İstanbul’un en büyük stadyumu hangisi?

İstanbul Stadyumları
İstanbul Stadyumları

Üç büyüklerin şehri İstanbul, stadyumlar konusunda Türkiye’deki diğer illere göre daha şanslı. En iyisini yapmak için kolları sıvayan spor kulüpleri, kendilerini tatmin ederken, İstanbul’a da harika eserler kazandırıyorlar.


İstanbul’a en son kazandırılan büyük çaptaki stadyum projelerinden olan Türk Telekom Arena stadyumundan sonra, Beşiktaş camiası da yeni stadyumunun yapımına başlıyor. İnönü Stadyumu gidiyor, yerine sponsorlukta anlaşırlarsa Vodafone Arena olacağı söylenen yeni modern bir stadyum geliyor. Böylelikle İstanbul’un üç büyükleri lüks ve modern stadyumlarda oynuyor olacak. Not: İstanbul’da en son açılan stadyum Zeytinburnu Merkezefendi Stadyumu olmuştur.

Gençlik ve Spor Bakanlığı kurulduğundan beri aktif çalışarak Türkiye’deki çoğu ile stadyum yapmaya başladı. Eminim ki yapılan yeni stadyumlar tasarımlarıyla İstanbul’dakileri bile sollayacak nitelikte : ) Ama benim en favori projem, eğer İstanbul olimpiyatları düzenlemeye hak kazanırsa yapılacak olan Boğaziçi Stadyumu projesi!

Şuanki durumda İstanbul’un en iyi stadyumu hangisi? Hangisi kapasite olarak daha büyük biliyor musunuz?

ATATÜRK OLİMPİYAT STADYUMU

İstanbul’un stadyumlarını kapasiteye göre oranladığımızda en büyük stadyum; 2002 yılında açılan Atatürk Olimpiyat Stadyumu oluyor. Yapılan son düzenlemeyle kapasitesi 76.092 kişiye düşürülen 130 Milyon TL maliyetli stadyum, Türkiye’nin en büyük, Avrupa’nın da üçüncü büyük stadyumu olma özelliğini taşıyor. İstanbul 2020 olimpiyatları için üstünün kapatılacağı da müjdelenen stadyumun üstü şuan için yarı açık.

TÜRK TELEKOM ARENA

Türk Telekom Arena
Türk Telekom Arena

Mecidiyeköy’deki mekanını terk ederek Seyrantepe’ye taşınan Galatasaray’ın 52.883 kişilik yeni stadyumu Türk Telekom Arena, Atatürk Olimpiyat Stadyumundan sonra Türkiye’nin en büyük kapasiteli ikinci stadyumu olma özelliğini taşıyor. Teknik özellikleri nedeniyle Türkiye’nin en modern stadyumu olma özelliğini de taşıyan Türk Telekom Arena 2011 yılında açılmıştı.

ŞÜKRÜ SARAÇOĞLU STADYUMU

Şükrü Saraçoğlu Stadyumu
Şükrü Saraçoğlu Stadyumu

Kadıköy’deki mabedinden yıllardır ayrılmayan Fenerbahçe, 2006 yılında yapılan son düzenlemelerle günümüzdeki modern halini alan Şükrü Saraçoğlu stadyumunda faaliyet gösteriyor. 50.509 kişi kapasiteli Türkiye’nin en büyük üçüncü stadyumu olan Şükrü Saraçoğlu’nun yapılış tarihi 1933 yılına dayanıyor.

YENİ İNÖNÜ STADYUMU

BJK İnönü Stadyumu
BJK İnönü Stadyumu

İstanbul’un tarihi anlamda önemli bir noktasında, İstanbul Boğazının da çok şanslı bir konumunda bulunan 32.086 kişilik BJK İnönü Stadyumu 1947 yılında açıldı. İstanbul Boğazına yakınlığı nedeniyle İstanbul’un denize en yakın stadyumu da denilebilir. Fakat yıllar sonra yapılan diğer stadyumlara göre biraz daha eski ve bakımsız kalmasından dolayı harekete geçen BJK, kapasitesi 41.903 olan yeni bir stadyum yapma kararını aldı.

