İstanbulluların hayat öpücüğü olarak Metrobüs

İstanbulluların hayat öpücüğü olarak Metrobüs 1

Her gün milyonlarca İstanbullunun kullandığı Metrobüs sistemi, hizmete başladığı günden beri hayatımızı kurtarsa da yüzlerce problemi de beraberinde getirdi. Dünya metropollerinde genellikle sıkça tercih edilen bir toplu ulaşım sistemi olan bu sistem; özel ayrılmış bir yol üzerinde, otobüslerin trafiğe takılmadan metro gibi her durakta yolcu indirip-almasını sağlıyor. Fakat İstanbul’daki yoğun nüfus nedeniyle artan toplu ulaşım talebi, sistemi çıkmaza doğru sürüklemeye başladı.


Metrobüsten önce E-5'teki trafik çilesi
Metrobüsten önce E-5’teki trafik çilesi

İstanbullular olarak Metrobüs gibi bir ulaşım sisteminin İstanbul’a gelmesinden dolayı çok sevinmiştik. Çünkü dolaştıran otobüslerle ve minibüslerle E5 otoyolu üzerinde saatlerce süren yolları çok cüzi dakikalara indirererek bize zaman kazandıracak kadar harika bir sistemdi. Metrobüsle birlikte E-5 üzerindeki çoğu minibüs ve otobüs hattı kaldırıldı. Bu olay, trafik ve modern ulaşım için olumlu bir sonuçtu. Sabah işe giderken otobüs ve minibüs çilesi çekmekten bıkanlar, bu sistemle bayram etmişti. Fakat şuanki hali, İstanbul’un efsanevi otobüs hattı 500T’yi (Zeytinburnu Metro-Cevizlibağ-Tuzla Şifa Mahallesi) bile arattırır oldu :)

Bilmeyenler için biraz bahsedeyim. Metrobüs, güzergahı boyunca (Şuan Beylikdüzü-Söğütlüçeşme) 100 dakika, 52 km yol, 44 istasyon ile iki kıta üzerinde konumlanıyor. Üstelik yol boyunca tramvaylar ve metrolar gibi diğer toplu ulaşım araçlarına aktarma yapabiliyorsunuz.

Avrupa Yakası’nda Beylikdüzü Sondurak istasyonundan hareket eden Metrobüs sırasıyla Hadımköy, Cumhuriyet Mahallesi, Beylikdüzü Belediye, Beylikdüzü, Güzelyurt, Haramidere, Haramidere Sanayi, Saadetdere Mahallesi, Mustafa Kemal Paşa, Cihangir/Üniversite Mahallesi, Avcılar Kampüs, Şükrübey, İBB Sosyal Tesisler, Küçükçekmece, Cennet Mahallesi, Florya, Beşyol, Sefaköy, Yenibosna, Şirinevler, Bahçelievler, İncirli, Zeytinburnu, Merter, Cevizlibağ, Topkapı, Bayrampaşa (Maltepe), Edirnekapı, Ayvansaray, Halıcıoğlu, Okmeydanı, Darülaceze, Okmeydanı Hastane, Çağlayan, Mecidiyeköy ve Zincirlikuyu’ya uğruyor. Ardından Boğaziçi Köprüsü’nü kullanarak Anadolu Yakasına geçiyor. Burada da Boğaziçi Köprüsü, Burhaniye, Altunizade, Acıbadem, Uzunçayır ve Fikirtepe’den geçerek Söğütlüçeşme’de son buluyor.
Mecidiyeköy Metrobüs

Şehrin en yoğun noktalarından geçtiği için yoğun saatlerde bazı istasyonlar, hatta o istasyonlara girişlerde kullanılan üst/alt geçitler tamamen tıkanıyor. İstanbul, araç trafiği olduğu kadar yaya trafiği de olan bir şehir haline geldi.

Metrobüs, toplu ulaşım kullanan İstanbullular için bulunmaz bir nimet belki ama son zamanlarda artan talepten dolayı “Çileli zorunluluk” haline gelmeye başladı. Yıllar önce Metrobüs’ün yapımı için İstanbul’un candamarı olan E-5 yolunda birkaç şerite el konuldu. Bundan dolayı E-5’te şerit sayısı azaldı. Bu da beraberinde, artan araç sayısını baz alırsak, daha fazla trafiğe yol açtı. Şimdi İstanbul bunun acısını çekiyor. İBB de zaten Metrobüs’ün yoğunluğunun farkında ve “keşke oraya metro hattı yapsaydık” diye yakınıyor. Son pişmanlık neye yarar?

Hayrettin’in gözünden Metrobüs reklamı

Mutlaka herkesin bir Metrobüs anısı vardır.

Ben de size kendi yaşadığım ve beynime yer eden bir olayı anlatmak istiyorum.

