstanbul Üniversitesi’nin kampüsünün de bulunduğu Avcılar ilçesi ise Beylikdüzü gibi İstanbul’un merkezi dediğimiz kısmına uzak olmasına rağmen Metrobüs’ün gelmesiyle çok popüler hale gelmeye başladı. Sahil isterseniz var, Alışveriş Merkezi derseniz yakınlarında mevcut. Öğrencinin kalabileceği ideal bir ilçe denebilir. Küçükçekmece’de ise uygun fiyatta evler bulabilirsiniz.

BAKIRKÖY-ZEYTİNBURNU-TOPKAPI-FATİH HATTI

Bakırköy ilçesinin Ataköy-Florya kısmına doğru lüks ve pahalı evler bulunmakta. Ama eğer ilçenin diğer kısımlarını tercih ederseniz biraz daha uygun fiyatta evler bulabilirsiniz. Ulaşımın çok iyi olduğu Zeytinburnu ilçesinde fiyatlar yüksek. Belki aşağı mahallelerinde uygun fiyatlı evler bulabilirsiniz, fakat o evler tutulmuş olacağı için geriye kalan bölgelerindeki kiralar size biraz yüksek gelebilir. Çevresi gökdelen ve rezidans projeleriyle dolan ve İstanbul’un yeni gözdesi olan bu ilçe gelecek vaat eden ilçeler arasındadır. Sahil isterseniz fazlasıyla mevcut. İlçe içinde ve çevresinde alışveriş merkezleri de bulunuyor. Fatih ilçesi ise tarihi bir ilçedir. Bundan dolayı evler çok lüks gelmeyebilir. Ama merkezi olduğu için tercih edilebilir bir yer. Kocamustafapaşa semti çok rağbet gören yerler arasında.

HALİÇ KIYILARI

Haliç kıyılarında manzaralı bir ev tercih etmek isteyebilirsiniz. Çünkü çok fahiş fiyatları yok. Birkaç arkadaş altından çok rahat bir şekilde kalkarsınız diye düşünüyorum. Unkapanı, Fener, Balat, Ayvansaray, Eyüp, Sütlüce, Hasköy, Okmeydanı ve Kasımpaşa belki sizin için ideal olabilir.

BEŞİKTAŞ-ŞİŞLİ

Beşiktaş ve Şişli civarı İstanbul’un eğlence sektörüne çok yakın lokasyon olduğu için uygun fiyatta evler bulmak biraz zor olabilir. Bundan dolayı size önermeyi düşünmüyorum. Ama siz yine de araştırın. Belki kenar mahallelerinde uygun fiyatta evler olabilir.

Buraya kadarki yerler Avrupa Yakasındaydı. Şimdi gelelim Anadolu Yakasına;

Anadolu yakası ulaşımda biraz kısır bir bölge. Otobüsler var, ama trafik sorunu da var. Ama evler Avrupa Yakasına göre gayet ucuzdur. Popüler lokasyonlar olan Kadıköy ve Üsküdar’ın kıyıya yakın kesimleri hariç, iç bölgelerine doğru çok uygun fiyata evler bulabilirsiniz.

ATAŞEHİR-ÜMRANİYE

Ataşehir İstanbul’un yeni yükselen yüzü. Rezidans, toplukonut ve gökdelen projelerine her gün bir yenisi daha ekleniyor. Ama buna rağmen ucuz fiyatlara evler de bulabilirsiniz. Batı Ataşehir biraz pahalı gelebilir. Ama onun dışındaki bölgeler uygundur. Ümraniye, ilçe merkezi de dahil olmak üzere çok ucuz kiralarda oturabileceğiniz bir yer. Bir tanıdığım merkez caddesinin üzerinde oturuyordu. Ödedikleri kiranın ucuzluğunu ve evin büyüklüğünü görünce şok olmuştum. Ama kampüsünüze yakınlığı konusunda dikkatli olmanız gerekiyor.

KARTAL-PENDİK

İstanbul’un Anadolu Yakasının dışında sayılabilecek bölgeler arasında. Ama dediğimiz gibi kime göre merkezi olduğunu bilmiyoruz. Boğaz kısmına uzak olduğundan dolayı bu damgayı yemekte. Kiralar burada gayet uygundur. Fakat kampüsünüze ulaşım için dikkatli olun.

İstanbul’un öğrenciye uygun evlerin bulunduğu bölgeler bu şekilde. Fiyatlar konusunda kesin şeyler yazamıyorum. Çünkü İstanbul öyle bir yer ki; ilçede bir sokak çok lüks iken, diğer sokak öyle olmayabiliyor. Bu da kira fiyatlarını etkiliyor. Bundan dolayı kiraları en doğru internet üzerinden ya da emlakçılardan sorgulayabilirsiniz. Fakat ucuz olarak bahsettiğim yerlerde kiralar bazen 1000 TL’yi de bulabiliyor. Bir sorunuz olursa aşağıdan ya da Twitter hesabımdan bana sorabilirsiniz. Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım. Kolay gelsin! :)

Bu yazıya yorumunuzu bırakmak için buraya tıklayınız

Blogumun e-posta bültenine abone olun

Minik uyarı: Bu içeriği yazalı yaklaşık 8 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririm. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumda belirtmenizi rica ediyorum.

Yorum bırakın

19 yorum

İnternet bağlantınızda bir sorun görünüyor. Ama yine de Fozdemir Blog'u ziyaret etmeye devam edebilirsiniz.