İstanbul’un ilçeleri çocuklarınızın psikolojisini nasıl etkiliyor?

İstanbul Günbatımı
İstanbul Günbatımı

Son düzenlemeyle ilçe sayısı 39’a yükselen İstanbul, her bir ilçede farklı kültürleri elinde barındırıyor. Bu kültürler çocukların ve gençlerin psikolojisini direkt olarak etkiliyor.


İlçelerin kuruluş şekilleri, yenilikçi tarzları, yeni yapıları, yaşayan insanların kültürleri, farkı kültürlerden göç almaları ve ilçede bulunan eğlenceli ve kültürel faaliyetler gibi günlük yaşamı etkileyen durumlar, ister istemez insanlar üzerinde psikolojik anlamda bir baskı da kuruyor.

İstanbul’un iki farklı noktasında sıfır bilgiyle doğan iki bebek tamamen farklı beyin yapılarına kavuşabiliyor. Tabi bunda ailenin etkisi daha büyük ama çocuk dışarıya çıktığında maruz kaldığı çevre aileden gelen alışkanlıkları bir anda değiştirebilecek düzeyde.

MADDE BAĞIMLILIĞI FAKTÖRÜ

Tüm dünya şehirlerinde olduğu gibi İstanbul’da da madde bağımlılığı bulunan gençlerin sayısı oldukça fazla. İstanbul geneline baktığımızda her ilçede madde bağımlısı gençler görmek mümkün.

Yapılan araştırmalar esrar ve eroinin en fazla Kocamustafapaşa, Kumkapı, Hacıhüsrev, Şenmahalle, Gaziosmanpaşa, Fatih, Dolapdere, Kasımpaşa, Kurtuluş, Taksim, Merter, Avcılar, Bağcılar, Aksaray, Tahtakale, Edirnekapı ve Kulaksız’da satıldığını ifade ediyor. Levent ve Etiler‘de ise kokain oranı daha fazla.

EĞİTİM SEVİYESİ FAKTÖRÜ

Çocuğunuzun sokağa indiğinde karşılacağı insanların eğitim seviyeleri çok önemli. Yapılan bir araştırmada Beşiktaş, Kadıköy ve Şişli‘de eğitim seviyesinin yüksek olduğu görülüyor. Esenler, Sultanbeyli ve Bağcılar ise eğitim seviyesinin en düşük olduğu ilçeler.

Eğitim seviyesinin düşük olduğu yerlerde çocuğunuzun sıradan alışkanlıklara kavuşması muhtemel. Eğer ilerisi için plazalarda veya daha büyük yerlerde çalışan bir çocuk görmek istiyorsanız, çevresinde bunun hayalini kuran insanların bol bulunduğu yerlerde yaşamalısınız. Atalarımız ne der; üzüm üzüme baka baka kararır :)

MADDİYAT FAKTÖRÜ

Çocuğunuzun arkadaşlarıyla olan ilişkilerinde para çok önemli bir etken. Diğer çocuklar cayır cayır para harcarken çocuğunuzun bu ortamdan mahrum kalmasını, ekonomik bir çocuk olmasını planlıyorsanız: Esenyurt, Sancaktepe ve Sultangazi ilçelerini tercih edebilirsiniz. Yok ben zenginim bir mahsuru yok derseniz tercihiniz Şişli, Kadıköy ve Beşiktaş olmalı.

ULAŞIM FAKTÖRÜ

Bunun pek bir faktör olacağını zannetmiyorum ama çocuğunuz benim gibi gezmeye meraklıysa, İstanbul’un gezilecek yerlerine rahat ulaşması çok önemli. Bundan dolayı ulaşım istiyorsanız Zeytinburnu, Kadıköy, Şişli ve Beşiktaş‘ı ya da metrobüs hattı boyunca yer alan ilçeleri tercih edebilirsiniz. Çocuğum bir yere gitmesin, ortamdan uzak kalalım derseniz Şile, Beykoz, Tuzla, Çekmeköy tercih edilebilir.

