Kapasitif ekran ve Rezistif ekran nedir?

Kapasitif ekran ve Rezistif ekran nedir? 1

Cep telefonu alırken internette uzun bir araştırmaya giriyoruz. Ve bu ürünleri araştırırken de birçok bilimsel terim karşımıza çıkıyor. Bazen de çok önemli olmayan bir terimi önemli bir özelliktir gözüyle görüp hemen o telefonu tercih edebiliyoruz.


Mutlaka dokunmatik telefon alacaklar internette yaptıkları araştırma sırasında “Kapasitif ve Rezistif ekranlı” terimleri duymuş olmalılar.

Peki kapasitif ekran ve rezistif ekran ne demek? Bu ekranlar ne anlama geliyor? Hangi ekran benim için daha iyi? Fiyat farklılıkları neler? Hangi modelde hangi ekran var?

Tüm bu sorularınıza cevap bulabileceğiniz güzel bir yazı hazırladım.

KAPASİTİF EKRAN

Kapasitif ekran İphone ile birlikte popüler olmaya başlamış bir ekran çeşitidir.
Teknik bilgilerinden bahsetmeyeceğim ama artı yönlerinin neler olduğundan bahsedelim.

 • Multitouch özelliği olan bu ekranlara birden fazla parmakla dokunabiliyorsunuz. Bu olay yakınlaştırma gibi işlemlerin daha kolay yapılmasını sağlıyor.
 • Bu tarz ekranların cam kalitesi daha yüksek olduğundan çizilmeye karşı biraz daha güçlü.
 • Kalem, tırnak gibi sivri uçlu şeylerle ekrana dokunamadığınız için çizilme oranı daha az ve kullanımı kolay bir dokunmatik keyfi sağlıyor.
 • Sadece parmak algıladığı için cebinizin içerisinde telefon çaldığında ve pantalonunuza sürttüğünde telefon herhangi bir algılama gerçekleştirmediği için telefon kendiliğinden çağrılara cevap vermiyor.

İphone, Nokia X6, Nokia C6, Nokia C7, Nokia N8 gibi modeller Kapasitif ekran kullanıyor.

REZİSTİF EKRAN

Rezistif ekran ise dokunduğu herşey algılayan bir ekran çeşiti. Kapasitif ekranla karşılaştırılırsa şu yönleri eksi özellik oluşturuyor:

 • Kalem ve Tırnak ile dokunulabildiği için kolay çizilebiliyor
 • Cam kalitesi, kapasitif ekrana göre daha zayıf

Rezistif ekranı kullanan modellerin başında çok bilinen Nokia 5800 Xpresmusic modelini örnek gösterebiliriz.

Yani kısacası dokunmatik ekranlı bir telefon alırken bu kriterleri göz önünde bulundurup, kendinize uygun bir model seçmek daha uygun olacaktır. Seçim sizin…

Bu yazıya yorumunuzu bırakmak için buraya tıklayınız

Blogumun e-posta bültenine abone olun

Minik uyarı: Bu içeriği yazalı yaklaşık 10 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririm. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumda belirtmenizi rica ediyorum.

Yorum bırakın

23 yorum
 • Merhaba ben bir soru sormak ipad ile çizimler yapıyorum internetten araştırdım . Bir kalem beğendim ancak diyoki kapasitif ekranlarda çalışmaz ipad ile çizim yapacağım göre tablet için bu kalem alabilir miyim uygun mudur?

 • bende samsung galaxy ace ve trident t56 var. samsung kapasitif ekrana sahip ve kullanımı çok kolay ve hızlı ama tridentte yavaşlamalar oluyo ve ekranda video izlerken çizilmeler rahatsızlık veriyo.. eğer dokunmatik bir ürün alacaksanız ve görüntü daha önemliyse kapasitif ekranı tercih etmenizi öneririm..

