İstanbul’un tarihi dokusunu hissedebileceğiniz önemli noktalar

İstanbul’un tarihi dokusunu hissedebileceğiniz önemli noktalar 1
photo credit: pablocba Medallones en las paredes de Hagia Sophia. via photopin (license)

İstanbul’da tarihi zenginlik denince ilk akla gelen Sultanahmet semti, tarihi dokusu ve birbirinden etkileyici mekânlarıyla göz dolduruyor. Fatih ilçesi sınırlarında yer alan Sultanahmet, tarihi yarımadanın en uç noktasında yedi tepeli İstanbul’un en şirin tepesi. Adını Sultan I. Ahmet’ten alan bu bölge, yılın her anı kalabalık.


İmparatorluk döneminde yönetim ve yaşam merkezi olarak şehrin kalbini oluşturan Sultanahmet’te sayısız kafe, restoran, çay bahçeleri ve Türk dünyasının lezzetlerini sunan işletmeleri bulabilirsiniz.

Sultanahmet’te ne yapılır?

İstanbul’un tarihi dokusunu hissedebileceğiniz önemli noktalar 2
photo credit: Trey Ratcliff The Blue Mosque At Sunset via photopin (license)

Sultanahmet turunuzdaki ilk adım Sultanahmet Meydanı olmalı. Eski dönemlerde Hipodrom ve At Meydanı olarak da bilinen bu meydanda dikilitaşlar, sütunlar, Alman Çeşmesi ve Hürrem Sultan Hamamı gibi tarihi noktalar yer alıyor.

Meydanın hemen yanıbaşında bulunan Sultanahmet Camii ise 17. yüzyılda Sultan I. Ahmet tarafından yaptırılmış. İznik’ten getirilen mavi çinilerle kaplandığından özellikle yabancı turistler tarafından ‘Blue Mosque’ yani Mavi Cami olarak anılıyor. Camide 3 farklı kapı, 16 adet şerefe, 260 pencere, 24 metre çapında kubbe, imarethane, medrese, arasta ve hamam gibi yapılar bulunuyor.

4. yüzyılda inşa edilen Aya İrini Müzesi de ziyaret edilebilecek özel mekanlar arasında yer alıyor. Bizans zamanında kilise olan bu yapı daha sonradan müze olarak düzenlenmiş. Meydanın hemen yan kısmındaki Türk ve İslam Eserleri Müzesi‘nde ise el yazması Kuran-ı Kerim’ler, minyatürler ve 40 bin üzerinde eşsiz parça yer alıyor. 

İstanbul Arkeoloji Müzesi ise dünyanın en zengin arkeoloji müzelerinden biri olarak Eski Şark Eserleri Müzesi, Çinili Köşk ve Arkeoloji Müzesi olmak üzere üç kısım içerisinde Paleolitik, Neolitik, Kalkolitik, Roma ve Bizans Dönemi eserlerini barındırıyor.

Yine bu bölgenin yer altını süsleyen yapı Yerebatan Sarnıcı ise tramvay yolunun hemen yanı başında bulunuyor ve turistler için mistik havasıyla ilgi çekici bir alan oluşturuyor. Yürüme yolları, sütunlar arasında ilerleyen su kanalları ile zamanında İstanbul için su deposu alanı olan bu yer şimdi ise ziyaretçilerine tarihi yaşama fırsatı veriyor.

Ayrıca Arasta Çarşısı içerisinde ise halı, kilim, el sanatları ve hediyelik eşya alışverişleri yapabilirsiniz.

Semtte; Büyük Saray Mozaikleri Müzesi içerisinde ise Bizans Saraylarındaki eşsiz mozaikleri görebilirsiniz. Ayrıca Hürrem Sultan hamamı, Sultan III. Ahmet Çeşmesi, Alman Çeşmesi ve Gülhane Parkı da görülmesi gereken alanlar arasında yer alıyor.

