İstanbul’dan Uludağ görünür mü?

İstanbul'dan Uludağ görünür mü? 1

İstanbulluların yıllarca tartıştığı bu konuya, kendimce biraz açıklık getirmek istiyorum. Açık havalarda İstanbul’un Marmara Denizi manzarasını dolduran ögelerin Adalar, Yalova. biraz Bursa ve Uludağ olduğu gerçeğini benimseyen ve benimsemeyen İstanbullular yıllarca iki gruba ayrılmıştı.


İstanbul’un tarihi yarımadasına komşu olan ilçelerden birinde, Marmara Denizi’ni tamamen gören bir evde ikamet ediyorum. Kendi evimden Marmara Denizi’ne bakarken çoğu kez bu soruları kendi kendime sorup cevaplamaya çalışıyordum. Harita ve Google Earth yardımıyla da edindiğim bilgilere göre kesin bir kanıya vardığım söylenebilir.

Üst tarafta Avrupa’nın Rusya toprakları hariç en yüksek binası olan İstanbul Sapphire’nin terasından çekilen Marmara Denizi manzarasına sahip bir fotoğraf bulunuyor. Fotoğrafa dikkatli baktığınızda aşağıdan yukarıya sırasıyla Avrupa Yakası, İstanbul Boğazı, Anadolu Yakası, Marmara Denizi, Adalar, Yalova ve karlarla kaplı bir dağ kütlesi görünüyor.

Ben Marmara Bölgesinde. bu denli büyük bir dağ kütlesi olarak, sadece Uludağ’ı biliyorum. Yani fotoğrafta görünen derin manzaranın en üstündeki dağ büyük ihtimalle Uludağ.

Bu yazıya yorumunuzu bırakmak için buraya tıklayınız

Blogumun e-posta bültenine abone olun

Minik uyarı: Bu içeriği yazalı yaklaşık 9 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririm. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumda belirtmenizi rica ediyorum.

Yorum bırakın

7 yorum
 • Uludağ pendik ten kuş uçuşu 85 km mesafede.
  Yükseklik mesafe bakış açısı.
  Basit üçgen iç açı hesabını yaptınmı Uludağ karşımda.

  Bizim evden göründüğü kadarını anlatayım
  Uludağın dorukları sıra dağlara benzer
  Tek doruklu bir dağ değildir.

  Keskin yamaçlı dorukları gün doğumunda karlı olduğu zaman turuncu beyaz ve gölge oyunu olur.

  Pendik in tam güneyine yalova ve çınarcık ın arkasındaki tepelerin üst kısmını bir uçtan öbür uca şemsiye şeklinde arka fon görüntüsü verir.

  Kıble yönüne göre 25-30 derece sağ (batı) yönüne denk tir.
  tam GÜNEY Yönüne düşmektedir.
  İftar saat leri aynı anda olması bu delildir.

  Üç boyutlu bir haritada yaptığım incelemede istanbul ile uludağın arasında görünmesi enğelleyecek yüksek her hangi bir dağ yok.

  Gece nöbetlerde AY a bakarak şu an ben buradan sevdiklerimde memleketten seni seyrediyoruz sen bizim nazarlarımızın buluştuğu birleştiği yersin …… Neyse….
  Konumuz

  Bizimkiler benden hep isterler Bizi Uludağa götür diye!..
  Ya iş te karşınızda duruyor dağ işte
  ha üstüne çıkmışın ha karşıdan seyretmişsin.
  buradan yeteri kadar soğuk görüküyor.

  AY a gitmek hayal ama ULUDAĞ

  Bulutlar üzerini kapladımı !
  İyiki bursada değilim uuuvvvvvv.

  İSTANBUL a açık ve nemsiz havada eksra bir MANZARA kazandırıyor.

  Güzelin kulağındaki çiçek gibi.

  Zaten herkezinde bu Farkı görecek kadar zamanı ve arayışı yok.

  VAKTİNİZİ BENİMLE PAYLAŞTIĞINIZ İÇİN
  HAKKINIZI HELAL EDİN.
  .
  Yavuz Selim Gökmeşe

 • Hava açık olduğunda şişli etfal hastanesi en üst katı, İstanbul Sapphire, Şişli Plaza, Galata Kulesi ve yüksek binalardan

  -İmralı Adası
  -Armutlu civarı
  -Marmara Adası
  -Bandırmaki Tepeler
  -Kapıdağ Yarımadası
  -Uludağ
  Gözükür kendim şahit oldum. Marmara denizi adeta göl gibiydi

 • bende istanbulun marmara denizini ve adaları gören yüksek bir semtinde oturuyorum özellikle sabahın erken saatlerinde hava açıkken cok net görünüyor ve hatta şuan uludağa bakıyorum.senenin bu gününde üzeri karla kaplı başka neresi olabilir….İnanmayanlar o dağın uludağ değilse hangi dağ olduğunu söylesinler…..

 • Bu konuda bne de arkadaşlarımı inandıramıyrm. Görünüyor diyorum fakat bana deli muamelesi yapıyorlar. Burayı göndereyim onlara da görsünler :)

İnternet bağlantınızda bir sorun görünüyor. Ama yine de Fozdemir Blog'u ziyaret etmeye devam edebilirsiniz.