 • bende c5-03 kullanıyorum ve ekrandan dolayı hiç memnun değilim.ilk aldığım zamanlar iyi çalışıyordu ama yaklaşık bir ay sonra beni deli etmeye başladı.bazen algılamıyor bazende yanlış tuşlara basıyor.şimdi başka telefonlara bakıyorum.değiştiricem alalı 3 ay olmasına rağmen.ama diğer özellikleri gayet güzel.bnm sorunum ekranla…

  • Bende yeni telefon bakıyorum. Uzun bir araştırma yaptım ve Samsung S3850 ye karar verdim. Bütçe uygunsa en iyi telefon bu bence.

 • Rezistif ekranda dokunmatik iki tabaka arasında sağlanır. ama kapasitif ekran statik elektiriğe duyarlıdır. Soğuğu sıcağı önemsiz, 0 derecede oyunun zevki çıkmaz zaten, acil bi durumda da kulaklık var, eh telefonumda sesle arama da var çok şükür, varolsun kapasitif ekran diyorum

 • arkadaşlar saçmalamayın bende ı-phone 4 var gelin bi kullanın sonra anlarsınız farkı bence boş konuşmayın bi 5800 kullanın bide bendeki ı-phone4 ü sonra farkı anlarsınız hadi eyvallah…

 • Özel koruyucular bulunuyor yaklaşık paketi 15 Tl civarında ondan alırsın bir tane kullanırsın ekrana hiçbir zaiyyat vermiyor. Hatta 5-10 Tl daha ekleyerek yere düşünce kırılmayı önleyen özel kaplar var onları alabilirsin.

 • Ewet yusufa katılıyorum…Çok çabuk çiziliyor bendede var full dokunmatik… kalemi attım bi köşeye ufak tefek yerler haricinde tırnakta kullanmıyorum…oda mecburiyetten sadece etle dokunmaya özen gösteriyorum koruyucum vardı ama bana hiç dayanmıyo biyerini illa yırtıyorum… kaç kere yapıştırmama rağmen uyuşmadı benle bi türlü onuda kullanmıyorum şimdi ama kimseyede el sürdütmüyorum çabuk çiziliyor…

 • @muhammet : Rezistif ekranın şu sakıncası var herşeyle dokuna bilindiği için daha çok çiziliyor ben şuanda c3303k kullanıyorum çizildi ekranı kalemini kullanmamaya özen gösterdiğim halde rezistif ekrana mutlaka koruyucu bir kap alınması gerekiyor

 • Avantaj ve dezavantajlar

  Rezistif ekranlar kapasitiflere göre daha dayanıklı. Ayrıca dokunulan yeri tespit etmede de kapasitiflere oranla daha yüksek başarıya sahip. Ancak hız konusunda geride kalan rezistif ekranlar çok parmaklı kullanım için de uygun değiller.

  Kullanılmadığı durumlarda enerji sarfiyatı çok düşük olan bu ekranlar, cep telefonunda uzun pil ömrüne ihtiyaç duyan kullanıcılar için oldukça uygun.

 • muhammet kardeşime katılıyorum bnde bir 5800 kullanıcısıyım ve gayet memnunum.rezistif ekrana istediğin şeyle dokun sğlam :D

 • Ben 5800 kullanıyorum bana göre kapasitifin tek keyif verici yanı zoom yaparken iki parmakla dokunmak.Rezistifin faydasıda şu ekrana kalem vb. gibi şeylerle dokunabiliyorum artı elinde eldiven olsa bile soğukta kullanabiliyosun ötekisi sıcaklık duyarlı çalıştığı için kullanamıyosun.Ve çizilme konusu sıkıntı hiç değil çünkü ekran koruyucu var o koruyo aslında tırnakla değil parmakla dokundumu algılıyor.Ben telefonumdan gayet memnunum.

 • Evet kapasitif daha kullanışlı bende samsung monte kullanıyorum çok memnunum. Diğer adı sanı duyulmamış markadaki dokunmatik telefonların ekranına bile dokunulmuyor :D aldığınız zaman kaliteli birşey olması lazım…

İnternet bağlantınızda bir sorun görünüyor. Ama yine de Fozdemir Blog'u ziyaret etmeye devam edebilirsiniz.