Mitingler için neden Kazlıçeşme Meydanı seçiliyor?

Kazlıçeşme Meydanı
Kazlıçeşme Meydanı

İstanbul‘un “büyük boyutlu meydan” açısından çok kısır bir şehir olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Hepinizin bildiği gibi şehrin en önemli meydanı olan Taksim Meydanı ne yazık ki çoğu ihtiyacı karşılayamıyor. İlçelerin kendilerine has irili ufaklı meydanları olsa da, tüm İstanbul’un benimsediği bir meydan henüz yok.

Bu meydan kısırlığı içerisinde ismini çok duyduğunuz Kazlıçeşme’yi baş sıraya yerleştirmek isterdim. Ama Kazlıçeşme Meydanı hayallerinizdeki gibi bir meydan değil. Çok eskiden Çimento fabrikalarının kurulu olduğu meydan, şu anda toprak ve toz bulutlarıyla dolu. Fakat mecburiyetten dolayı birçok etkinlik bu meydanda yapılıyor.

TARİH…

Belki bilmeyenler vardır diye anlatmak istiyorum ki, Kazlıçeşme tarihi anlamda çok önemli bir yer. Meydanın hemen yanıbaşındaki surlar, Bizans Surları’nın Yedikule bölümü. Yani İstanbul’un fethinin kanla başla gerçekleştiği, Osmanlı ordularının saldırıya geçtiği ve çadırlarını kurduğu bir yer. Kazlıçeşme Meydanı’nın çevresindeki tarihi yapılar, o dönemlerin en canlı şahitleri. Bu kadar tarihi öneme sahip olan meydan şimdilerde hiç hak etmediği değeri görüyor.

Şimdi diyeceksiniz ki dediğiniz gibi tozlu ve bakımsız bir yerse neden düzenlenmiyor?

Bu sorunun cevabını ben de merak ediyorum açıkçası. Partilerin miting alanı olarak kapışılan bu dev meydan, neden bakıma alınmıyor? En azından parke taşlarıyla döşenip, daha yaşanabilir bir hale getirilebilir.

Ama Kazlıçeşme Meydanı için başka planlar dönüyor sanırım.

Şu anda Kazlıçeşme Meydanı’nın çevresine İstanbul’un en önemli rezidans projelerinden biri yapılıyor. Birkaç yıl sonra Kazlıçeşme, Marmaray projesinin de başlangıç durağı olacak ve önemli bir transfer merkezi haline gelecek. Ayrıca Boğaz’a yapılması planlanan arabalı tüp geçit projesinin başlangıcı yine Kazlıçeşme olacak.

Bu doğal yıkımların ardından geriye kalanlar ise Zeytinburnu Belediyesi’nin projelerinden biri olan “Kültür Vadisi Projesi”ne dahil olacak. Bu sefer gerçekten de Kazlıçeşme tarih olacak…

ULAŞIM DEVİ: ZEYTİNBURNU

İstanbul ulaşımında önemli bir söz sahibi olan ve yakın gelecekte daha da fazla önem kazanacak olan Zeytinburnu’ndan, önceki yazılarımızda da sıkça bahsetmiştim. Zeytinburnu ilçesindeki ulaşım kolaylığı ilçenin daha çok kuzeydoğu ve kuzeybatı kısmında konumlanmakta. Bu kolaylıktan ilçenin güneydoğusunda bulunan Kazlıçeşme Meydanı da nasibini alıyor tabiki.

Topkapı’dan itibaren gelen ve ilçenin doğu sınırını çizen 10. yıl caddesinin sonunda, sahilyolu üzerinde bulunan Kazlıçeşme Meydanı günümüzde birçok etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Zeytinburnu ilçesinden geçen 93 numaralı otobüsler, Marmaray ve buradan geçiyor.

Minik uyarı: Bu içeriği yazalı yaklaşık 9 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririm. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumda belirtmenizi rica ediyorum.
blank
Yazar:
Fatih Özdemir
Tartışmaya Katılın

Takipleşelim :)

Merhaba, ben Fatih Özdemir: Burada; deneyimlerimi, seyahatlerimi, araştırmalarımı, beğenilerimi ve eleştirilerimi sizler için arşivliyorum.

Hakkımda bilgi almak için buraya tıklayınız. Eğer sosyal medya hesaplarımdaki paylaşımlarımı takip etmek isterseniz;

İnternet bağlantınızda bir sorun görünüyor. Ama yine de Fozdemir Blog'u ziyaret etmeye devam edebilirsiniz.