ZEYTİNBURNU STADYUMU

Zeytinburnu Stadyumu
Zeytinburnu Stadyumu

16.000 kişilik kapasitesiyle İstanbul’un en büyük stadyumları arasına giren Zeytinburnu Stadyumuna 1984 yılından beri Zeytinburnuspor ev sahipliği yapıyor. Bir zamanlar Süper Lig’de etkinlik gösteren Zeytinburnuspor, günümüzde ligde kalma mücadelesini kaybettiği için stadyum şuanda boş. Marmaray gibi büyük ulaşım projelerine yakınlığından dolayı konumu itibariyle şanslı durumda olan Zeytinburnu Stadının tribün bulunmayan güney tarafında Marmara Denizi ve Kadıköy manzarası var.

İnönü Stadyumu yapılana kadar maçların burada oynanması söz konusu olmuştu. Fakat Beşiktaş, tercihini Kasımpaşa Recep Tayyip Erdoğan Stadyumu’ndan yana kullandı.

RECEP TAYYİP ERDOĞAN STADYUMU

Kasımpaşa Recep Tayyip Erdoğan Stadyumu
Kasımpaşa Recep Tayyip Erdoğan Stadyumu

Kasımpaşa SK tarafından kullanılan 14.234 kişi kapasiteli Recep Tayyip Erdoğan Stadyumu, Haliç çevresinde bulunan en büyük stadyum olma özelliğini taşıyor. Modern bir şekilde yapılan stadyumun tribün yapısı da bir hayli ilginç.

VEFA STADYUMU

Fatih Karagümrük Vefa Stadyumu
Fatih Karagümrük Vefa Stadyumu

İstanbul’da 10.000’in üzerinde kapasitesi bulunan son stadyumu olan 12.500 kişilik Vefa Stadyumu günümüzde Karagümrük SK tarafından kullanılıyor. Fakat o da ezeli rakibi Zeytinburnuspor gibi ligde fazla tutunamadı.

10.000’İN ALTINDAKİLER

İstanbul’un 10.000 kişilik kapasitenin üstündeki stadyumları bunlar. İlçelerde irili ufaklı bu kapasitenin altında birçok stadyum daha bulunuyor. İşte alfabetik sırayla onlardan bazıları;

Alibeyköy Stadyumu, Bahçelievler Stadyumu, Bayrampaşa Çetin Emeç Stadyumu, Beylerbeyi 75. yıl Stadyumu, Beykoz Stadyumu, Esenyurt Hakan Şükür Şehir Stadyumu, Eyüp Stadyumu, Güngören Mimar Yahya Baş Stadyumu,  İstanbul Teknik Üniversitesi Stadyumu (İTÜ Stadyumu), Kartal Stadyumu, Küçükçekmece Metin Oktay Stadyumu, Maltepe Hasan Polat Stadyumu, Pendik Stadyumu, Sancaktepe Hakan Şükür Stadyumu, Sarıyer Yusuf Ziya Öniş Stadyumu, Şenlikköy Stadyumu, Zeytinburnu Merkezefendi Stadyumu

Ayrıca Başakşehir’e şuanda 22.500 kişilik yeni bir stadyum daha inşa ediliyor.

Bu yazıya yorumunuzu bırakmak için buraya tıklayınız

Blogumun e-posta bültenine abone olun

Minik uyarı: Bu içeriği yazalı yaklaşık 7 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririm. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumda belirtmenizi rica ediyorum.

Yorum bırakın

8 yorum

İnternet bağlantınızda bir sorun görünüyor. Ama yine de Fozdemir Blog'u ziyaret etmeye devam edebilirsiniz.