İstanbul’daki temalı park projeleri eğlenceyi katlayacak

İstanbul'daki temalı park projeleri eğlenceyi katlayacak 1

Anlatmaya başlamadan önce “Temalı Park” yada “Tematik Park” ibaresine açıklık getirmek istiyorum.


Temalı park; yabancı filmlerde gördüğünüz dağlı, köşklü, mistik bir havası olan ve bunun yanında da lunapark eğlencesinin bir üst seviyesindeki oyuncaklarıyla meşhur olan bir park türü. Yani Paris ve Orlando’daki Disneyland’ı buna örnek olarak gösterebiliriz.

Diğer ülkelerde zengin eğlence sektörü bulunmasına rağmen, geçtiğimiz yıllara kadar İstanbul’daki eğlencenin sadece 3-5 ünitenin bulunduğu lunaparklardan ibaret olduğunu söylemek mümkündü. İstanbullu gençlerin eğlencesi ne yazık ki alışveriş merkezlerinin içerisine kurulan eğlence alanlarına sıkıştırılmış durumdaydı. Ama artık İstanbul da bütün dünya şehirleri gibi temalı parklarına kavuşuyor. Üstelik şu anda planlanmış olan 4 proje var! İkisi açıldı, biri battı, diğerinin de yapımı devam ediyor…

Açılış zamanlarına göre gelin projelere birlikte göz atalım.

Bayrampaşa Ora – Landora Temalı Park

Bayrampaşa Ora Landora Temalı Park

İstanbul’un açılan ilk temalı parkı olma özelliği olan Landora Temalı Parkı’nın şuanki akıbeti zamanında temalı park yatırımcılarını oldukça korkutmuştu. Çünkü kültür merkezi, Outlet alışveriş merkezi, arena, otel ve temalı parkı bünyesinde barındıran dev yatırım olan ORA projesi, açıldıktan kısa bir süre sonra battı.

Carrefour, Bauhaus, İKEA, Koçtaş gibi büyük alışveriş mağazalarının ve Avrupa’nın en büyük alışveriş merkezlerinden biri olan Forum İstanbul’un bulunduğu Bayrampaşa Otogar’ı bölgesinin üst kısmındaki Esenler Ferhatpaşa’da 70.000 metrekarelik geniş araziye yapılan ORA Alışveriş Merkezi, rakiplerinin karşısında daha fazla dayanamamıştı. Yakınındaki en büyük rakibi Forum İstanbul’un kapısından metro geçmesine rağmen, ORA’ya herhangi bir toplu ulaşım alternatifinin olmayışı; projeyi dünyanın en hatalı yatırımlarından biri haline getirdi.

ORA’nın içinde bulunan Landora Temalı Park ise projenin 21.000 metrekarelik alanında bulunuyordu. Landora’nın keyfini kimler çıkardı bilemiyorum tabi, ama şuan koskoca parkın terkedilmiş korku filmi kasabası gibi atıl bir durumda bekletildiğini de hatırlatalım.

Vialand Tema Parkı – Eyüp

Vialand Nefeskesen - AVM

Landora’nın başarısızlığının ardından gümbür gümbür gelen Vialand projesi, İstanbul’a hak ettiği eğlence anlayışını tam manasıyla getiren ilk proje oldu. Gürsoy Grup & Via Properties tarafından Eyüp ilçesi Alibeyköy Mahallesi eski taş ocakları bölgesinde ( alışveriş merkezi bölümüyle birlikte toplam) 500.000 metrekarelik alana inşa edilen Vialand, açıldığı günden beri ziyaretçi akınına uğruyor.

İstanbul’a lunapark eğlencesinde level atlattıran Vialand, şehrin prestijini arttıran ilk temalı park projesi olmuş oldu. Vialand hakkında detaylı bilgi alın.

