Kadıköy-Kartal arası 32 dakikaya indi

Kadıköy-Kartal arası 32 dakikaya indi

Kadıköy-Kartal arası 32 dakikaya indi 59

İstanbul’un raylı sistem ulaşımından yoksun olan Anadolu yakası artık metrosuna kavuştu. Metro için ilk adım Ocak 2005′te atıldı ve Yapı Merkezi-Doğuş-Yüksel-Yenigün-Belen inşaat ortak girişimi yani Anadoluray grubu ile sözleşme imzalandı. İhalenin hemen ardından, 29 Ocak 2005′te de temeli atılan 22 km uzunluğundaki metro projesi 17 Ağustos 2012 Cuma günü saat 15:30’da Kadıköy Meydanı’nda yapılan açılış töreniyle hizmete alındı.

Dünyanın en hızlı kazınan metro tüneli ve en çok yatırım yapılan metro projesi ünvanlarına sahip olan proje Kaynarca uzatması tamamlandığında da İstanbul’un en uzun metro projesi olacak . İlk etapta 16 istasyondan oluşan M4 Kadıköy-Kartal metrosu ikinci etapta Pendik, Kaynarca’ya kadar uzatılarak 19 istasyona kavuşacak. Daha sonraki hedef ise Tuzla olacak.

Çift hatta 53 km tünel uzunluğuna sahip proje, saatte 70.000 yolcu taşıyabilecek. Ayrıca Ayrılıkçeşme istasyonunda Marmaray’a, Uzunçayır istasyonunda ise Metrobüs ile entegre olma özelliği de taşıyor.  İlerleyen bir tarihte hat, Pendik’e ve Tuzla’ya kadar uzatılacak.

M4 Metrosundaki tren araçları, istendiğinde vatmansız olarak da kullanılabilecek. Bu sayede vagonların parklanma, tamir-bakım atölyesi gibi yerlere erişimi kontrol merkezinden sağlanabilecek.

Hattaki bir tren, tek yöne bir seferini yaklaşık 32 dakikada tamamlıyor. Kadıköy’den hareket eden M4 metrosu sırasıyla Ayrılıkçeşme, Acıbadem, Ünalan/Uzunçayır, Göztepe, Yenisahra, Kozyatağı, Bostancı, Küçükyalı, Maltepe, Huzurevi, Gülsuyu, Esenkent, Hastane/Adliye ve Soğanlık’tan geçerek Kartal’da son buluyor.

Kadıköy - Kartal Metrosu istasyon haritası

Tüm istasyonlarda yürüyen merdivenli giriş-çıkışların yanı sıra engeli asansörü de bulunuyor. E-5 karayolu güzergâhındaki tüm istasyonlarda kuzey ve güney taraflarda giriş-çıkışlar ve bu giriş-çıkışlar arasında alt geçitler de var. Metro, yerin ortalama 40 metre altından geçiyor.

Kadıköy-Kartal metrosuyla birlikte yakın gelecekte Anadolu Yakasına bu hatla entegreli metrolar da yapılacak. Sabiha Gökçen Havalimanı için düşünülen metro projeleriyle entegre edilme gibi fikirler şimdiden ortaya çıkmaya başladı.

1 milyar 800 milyon dolara mâl olan metro projesi üzerinde 144 adet vagon çalışıyor. Titreşim seviyesi oldukça düşürülen metro hattında konforlu bir yolculuk İstanbulluları bekliyor.

İstanbul Anadolu Yakasının ilk metrosunu kutlamak isteyen gençler güzel bir flashmob etkinliği düzenleyerek Kadıköy Meydanı’nda buluştu ve müzik eşliğinde dans etmişti.

Minik uyarı: Bu içeriği yazalı yaklaşık 8 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririm. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumda belirtmenizi rica ediyorum.
Yazar:
Fatih Özdemir
Tartışmaya Katılın

7 yorum

Menü

Takipleşelim :)

Merhaba, ben Fatih Özdemir: Burada; deneyimlerimi, seyahatlerimi, araştırmalarımı, beğenilerimi ve eleştirilerimi sizler için arşivliyorum.

Hakkımda bilgi almak için buraya tıklayınız. Eğer sosyal medya hesaplarımdaki paylaşımlarımı takip etmek isterseniz;

İnternet bağlantınızda bir sorun görünüyor. Ama yine de Fozdemir Blog'u ziyaret etmeye devam edebilirsiniz.