İstanbul’daki milyon dolarlık yatırım Ora Avm kapıları kapatmak zorunda!

İstanbul'daki milyon dolarlık yatırım Ora Avm kapıları kapatmak zorunda! 1

İstanbul’da her yıl mutlaka büyük ve iddialı bir alışveriş merkezi açılıyor. Yükselen gayrimenkul projelerinin çoğu AVM sektörüne hizmet etmeyi amaçlıyor.


Alışveriş Merkezi sektörünün tam manasıyla çılgınlığa döndüğü sıralarda (geçen yıllarda) büyüklüğü ve barındırdığı projeler açısından oldukça ilgi çekici bir AVM projesi daha geliştirilmeye başlanmıştı. Proje: ORA

Outlet, Landora Temalı Park, Arena, Convention, Crowne Plaza ve Holiday Inn Express isimli projeleri Bayrampaşa otogarının üst kısmındaki Ferhatpaşa arazisinde buluşturan ORA projesi açıldığı günden bu yana tamamen bir fiyasko olarak hizmet veriyor. Projenin ne ziyaretçisi var, ne de talep edeni.

Tam tamına 400 milyon dolara mal olan bu büyük proje bugünlerde kapılarını kapatmak zorunda kaldığını açıkladı. Yani büyük yatırımın yapıldığı proje, şimdi çöpe gidiyor.

YANINDA İDDİALI BİR PROJE VAR: FORUM İSTANBUL

ORA’nın da bulunduğu Bayrampaşa Otogar bölgesindeki bu geniş arazini içerisinde çok iddialı cazibe merkezleri projeleri bulunuyor. Bunlardan en büyüğü, Avrupa’nın en iyi AVM’lerinden biri olan Forum İstanbul! Diğerleri ise IKEA, Koçtaş, Carrefour, Praktiker vs..

Çok değerli olan bu arazinin üst kısmına konuşlanan ORA AVM’nin en büyük hatası rakibinin büyüklüğünden çok ulaşım sorunu oldu.

İstanbul'daki milyon dolarlık yatırım Ora Avm kapıları kapatmak zorunda! 2

Haritada gördüğünüz gibi projelerin yakın çevresinde Aksaray Havalimanı Metrosu ve Başakşehir Metrosu (Yakında açılacak) bulunuyor. Projeler metroları kendilerine entegre etmelerine rağmen, ORA metroyu kendine bağlamaya bile tenezzüh etmemiş gibi görünüyor :)

Konuyu fazla dağıtmak istemem. Çünkü siz bu yazıya “Milyon dolarlık proje kapanıyor”u okumaya geldiniz. Ama konuyu yaşadığım bir olaya bağlayarak yazıyı ilerletmek istiyorum :)

ORA YOLUNDA ÇİLELİ MACERAM!

Gezginci ruhumu ortaya koyup ORA projesi kapılarını henüz açmadan, herkesten önce gidip, projeyi yerinde inceleme gibi saçma bir heves gelmişti içime. O hevesi kırmadım ve henüz açılmayan ORA’yı keşfetmeye gittim.

ORA’ya gidişin Otogar tarafından pek mümkün olmayacağını düşünüp, Esenler Metro istasyonunda inmeye karar vermiştim. Çünkü Google Maps’e göre iki dk’cık yol gibi görünüyor, meğer hiç yol yokmuş :)

Esenler Metro istasyonunda inip, Ferhatpaşa arazisinin kıyısından köşesinden uzakta devasa bir şekilde görünen ORA’ya ulaşmak için yürümeye başladım. O sırada Başakşehir Metrosunun inşaatı olduğu için ortalık şantiye alanı gibiydi. Bata çıka yolun sonuna geldim. Dedim herhalde bir altgeçit vs. vardır. Ama yokmuş. O bölge İstanbul’un köyü gibi bir yer gerçekten de. Her neyse; bir gecekondunun önünde oturan amcalara sordum, “Amca yolun karşı tarafına geçeceğim, nasıl geçerim?”. Parmağının ucuyla şöyle elini bir uzattı. Dedi şu tepeyi görüyor musun? (Tepe dediği yer; Tem Otoyolu ve bağlantı yolları)

İşte o tepeye çık, sonra anayola çıkacaksın zaten. Oradan dümdüz devam et. Ama tepeye çık dediği yeri parke taşları döşeli ya da çimenlik bir yer zannetmeyin. Taşlık ve çamur dolu bir yol. Hedefime kitlendiğim için acaba geri mi dönsem diye düşündüm. Ama geriye baktığımda o yolu yürümek hiç içimden gelmemişti. Mecburen çıktık tepeye. Tam çıkar çıkmaz anayolda dönüşü almaya çalışan araç beni görüp freni bastı. Yani az kalsın kestaneyi de çizdiriyorduk :) Sonra bariyerlerden atlama vs. işlemlerini gerçekleştirdikten sonra ORA’nın yoluna girebildim. Ama hala Tem otoyolunun bağlantılarındayım, araçlar vızır vızır.