Topkapı Sarayı’nda Osmanlı’yı yaşayın

Sultanahmet gezisinde önemli olan gezi bölümlerinden biri de Topkapı Sarayı’dır. Topkapı Sarayı; 15-19. yüzyıl arasında Osmanlı padişahlarının ikametgahı olmuş, günümüzde ise o zamanlardan önemli kesitler sunuyor tarihseverlere. Detaylı bir şekilde gezmek ve gezerken de önemli bilgiler edinebilmek için rehberli Topkapı Sarayı turu tercih etmenizin faydanıza olacağını düşünüyorum.

Salı günü hariç diğer her gün saat 9.30-17.00 saatleri arasında 40 TL ücret ile gezi için açılan Topkapı Sarayı’nda dünyanın en zengin müzelerinden biri yer alıyor. Müzede Osmanlı tarihinin köklü eserleri, en iyi Çin porseleni koleksiyonu, padişah kıyafetleri ve 10 bin üzerinde minyatür eser yer almakta.

Saray, özellikle Harem bölümü, divan odası, iç hazine odası, Bab-ı Saadet, hazine dairesi gibi birçok bölümü ile bir hayli ilgi çekiyor. Sarayın bazı bölümlerini, örneğin harem kısmını, görebilmek için ek ücret ödemeniz gerekiyor. Dönemin Osmanlı izlerini ve yaşamını görebileceğiniz bu önemli sarayda ayrıca İslam dininin önemli hatıralarını da bulabilmek mümkün. 

Ayasofya Turu 

İstanbul’un tarihi dokusunu hissedebileceğiniz önemli noktalar 3
photo credit: jamestapparo
Hagia Sophia, Istanbul, Turkey via photopin (license)

Bölgedeki en önemli turistik etkinliklerden biri de Ayasofya’yı gezmek. Ayasofya, M.S. 532-537 yılları arasında inşa edilmiş bir katedral. 1453 yılında İstanbul’un fethinden sonra Fatih Sultan Mehmet tarafından camiye dönüştürülmüş. 1935 yılında Cumhuriyet tarihi ile birlikte cami ibadete kapatılarak, bir müze haline getirilmiş.

Mimari yapısı dışında Bizans dönemindeki kutsal emanetler zenginliğine sahip olan müzede, Hıristiyanlığa ait birçok imge ve eser görebiliyorsunuz. Osmanlı İmparatorluğu döneminde cami olarak kullanılan bu önemli yapıtta hoşgörü iklimi nedeniyle üzerinde insan figürü yer alan mozaikler sıva ile kapatılmış. Böylelikle tüm mozaikler birebir olarak korunmuş ve şimdi de orijinalleri müzede sergileniyor. Tarih severler için rehberli Ayasofya Turu ile tüm bu tarihi atmosferi daha detaylı bir şekilde tecrübe etmek mümkün diye düşünüyorum.

Sultanahmet Semtine Nasıl Ulaşılır?

GünlükTopkapı Sarayı turuiçin Sultanahmet semtine Bağcılar-Kabataş tramvay hattı ile ulaşılabiliyor. Taksim üzerinden fünikülerle veya Beşiktaş üzerinden otobüslerle bu tramvay hattına erişebilirsiniz. Üsküdar ve Kadıköy üzerinden Eminönü vapuru ve sonrasında tramvay gibi alternatifler ile de kolayca ulaşabiliyorsunuz. Bir diğer önemli ulaşım aracı ise Marmaray hattının Sirkeci istasyonu. Yani bu tarihi alana ulaşım oldukça kolay.

Bir diğer önemli bölge de Fener ve Balat semtleri

Fatih ilçesinde Osmanlı İmparatorluğu zamanından günümüze ulaşan Fener ve Balat semtleri de gezi için önemli alanlardan. Fener; İstanbul’un Haliç kıyısında yer alan bir semt olmakla birlikte tarih boyunca birçok farklı milletten ve kültürden insanların bir araya geldiği bölgelerden biri olmuş. Benzer şekilde Balat semti de sinagog, kilise ve cami yapılarının iç içe yer aldığı bir bölge. Bu nedenle yerli ve yabancı turistler için Fener Balat gezisimutlaka İstanbul programında yer almalı diye düşünüyorum. 

