İstanbul’un en önemli caddeleri hangileri?

İstanbul’un en önemli caddeleri hangileri? 1

İstanbul’un önemli cadde ve bulvarlarını paylaşacağım bu yazımda, çok iç açıcı görüntüler ne yazık ki yok. Her gün on binlerce İstanbullunun yürüdüğü ve gezdiği caddelerin şehre uygun çevre düzenlemeleri mevcut değil. Çoğunun düzenlemeleri belediyeler tarafından aksatılıyor, çoğuna özenilmiyor bile.


İşte sizler için İstanbul’un cadde ve bulvarlarını araştırdım. Daha çok olumsuz yönleriyle göreceğimiz cadde ve bulvarlar hakkında düşüncenizi sizler de yazının sonunda yorumlarla paylaşabilirsiniz.

BAKIRKÖY İSTANBUL CADDESİ

Bakırköy-İstanbul-Caddesi

İlk olarak Bakırköy İstanbul Caddesi’nden başlamak istedim. Dersane dönemimde vaktimin büyük bir bölümünün bu caddede geçmesinden dolayı her gün birçok eksiklik de ister istemez gözüme çarpıyordu. Bakırköy’ün en önemli caddelerinden olan bu caddenin ne yazık ki adam akıllı yürünebilecek kaldırımları bile yok. Tabi bu hiç kaldırım olmadığı anlamına gelmiyor. Ama parke taşları o kadar bakımsız ki bu caddeye hiç yakışmayan bir görkem sunuyor. Üstelik çarpık araba parkları yüzünden yürümek yayalar için çileye dönüşürken, belirli bir bölümünden sonra ulaşımın tek yöne düşmesiyle birlikte bu durum sürücüler içinde içinden çıkılmaz bir hal alıyor. Cadde üzerinde ufak ama işlevi büyük iki adet avm bulunuyor. Ebuzziya ve Fahri Korutürk isimli birbirine bağlı olan iki trafiğe kapalı cadde ile kesişiyor.

YENİÇERİLER – DİVAN YOLU İKİLİSİ

Yeniçeriler-Caddesi

İstanbul’un tarihi yarımadasının en önemli caddeleri olan Beyazıt-Çemberlitaş ve Sultanahmet arasındaki Yeniçeriler caddesi ve Divan Yolu Caddesi’nden geçen T1 Zeytinburnu-Kabataş Tramvayı cadde tasarımına hoş bir görüntü sunuyor. Kaldırım dizaynı olarak da düzenli görünen bu caddeler üzerinden yılda milyonlarca turist geçiyor. Fakat bu caddeler de çok ulusluluk nedeniyle, kimilerini rahatsız edici bir manzara oluşturuyor.

ÇIRAĞAN CADDESİ

Çırağan-Caddesi

Beşiktaş’dan Ortaköy’e kadar uzanan Çırağan Caddesi’nin durumu da ne yazık ki olması gereken gibi değil. İstanbul Boğazı’nın bu önemli noktaları arasında bulunan cadde, darlığı yüzünden İstanbulluları trafikte alıkoymak zorunda kalıyor. Çoğu zaman kısa olmasına rağmen saatlerce trafiğinden çıkılamayan cadde parke konumlaması bakımından pek istenilen kıvamda değil. Barındırdığı gözde mekanlardan dolayı önemli prestije sahip olan cadde ne yazık ki bu konumda artı not alamıyor.

NİŞANTAŞI ABDİ İPEKÇİ CADDESİ

Nişantaşı-Abdi-İpekçi-Caddesi

Açıkçası bu caddede ne buluyorlar bilmiyorum :) Ama Nişantaşı ve moda deyince akla Abdi İpekçi Caddesi geliyor. He bir de paralelinde Teşvikiye Caddesi var. Her yılbaşında İstanbulluların yılbaşı kutlaması için tıkıştırıldığı küçük cadde burası.

İSTİKLAL CADDESİ

Taksim-İstiklal-Caddesi

Hepinizin aşina olduğu ve İstanbul denince akla ilk gelen yer olan Taksim’in ünlü caddesi olan İstiklal Caddesi ortasından geçen nostaljik tramvayla görselliğine kavuşuyor. Arnavut kaldırımı şeklinde döşeli olan ve düzensiz bir döşemeye sahip olan cadde kısa bir süre sonra tekrardan yenileneceği için üzerinde fazla konuşmak istemiyorum.

BAĞDAT CADDESİ

Bağdat-Caddesi

İstanbul’un Anadolu Yakası’nın önemli ilçesi Kadıköy’ün gözde Bağdat Caddesi bildiğimiz Kadıköy düzenine uygun bir cadde. Güzel ve geniş olması doyasıya yürüyüş keyfi dahi sunuyor. Ulaşımın tek yön aktığı cadde gözde mekanlar olan Kızıltoprak, Göztepe, Erenköy, Caddebostan ve Bostancı’yı içerisinde barındırıyor. Kadıköy’ün önemli eğlence mekanlarını da bünyesinde barındıran cadde Anadolu Yakası’nın da vazgeçilmezlerinden.

DİĞER CADDELER

İstanbullular bu caddeler dışında kendi ilçelerindeki ünlü cadde ve bulvarlarda vakit geçiyor. Aklıma ilk gelenler bunlardı. Fakat aynı sorunlar o caddelerde de karşımıza çıkıyor. Örneğin; Bayrampaşa Belediyesi geçtiğimiz yıllarda ilçenin merkezinde bulunan Bağlar ve Demirkapı caddelerinde tekrar bir düzenlemeye gitmişti. Bunun sonucunda Demirkapı Caddesi tamamen trafiğe kapatıldı. Bu sayede caddeye olan talep daha da artmış oldu. Başka bir örnek vermek gerekirse ilçenin tamamındaki cadde ve sokakları baştan aşağıya yenileyen Zeytinburnu Belediyesi bu düzenlemeler sırasında ilçenin en önemli caddesi olan 58. Bulvar Caddesi’ni tek yön haline getirerek caddenin sahile yakın olan kısmını trafiğe kapatarak yayalaştırmıştı.

İstanbullular her gün bu caddelerde ve kendi ilçelerine ait büyük caddelerde vakit geçiyor. Fakat caddeler İstanbullulara tam anlamıyla keyifli anlar bırakmıyor. Çoğumuz bu caddelerde yürürken bu durumların farkında olmuyoruz belki ama bu yazıyı okuduktan sonra bu caddelere bir de bu gözle bakacağınızı düşünüyorum.

Bu yazıya yorumunuzu bırakmak için buraya tıklayınız

Blogumun e-posta bültenine abone olun

Minik uyarı: Bu içeriği yazalı yaklaşık 6 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririm. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumda belirtmenizi rica ediyorum.

Yorum bırakın

4 yorum

İnternet bağlantınızda bir sorun görünüyor. Ama yine de Fozdemir Blog'u ziyaret etmeye devam edebilirsiniz.