ViaSEA Tema Parkı – Tuzla Viaport Marina

Viasea Roller Coaster - Viaport Marina

Vialand’ı inşa eden Gürsoy Grup & Via Properties hızını alamayarak İstanbul’un Anadolu yakasının en ucuna, Tuzla’ya yeni bir temalı park projesi daha inşa etti. Geçtiğimiz hafta Viaport Marina AVM’nin arazisinde hizmete açılan ViaSea’da 35 ayrı eğlence ünitesini bulabilmek mümkün.

İçerisinde 20 milyon euroluk yatırımla hayata geçirilen, 2,5 saniyede 110 kilometre hıza çıkabilen 55 metre yükseklikte bir Roller Coaster de bulunuyor. ViaSea ile birlikte İstanbul’daki Roller Coaster sayısı 2’ye yükselmiş oldu.

Tema World İstanbul – Halkalı Atakent

Tema World İstanbul - Halkalı - Atakent

Yapımı devam eden bir diğer büyük proje ise; Küçükçekmece Gölü’nün kuzeydoğusundaki, eskiden bir bölümü Halkalı Çöplüğü olarak kullanılan, 1.429.000 dönümlük araziye yapılması planlanan Tema İstanbul projesi. Toplu konut ve temalı park olarak değerlendirilecek olan bu devasa arazide çalışmalar devam ediyor.

Geçmişten günümüze Doğu, Batı kültürünü ve geçmiş zamanın İstanbul’unu tema olarak alacak olan Tema World, 400.000 m2 alanıyla Avrupa’nın en gözde eğlence parklarından biri olacağı iddia ediliyor.

İçinde yaklaşık 55-60 adet irili ufaklı oyuncak yer alacak. Bunlardan 10 tanesi, çok iddialı, mega oyuncak olacak. Bu mega oyuncaklar içerisinden de bazıları, sadece Tema World için üretilecek, dünyada eşi benzeri bulunmayacak. Sadece Tema World için dizayn edilip, üretilecek.

Türkiye’nin dünya çapındaki temalı eğlence parkı Tema World’ün yatırım maliyetinin arsa bedeli hariç yaklaşık 400 milyon dolar civarında olacağı belirtiliyor.

Bu yazıya yorumunuzu bırakmak için buraya tıklayınız

Blogumun e-posta bültenine abone olun

Minik uyarı: Bu içeriği yazalı yaklaşık 5 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririm. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumda belirtmenizi rica ediyorum.

Yorum bırakın

16 yorum
 • öncelikle bilen biri için “eğlence parkı” şartlarını yerine getiren bir yer değil “ora avm” Vialand için ise 50’ye yakın eğlence ünitesi var deniliyor, simülatörler, atraksiyonlar. 2 tane roller coaster olacak sanırım. 1 tanesi 110 km’ye kadar ulaşan 50 metrelik inişleri olan roller coaster, diğeri de 30 metre yüksekliğinde ve 80 km hızla giden family coaster. bunların dışında 2 tane de su ride’ı var. Umarım vialand alışveriş merkezlerine doymuş istanbulluları çekebilmek için yapılmış bir proje değildir, şirket gerçekten eğlence parkı kurmak maksadıyla hareket ediyordur. Halkalı’daki eğlence parkı için bir fikrim yok, ama bütçelerini görmek lazım. zira 1 milyar tl’den bahsediliyor vialand için, ama 2 roller coaster 2 tane su ride’ı var. italya’daki gardaland’de bu rakamlar 6 roller coaster, 3 water ride, ispanya’daki port aventura’da ise 7 roller coaster 3 su ride’ı olarak gözükmekte, kaynak: wikipedia. Umarım iyi bir başlangıç olur, ama halkalıdaki temapark için pek umutlu değilim, çünkü halihazırda bir tema parkın büyük paralar kazanması lazım ki şirketler bu işe para yatırsın, o yüzden vialand’ın durumu çok önemli. Bizde daha çok yan unsur olarak görülüyor eğlence kısmı. Bun algıyı umarım değiştirebiliriz