Klasik bir Fener-Balat gezisi nasıl olmalı?

Her sokağında ayrı bir görsellik, ayrı bir kültür barındıran Fener ve Balat semtleri, tarih kokan sokakları ile sizin için bambaşka bir ortam sunacaktır. Cibali’den Fener semtine geçiş yapıldığında eski Rum evlerini görebilir, Fener Rum Patrikhanesi ve Aya Yorgi Kilisesi’nde gezi gerçekleştirebilirsiniz. Ortodoks Dünyası için onursal bir merkez oluşturan bu nokta, altın varaklı altarı sayesinde semte yüzyıllardır bir görkem sağlıyor. 

Fener Rum Erkek Lisesi, Osmanlı döneminde açılmış ve günümüzde dahi eğitim için kullanılıyor. İhtişamlı mimari yapısıyla göz dolduran bu yapı da tarih sevenlerin görmesi gereken önemli noktalardan birini oluşturuyor.

Moğolların Meryemi Kilisesi ise Fatih Sultan Mehmet tarafından verilen fermanla her daim kilise olarak kalması garanti altına alınmış bir bina. Yine bu önemli yapı da Fener Balat gezisi sırasında görmeden geçilmemesi gereken bir yer.

Fener Balat yürüyüşü için son durak olan Balat semtine ulaştığınızda, en popüler gezi noktaları sizi karşılıyor. Osmanlı İmparatorluğu zamanında Musevi yerleşkesi olarak kullanılan semt, çok zengin bir kültüre sahip. İlk noktadaki Merdivenli Yokuş Sokak, meşhur cumbalı evleri ile bir film seti gibi muhteşem bir görüntü oluşturuyor.

Ardından gelen Balat Çarşısı, halen İstanbul mahalle kültürünü yaşatmakta. Agora Meyhanesi, ünlü köfteciler ve tarihi İstanbul esnafı bu noktada buluyor ve ziyaretçilerine tarihi buram buram yaşama fırsatı veriyor.

Ahrida Sinagogu ise Musevilerin yaşadığı semtin en önemli yapılarından biri ve günümüzde dekore edilmiş yapısı ile korunuyor. Sinagogda yer alan vaiz kürsüsü Nuh’un Gemisi pruvası gibi bir görüntü ortaya çıkarıyor. Bu önemli tarihi dokuya 2003 yılı itibariyle özel izinle giriş yapılabiliyor. 

Yine bu bölgede halen ihtişamını koruyan önemli yapılardan biri de renkli mozaikleriyle heybetinden bir şey kaybetmemiş olan Surp Hreşdagabet Ermeni Kilisesi. Son olarak semtte yer alan Bulgar Kilisesi, Fatih ile Balat’ın kesiştiği noktada buluyor. Osmanlı döneminde kendi cemaatini kuran Bulgarlar tarafından inşa edilmiş ve günümüzde ışıl ışıl görüntüsüyle hayranlık oluşturmaya devam ediyor.

Fener Balat Ulaşımı Nasıl Sağlanır?

Kısa ama keyifli bir Fener Balat gezisi gerçekleştirmek istediğinizde, araçla ulaşım için Atatürk Köprüsü‘nden tarihi yarımadaya geçilebilirsiniz. Eminönü üzerinden Eyüp istikametini izleyerek sahilden ulaşım sağlayabiliyorsunuz. Belediye otobüslerini de tercih edebilir ya da metro ve metrobüs ile de ulaşım sağlayabilirsiniz.

Bu yazıya yorumunuzu bırakmak için buraya tıklayınız

Blogumun e-posta bültenine abone olun

Yorum bırakın

İnternet bağlantınızda bir sorun görünüyor. Ama yine de Fozdemir Blog'u ziyaret etmeye devam edebilirsiniz.