Projenin önüne geldiğimde acı gerçeği gördüm, içerisinde görmeye hiçbir şey yokmuş. Çünkü hala inşaat halinde. Ama duyurularda 1 ay sonra açılacağı yazıyordu. Gel de delirme!

Elim bomboş bir şekilde, kafamın da atmasıyla birlikte Forum İstanbul’a gitmeye karar verdim. Ve yine hayatımın hatasını yaptım ve Tem otoyolu üzerinden girmeye çalıştım. Dedim ki şimdi burada Sağmalcılar Viyadüğünden önce Otogar’a inmeye merdivenler felan vardır. Mobese kameralarının bu adam ne yapıyor diye içime girmiş olmalarının hissiyatıyla Tem otoyolunun kenarında ıssız bir şekilde yürümeye başladım. Yürüdüğüm yolun yanındaki arazideki yazan yazı: “Tehlikeli bölge, girilmez”

Tam yolun sonuna geldim, işte Otogar orada dediğim andan itibaren, kaynar sular üzerime döküldü. Ne aşağıya iniş yolu var, ne de buradan kurtuluşun bir yolu! Hiçbir şey yok. Mecburen bu tehlikeli denen tellerden atlayıp, Otogar’ın içine girmeyi başardım. Sonrasında da Forum İstanbul…

Her neyse, bunu neden anlattığımı da bilmiyorum aslında :) Yani ulaşım entegrasyonu bu kadar zor olan bir projenin, tutmasının da pek mümkün olmadığı muhakkak aslında.

ORA’YA İLK GİDİŞİM

Açıldıktan sonra tekrar gitmeye ve görmeye karar verdim ve gittim. Soğuk ve yağışlı bir kış günündeyiz. AVM’nin içinde in cin top oynuyor. Daha hiçbir şey tam değil. Tamamen eksiklerle dolu bir yer. Açılışı yapılmasına rağmen içindeki aktif mağaza sayısı da çok şaşırtıcıydı. Sokak ortamı yaratmak için AVM’nin üstünü açık yapmışlar. İçeride sıkı fıkı montla dolaşmama rağmen, soğuktan dondum! Hemen çıkış kapısını aradım ve yine sıcak yuvama Forum İstanbul’a gittim.

BÜYÜK BİR ARENA VAR!

Tamamen etkinlik yapmak için amaçlanmış büyük bir Arena projesini de bünyesinde barındıran ORA, bu projede de ilk şokunu yaşadı. Düzenlenen Zülfü Livaneli konseri fazla ilgi görmeyince, hemen devamına yeni sanatçılar da eklediler. Fakat sanatçılar meşhur olmasına rağmen yine Arena dolmadı ve etkinlik iptal edilmek zorunda kaldı.

NEDEN KAPANIYOR?

Gelelim şimdi asıl konuya. 60 milyon dolarlık ciro bekleyen 400 milyon dolarlık böyle bir proje neden kapanıyor?

KIŞIN SOĞUK, YAZIN SICAK

Rüzgarı doğrudan aldığı için kışın çok soğuk olan AVM, yazın da güneşi doğrudan aldığı için çok sıcak oluyor. Bundan dolayı müşterinin gelmediğini düşünen mağaza yetkilileri, mağazalarını bir bir kapatıyor. Darty, Vodafone ve Beko bu mağazalar arasında. Bu da AVM projesini çöküşe götürüyor.

ULAŞIM YOK!

Kötü bir ulaşım entegresi olan projeye, sadece özel araçları olan vatandaşlar gelebiliyor. Metrolardan ulaşmak zor olduğu gibi bölgeye herhangi bir otobüs hattı da ulaşmıyor.

Yani 400 milyon dolar bugünlerde çöpe gidiyor. Yaklaşık 1 yıldır açık kalan ORA’nın ziyaretçi sayısı çok düşük.

Bu yazıya yorumunuzu bırakmak için buraya tıklayınız

Blogumun e-posta bültenine abone olun

Minik uyarı: Bu içeriği yazalı yaklaşık 8 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririm. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumda belirtmenizi rica ediyorum.

Yorum bırakın

6 yorum

İnternet bağlantınızda bir sorun görünüyor. Ama yine de Fozdemir Blog'u ziyaret etmeye devam edebilirsiniz.