Bir yaz günü, saat 23:00 sularında Mecidiyeköy’den evime gitmek için Metrobüs’ü tercih ettim. Yolcuların çoğu birbirlerine anlamsız bakışlar atarak durakta bekliyor. Gelen her araç tıklım tıklım dolu geliyordu. Bu gibi durumlarda yapabileceğiniz tek bir şey var. O da kapılardan insanları nazikçe içeri doğru ittirmek…

https://www.youtube.com/watch?v=Nz3pv81b_vE

Yo yoo hayır! Tam olarak böyle acımasızca değil :) Biz de buna benzer bir şekilde kapıdan hafif kuvvet uygulayıp araca binmeyi başardık. Sonra şöför nazikçe “close” tuşuna bastı ve bizim kapı bizi diğer yolcularla akraba edercesine kuvvetle kapandı. Suratımın cama yapıştığını hatırlıyorum :) Araç hareket ederken içeriye giremeyen ve durakta kalan yolcular bize gülüyor ama kendilerinden haberleri yok :) Birazdan aynı durumu sanki babam yaşayacak!

Biz tıngır mıngır ilerliyoruz. İnen yolcu olmadığı durakları pas geçen şöför amca bize kocaman bir iyilik yapıyor sağolsun :) Malumunuz hava sıcak ve içerisi de oldukça havasız. Klimalar yetersiz kalıyor ve biz yavaş yavaş fotosentez çalışmalarına başlıyoruz. Bir süre devekuşu gibi boynumu yukarı kaldırıp burnuma hava girmesini sağlamaya çalıştım. Hava da ne hava! Ter kokularının birleşmiş ve müthiş bir pizza esansı oluşturmuş :) Peynirli, sucuklu, kaşarlı…

Şirinevler Metrobüs Yangını
Şirinevler Metrobüs Yangını

Çok şükür bir sonraki durakta inen bir yolcu var. Bilin bakalım kim! Orta koltuklarda oturan bir amca. Mağdur yolcular olarak o amcanın da ruh halini empati kurarak anladık ve el birliğiyle amcayı Metrobüs’ten indirmeyi başardık. Biraz zorlu oldu tabi ama bunun şokunu üzerinizden atamadan araçta senkronize dönüşüm devam ediyordu. Çünkü binenler de var…

İlerleyen dakikalarda bir anda kendimi Metrobüs’ün orta kısımlarında buldum. İyice suyumuz çıkmaya başladı. Sonra yukarıdan alnıma bir damla su damladı. Bunu abartmak için söylemiyorum, gerçekten damladı :) Kafamı yukarı kaldırdığımda Yerebatan Sarnıcı Temalı Metrobüs aracı koydular herhalde diyerek önce bi mutlu oldum :) Sonuçta turizm tanıtımı da oldukça önemli.

Ama ne yazık ki öyle değildi. Tahminimce nefeslerimiz, klimanın havasıyla birleşip suya dönüştü ve Metrobüs’ün tavanından şıp şıp damlıyordu.

Tam bunları düşünürken, bir bakmışım ki Cevizlibağ İstasyonu’na gelmişim :) Ben indim ama aklım orada kaldı. Sonuçta orada bir çileyi paylaştık hepsiyle, kim bilir şimdi Beylikdüzü’ne kadar ne yapacaklardı…

Metrobüs araç içi

Buna benzer bir hikayeyi onbinlerce İstanbullu her gün yaşıyor. Ama sormadan edemiyorum. Metrobüs’ü yapacağınıza, aynı güzergah üzerinde, hem de E-5 şeritlerini de işgal etmeden yüksek hızlı bir yer altı metrosu yapılamaz mıydı? Güzergah boyunca geçilen ilçe merkezlerinden de tünel bağlantıları yapılarak ilçelerdeki vatandaşların sorunsuz bir şekilde İstanbul’da bir yere ulaşması sağlanamaz mıydı? Zıydı, dıydı, mıydı…

Neyse ki artık belediyenin aklına çark etti. Metrobüs’ün paralelinde İncirli-Söğütlüçeşme arasında, Marmaray gibi boğazın altından tüp geçitle geçecek bir metro hattı projelendirildi. Ne zamana biter bilinmez. Bir süre daha bu mecburiyeti çekmeye devam edeceğiz.

Bu yazıya yorumunuzu bırakmak için buraya tıklayınız

Blogumun e-posta bültenine abone olun

Minik uyarı: Bu içeriği yazalı yaklaşık 5 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririm. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumda belirtmenizi rica ediyorum.

Yorum bırakın

11 yorum

İnternet bağlantınızda bir sorun görünüyor. Ama yine de Fozdemir Blog'u ziyaret etmeye devam edebilirsiniz.