İstanbulkartlı ve nakitsiz hayat başlıyor

İstanbulkartlı ve nakitsiz hayat başlıyor 1

İstanbul Elektrikli Tünel ve Tramvay İşletmeleri, yani namı değer İETT; nakit ödeme sistemine son verecek yeni çözümler üretiyor.


İstanbulluların vazgeçilmezi olan Akbil, artık tahtını İstanbulkart ile paylaşıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İETT aylardır, İstanbulluları elektronik sistemlere geçirmek için çırpınıyor. Bunun için birçok kampanya ve yasakları yürürlülüğe koyuyor. Ben bu diretmesinden son derece memnunum, ama sistemin eksiklikleri de yok değil.

Peki İstanbulkart’ın ne gibi avantajları var, İstanbulkart’ı olmayanları ne gibi sürprizler bekliyor?

NOT: İstanbul Büyükşehir Belediyesi yazımızın yazıldığı tarihten yaklaşık 1 ay sonra resmi sitesinden Akbillerin kaldırılmayacağı hakkında bir bildiri yayınlamıştır. Bildiride Akbil ve İstanbulkart ödeme sistemlerinin ikisinin de aynı anda kullanılacağı bildirilmiştir. Yazımızın içerisinde bulunan Akbilin kaldırılacağıyla ilgili ibareler, bu açıklamayla birlikte geçersiz kılınmıştır. Açıklamayı okumak için buraya tıklayabilirsiniz

İlk olarak Metrobüs’te nakit ödeme sistemini ortadan kaldıran İETT, şimdi de bütün otobüslerde nakit ödeme olayını kaldırıyor. Önceleri otobüse binen akbilsiz bir vatandaş İETT otobüslerinde şöföre para verip onun akbilini kullanıyordu; Özel Halk otobüslerinde ise içerideki muavine nakit para vererek ödemesini yapıyordu. Fakat artık iki sisteme de son veriliyor. (ÖHÖ’lerdeki muavin sistemi de 13 Ağustos 2011’de sona eriyor)

Otobüs ve Metrobüs’teki bu sisteme karşılık vapurlarda, metrolarda, tramvaylarda ve diğer ulaşım sistemlerinde akbilsiz vatandaşlar için Jetonmatik’ler devreye giriyor. Önceden büfelerden veya jeton gişelerinden aldığınız jetonları, artık tek başınıza Jeton makinelerinden almanız gerekiyor. (Önemli istasyonlarda Jetonmatikler önünde uzun kuyruklar oluşabiliyor)

Bu sayede İstanbul Büyükşehir Belediyesi hem İstanbulluları nakit ödeme yolunda caydırıyor ve herkesi elektronik sisteme geçiriyor, hem de ulaşımda daha hızlı ve pratik yöntemler kullanarak zamandan kazanmayı hedefliyor.

İETT biraz daha şirin görünmek için Birgeç, İkigeç, Üçgeç vs. şeklinde tek kullanımlık elektronik kartlar da oluşturdu. Fakat bu kartlar normal ulaşım ücretlerinden neredeyse 1 TL kadar daha pahalı!

İstanbul’a günübirlik veya haftalık olarak gelmiş bir vatandaş için ulaşımda ödeme sistemi biraz zor gelebilir. Fakat günübirlik gelen vatandaşlar da İstanbulkart alabiliyor. İstanbulkart ücreti 10 TL. Fakat kartla işiniz bittiğinde sapasağlam geri götürürseniz kartı iade edebiliyorsunuz. Böylelikle depozito bedeli olan 10 TL’de size geri ödeniyor. Akbillerin depozito bedeli ise 6 TL!

İşte bu caydırıcı yöntemlerle yolcular daha hızlı olan ödeme sistemlerine terfi ettiriliyor. Fakat İstanbulkart iyice yaygınlaşmaya başladığında bir anda bir yasa çıkarılıp, Akbil sistemi iptal edilebilir. O yüzden elinizi çabuk tutup yeni elektronik kartları almanızı öneriyorum. İETT bu konuyla ilgili bazı kampanyalar da düzenliyor. Örneğin: Eski akbilini getirene, İstanbulkart’ı ücretsiz olarak veriyor! (Çok kısa bir süre için)

Geçtiğimiz yılki ulaşım fuarında İstanbulkart’ın tanıtım standına baktığımda, kartın sadece ulaşımda kullanılmayacağı da müjdeleniyordu. Yani İstanbulkart’ı alışveriş, sinema, tiyatro, konser gibi etkinliklerde de ödeme yöntemi olarak kullanabiliyorsunuz. Fakat bu sistem henüz yaygınlaşmadı.

Bu yazıya yorumunuzu bırakmak için buraya tıklayınız

Blogumun e-posta bültenine abone olun

Minik uyarı: Bu içeriği yazalı yaklaşık 9 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririm. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumda belirtmenizi rica ediyorum.

