James Bond’un Skyfall’daki İstanbul kafası

Skyfall - James Bond 007 / Istanbul - Turkey
Skyfall - James Bond 007 / Istanbul - Turkey

James Bond serisinin en iddialı filmi Skyfall için film stüdyosuna çevrilen tarihi semtimiz Eminönü, geçtiğimiz aylardaki çekimler sırasında bildiginiz gibi hasar görmüştü.


İstanbul‘un yanısıra Fethiye ve Adana‘da da bir bölümü çekilen film, vizyona girdikten sonra izlediğimizde yine benzer görüntülere sahne olduk. Pek şaşırmadık, çünkü İstanbul’da çekilen yabancı filmlerde görmeye alışık olduğumuz sahnelerdi. Skyfall‘dan önce çıkan Takip filminde İstanbul’un kötü bir şehir olarak yansıtıldığı söyleniyor. İzleyemediğim için şimdilik ona yorum yapamayacağım. Ondan önce de en gözde tatil mekanlarımızdan Bodrum’un Afrika’da bir çöl gibi tanıtıldığına da şahit olmuştuk. Her neyse!

Hala izlemeyenler vardır diye spoiler yapmadan Skyfall‘daki İstanbul sahnesinden biraz bahsetmek istiyorum.

Film başlarken; İstanbul’da çekilen mükemmel bir aksiyon sahnesiyle başlıyor. Filmin ilk 10dk’sı İstanbul’da geçiyor da denilebilir. Hatırlarsanız çekimler sırasında İstanbul’un önemli meydanlarından biri olan Eminönü Meydanı siyah örtülerle kapatılmış, film stüdyosu haline getirilmişti. Durumdan bihaber olan bazı İstanbullular günlerce bu pazar yerinin burada ne işi var diye düşünüp durmuştu.

Filmde, James Bond karakterini canlandıran Daniel Craig beyefendi, pazar yerine zart diye arabayla dalıyor. Pazar yerinde ise garip giyinimli, belki de günlük yaşamda göremeyeceğimiz insanlar saf bir şekilde alışveriş yapıyor.
Sonra bir anda Trene geçiliyor. Ve tren üzerinde bir aksiyon sahnesi başlıyor. Fakat renk efektlerinden resmen eski, gelişmemiş bir şehir havası verilmiş. Çünkü tren bir anda garip bir yere ulaşıyor. Sirkeci‘den çıktıktan sonra bomboş arazinin içine dalıyor. Sanırım orası Adana. Çünkü filmde Adana sahnesi neredeydi hiç dikkat etmedim.

Trenin tavanı ise dozer yardımıyla James Bond tarafından yırtılarak açılıyor. Sonra, modern giyinimli James abimiz, Afrikalı kölelerin içine düşüyor. (Hala Türkiye’deyiz) Tren ise günümüz Türkiye’sinin koşullarına tamamen aykırı düzeyde bir şey, o kadar bakımsız ve eski püskü… Sonra James Bond vuruluyor ve meşhur Adele şarkısı çalmaya başlıyor. (Bu arada şarkı filmi izlemeden önce de dilimdeydi. Çok beğendiğimi de söylemek istiyorum) İstanbul’un simgeleri olan yapılar, harika İstanbul manzarası ve Boğaziçi ise filmde yok.

Benim kızdığım nokta şu oldu. Tamam, James Bond ekibi İstanbul’un tanıtım filmini çekmeye gelmedi. Fakat dünyanın gözde metropollerinden birini bu kadar da kötü göstermeye hakları da yoktu. Filmde gösterilen Londra, Şangay, Macau gibi şehirlerin sahnelerini görünce, İstanbul hakkında olumsuz düşünmemek elde değil.

Bende filmi sırf İstanbul’da çekildi diye izleyenlerdenim. Eminim ki çoğu kişi de bu yüzden izledi. Ama sonuç hüsran. Yani filmde İstanbul dışında herşey harikaydı :) Çok akıcı olmuş. Yine de tebrik etmek istiyorum…

James Bond İstanbul’da ilk değildi. Serisinin en eski filmlerinden biri olan With Love From Russia‘nın da büyük bir bölümü İstanbul’da çekilmişti. O çok eski bir film. Henüz izlemedim. Ama onu da izlenecekler listeme ekledim :)

KISACA: Hem şehrimizi kötü göstereceksin, hem de ülkemizden gişeleri toplayıp gideceksin. Ne güzel dünya değil mi?

Ek bilgi: Bu arada Skyfall ingilizcede sağanak yağmur demek.

Bu yazıya yorumunuzu bırakmak için buraya tıklayınız

Blogumun e-posta bültenine abone olun

Minik uyarı: Bu içeriği yazalı yaklaşık 8 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririm. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumda belirtmenizi rica ediyorum.

Yorum bırakın

4 yorum

İnternet bağlantınızda bir sorun görünüyor. Ama yine de Fozdemir Blog'u ziyaret etmeye devam edebilirsiniz.