KAFAM RAHAT OLSUN FAKTÖRÜ

Çocuğumun kafası rahat olsun, sükunet olsun, Üniversite sınavlarına huzurlu bir ortamda hazırlansın, ne trafik gürültüsü ne de betonarme bir yapı olsun diyorsanız İstanbul Boğazı kıyılarını veya Adalar ilçesini tercih edebilirsiniz. Ayrıca İstanbul’un kırsal noktaları da sizleri bekliyor!

EN UYGUN YER NERESİ?

Yapılan araştırmaya katılanlar Adalar, Beşiktaş ve Kadıköy‘de yaşamayı çok isteriz derken; Esenyurt, Sultangazi ve Gaziosmanpaşa‘da bulunmak dahi istemiyoruz demiş. Geriye kalan ilçeler ise orta düzeyde yerler. İlçem listede yok diye üzülmeyin, büyük ihtimalle listede yer alan ilçelerden hangisine daha yakınsanız, sizin de o özelliklere sahip olmanız muhtemel :)

Yani iş biraz ailede ve çocukta bitiyor. Tohumu iyi attığınızda, yaşadığınız ilçe çocuğunuza asla zarar veremiyor :)

Bu yazıya yorumunuzu bırakmak için buraya tıklayınız

Blogumun e-posta bültenine abone olun

Minik uyarı: Bu içeriği yazalı yaklaşık 7 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririm. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumda belirtmenizi rica ediyorum.

Yorum bırakın

8 yorum
 • tarlabaşı ve civarının eylemlerde kullanılması,ve bu kötü imajının temizlenmeme nedeni tamamen siyasi durumdur.,çünkü evlerini parayla alamadığı orada oturan insanları böyle bıktırma ve bölgeyi terkettirme projesi sunuluyor.

 • Sen Tarlabaşını dışlarsan tabi ki sana pislik bir yer gibi gelir. Ben gittim, gezidim ve gördüm. Böyle sıcak insanlar olmaz. Sırf orayı satmak için Beyoğlu Belediyesi zorla insanları evlerinden etti. Orada yaşıyan insanlar zaten çok para kazanmıyor, şimdi nerede ucuz konut bulacaklar? Tarlabaşını neden sevmiyorsun? Translar var diye mi? Kürtler var diye mi? Romanlar var diye mi? Yoksa insanlar fakirlikleri ve dertleri arasında uçucu madde kullanıyorlar diye mi?

  • İstanbul’un mülteciler de dahil olmak üzere en talihsiz biçimde göç alan bölgesidir Tarlabaşı. Ayrıca 2 ay boyunca o bölgenin altındaki bir ajansta çalıştım. Sevmiyorum diye bir laf kullandığımı hatırlamıyorum. Veya Transeksüeller var diye de bir laf kullanmadım. O bölgede yalnızca Kürt ve Romanlar yok. Biraz daha gezmeni tavsiye ederim. Yazı İstanbul’un kötü mekanlarının bulunduğu yerlerle alakalı, benim kişisel İstanbul zevklerim değil. Yanlış anlaşılma olmasın

   • “Ama bana İstanbul’da senin bildiğin en pis yer neresi diye sorarsanız bence Tarlabaşı!” Bu dışlamaktır, sevgisizlik belirtisidir. Talihsiz bir biçimde göç almamıştır, devlet talihsiz bir biçimde baş edemediği terör sorunları yüzünden insanları topraklarından etmiştir. Doğal olarak insanlar para kazanmak için büyük şehirlere göç etmiştir. Malum, doğuda eğitim seviyemiz çok yüksek değil. İstanbul’da da iyi bir maaş için iyi bir vasıfın olması gerek. Doğudan gelen vatandaşlarında malesef vasıfları yok, ucuz kira için Tarlabaşını tercih ediyorlar. Artık orayıda ellerinden alıyorlar, bakalım devlet kendi halkını daha ne kadar dışlayacak…

    • Yazı geneliyle düşünürsek, çocuk psikolojisini en olumsuz etkileyecek bir yer olduğu muhakkak. Bahsettiğin konuya ayrıca değinebiliriz bir başka yazıda. Haklı olduğun noktalar var, evet

İnternet bağlantınızda bir sorun görünüyor. Ama yine de Fozdemir Blog'u ziyaret etmeye devam edebilirsiniz.