Yorum bırakın

17 yorum
 • Istanbul gercekten ulasim acisindan cok geri kalmis, gecen hafta gittim. Izmir'de herhalde 15 yildir kullandigimiz Kentkart daha tam olarak kulalnima girmemis bile. Bu arada sayfanin saga sola kaymasi da degisik bir fikir tabii ama kulalnimi oldukca zorlastirmis. Su an yorum yazdigim gibi dikey kaydirilmasi gereken yerler ve oradaki kaydirma cubuklari da devreye girince insan yatay – dikey karistiriyor. Kullanim acisindan cok pratik olmamis. Dİkey e devam. :D

 • meraba sevgili dostlarım biliyorsunuz ulaşım sorunu çözülmesi icin tranvay hattı kuruldu yollar daraldı halk arabası ile rahatlıkla evinden işine gidemez hale geldi baştan tranvay 1 tl ye hizmete girmiştir 1 tl jeton yerine geciyordu coğumuz bilmez şuan 2 tl ye jeton satışı yapılıyor akbiller 1750 bu tranvay hattı sorun oldu başlardan 1 tl halkı baya mutlu etti millet kendi arabası ile gitmektense tranvayı secti daralmış yolun farkında bile değildi şimdi ise 2 tl dahada yükselişe cıkacaktır işe giderken 2 tl iş gelişi 2 tl 4 eder haftaya vrunca 6 gün 24 tl tutuyor kişi başına verilen para aya vurduğumuzda ise 4 hafta 96 tl fiyatbu halkı ineklere benzetiyorlar sürekli her gün bizim cebimizden cıkıyor buna bir dur demenin vakti geldi biz işciyiz okul paso su 1 tl işçi pasosu cıksın 1 tl veya her kese 1 tl den düşüncem budur bu sayfayı mümkün olduğu kadar her kese yollayalım umarım milletimiz bilinc lenir ben tek başladım 74 milyon lara ulaşalım haydi arkadaşlar varmısınız benimle 74 milyonun sesi olmaya

 • ben istanbula gelicem ama ne akbilim var nede kent kartım bu bir geç iki geç üç geç kartları nerden alabilirim…detaylı yazabilirseniz sevinirim birde banliyo trenlerinde jeton uygulaması hala varmı yani kart falan olmadan jeton alıp binebilirmiyim

  • Birgeç, İkigeç vs.. türü kartlarınızı İETT’ye ait bayilerden alabilirsiniz. Otobüs duraklarına, tramvay ve metro duraklarına yakın yerlerde bu tür bayiler (merkezi ilçelerdeyseniz) mutlaka bulunur. Buralardan alabilirsiniz. Fakat çok araca binecekseniz bu yöntem biraz pahalı olabilir sizin için. Bundan dolayı İstanbulkart almanızı öneririm. 10 TL’ye İETT bayilerinden alabilirsiniz (tamamından değil). 10 TL depozito bedeli olduğu için sapasağlam geri götürürseniz bu ücreti iade ediyorlar. Gideceğiniz ilçeyi belirtirseniz daha kapsamlı bir şekilde yardımcı olabilirim.

   • Peki bu aldığımız istanbul kartlarını nereye iadesi oluyor aldığım büfeye sordum almadı nereden depozito mu alırım şu anda elimde 3 adet var yeni indirimli istanbul kartımı aldığım için evvelkileri nereye verecegim

 • benim merak ettiğim konu başka : Türkiye vatandaşı öğrenciler
  indirimli olarak seyahat edebiliyorlar. Peki Türki Cumhuriyetlerindeki öğrenci vatandaşlar Türkiye ye geldiklerinde neden onlara indirimli kart verilmiyor.
  Onlara verilen kartı biliyorum buradanda söyleyeyim:
  Ücretsiz yani bedava geçiş kartı. Türkiye vatandaşı öğrenciye paralı diğer öğrenciye bedava. Ayrıca taşıma ücretleri çok pahalı . Metrobüsler tramvaylar boş olsa neyse , tüm araçlar tıka basa ayakta duracak yer bile yok. Bu kadar aşırı yolcu taşırken bilet fiyatları neden pahalıdır hiç anlamıyorum. Hatta bana göre bilet fiyatı 20-25 kuruş olsa bile maliyeti fazlasıyla kurtarır.

 • bence yerinde bir değişiklik ve aynı zamanda o akbiller atılmayacak belkide başka şehirlerde kullanılacaktır ve istanbulkart gayet kalitelidir buara kartın ince yada kalın olması kalitesini göstermez

 • Sen al sapasağlam yıllardır 1 defa bile bozulmayan taş gibi anatarlığa kolayca monte edilen akbili yerine market kartlarından bile ince istanbul kartı getir.
  Birde bunun için milyonlarca lira harcayıp sistemleri yenile.
  Olacak iş mi bu akbil sistemleri ve akbil sağlam ve dayanıklıydı bu kartların ömrü 2 yılmış ki 2 yıla kalmaz kırılır bu taşıması dikkat ister ondan sonra ver elini yeni sistem yeni masraf şu ramazan günü insan fakir halkından utanır.

  • 4 TL’ye değil 6 TL’ye almaları gerekiyor. Akbilin geri alış bedeli de 6 TL’dir. Şu anda akbilinizi ücretsiz olarak İstanbulkart ile değiştirebilirsiniz. İstanbulkart’ın bedeli 10 TL’dir. Bundan dolayı bu ücretsiz değiştirme kampanyası olmadan önce akbilinizi verip İstanbulkart’ınızı alırken aradaki fark olan 4 TL’yi ödüyordunuz. Acaba sizin olayınız nasıl gerçekleşti. Tam olarak bahsedebilirseniz yardımcı olabilirim

İnternet bağlantınızda bir sorun görünüyor. Ama yine de Fozdemir Blog'u ziyaret etmeye devam edebilirsiniz.