  • vialand dediğim proje, haliç’te yapılan eğlence parkı projesi. Öncelikle şunu açığa kavuşturmak lazım, bizim ülkemizde eğlence parkı algısı pek bilinir değil. Bu nedenle her yıl herkes ölçüsüz vaatlerde bulunur ve nitekim ortaya birşey çıkaramazlar. Mesela üstte bahsettiğiniz projelerden biri six flats(!) le anlaşmış (ki doğrusu six flags olacak) 450.000 metrekarelik alanda 20 tane(!) roller coaster getireceğinden bahsetmiş. California’daki six flags’te 17 roller coaster var. Roller coaster dediğiniz aygıtların fiyatı 10 milyon dolardan başlar, ki bu bahsettiğim en küçük ölçeklisidir. Portaventura italyan bir konsorsiyuma 400 milyon euro’ya satıldı mesela. Bizim büyük firmalarımız halkı kandırıyorlar, kıytırık birkaç simülatörler, atariler, bir tane 10 metrelik mini roller coaster koyunca “eğlence parkı” diye pazarlıyorlar fakat vialand açılınca halkında gözü , “eğlence parkı” nasıl olurmuş görecekler ve açacakları avm’ler için her zaman çok daha iyisini yapma gayretine girecekler. O yüzden vialand bir milad olacaktır.

   • Kusura bakmayın. Eyüp’teki projeyi pek araştırma fırsatım olmadı. İsmini dahi bilmiyordum. Yazıdaki bilgileri Vialand olarak yenileyeceğim. Destekleriniz için teşekkür ederim

   • ben teşekkür ederim, şunun altını çizmek istiyorum ki istanbul theme park projesi denilen proje konut projesidir, halkın gözünü boyamak için “istanbul theme park” olarak adlandırmışlar. birkaç tane gondol, lunapark oyuncağı olur hepsi bu. Çünkü projenin detaylarını okursanız tema parkına ayrılan bütçeyle ancak getirilmesi düşünülen roller coaster’ların yıllık bakım masraflarını karşılayabilirsiniz. Bunun dışında vialand dışında en az 5 sene böyle bir proje beklememek lazım. çünkü firmalar bu tip bir projenin dönüşünü, halk nezdinde tepkisini görmeden bu işe kalkışmaz. Sonrasında belki istanbul anadolu yakasında, belki ankara’da bu tip bir proje hayata geçirilir. Antalya’da rixos grubu böyle bir projeye kalkıştı, henüz bir çivi çakılmış değil. Standartlara uyan bir eğlence parkı yapmak isteseniz en az 200 milyon dolar para yatırmanız lazım. Bu ülkede 20 milyon dolara avm kurulurken kimsenin böyle bir cesarete sahip olacağını zannetmiyorum henüz. kolay gelsin, iyi çalışmalar.

 • yeşil pınardaki oturduğum sitenin tam karşısında bulunuyor, 8-10 adet kule vinç ve yüzlerce personel arı gibi çalışıyor :-)
  proje şuanda avm de 4-5 katları yapılıyor ve çok hızlı ilerliyor ve hiç bir tanıtım faaliyeti satış bilgisi yok ? belediyeden edindiğimiz proje ile çok farklı görülü
  yor, aklımıza kaçak bir betonlaşma mı var sorusu geliyor , proje ile alakasız bir inşaat ve betonarme yoğunluğu var.
  bu kadar ilerlemiş bir projenin satış çalışması hala neden başlamadı çok manidar ???p

 • Yok artık. Bu mükemmel bir haber. Esenler’de oturuyorum, orayı geçen gün gördüm ve onu araştırırken bu yazıya denk geldim. Demek ora tek değilmiş :)

 • Gerçekten çok güzel görünüyor, bir adrenalin meraklısı olarak Lunaparkındaki oyuncaklara binmeyi isterdim.Eline sağlık Fatih abi.

 • offf bu müthiş bir haber. biz daha birini bulamadık, aniden üç tane geleceğinin haberini aldık. Teşekkürler Fozdemir, sen olmasan ruhumuz duymayacak :)

İnternet bağlantınızda bir sorun görünüyor. Ama yine de Fozdemir Blog'u ziyaret etmeye devam edebilirsiniz.