Kentsel dönüşen evler mi, yoksa kültürümüz mü?

Kentsel dönüşen evler mi, yoksa kültürümüz mü? 1

Yarın 17 Ağustos, Büyük Marmara Depremi‘nin yıldönümü; o korku dolu günün ardından yıllar geçti. Dayanıksız evler yüzünden yüzlerce aile yok oldu. Beton yığınlarının altında can verdi. Öncelikle bütün hayatını kaybedenlere rahmet, yakınlarına ise tekrardan baş sağlığı diliyorum.


Bir daha bu manzaraları yaşamayalım diye İstanbul başta olmak üzere tüm ülkede ‘Kentsel Dönüşüm Projeleri‘ adı altında eski binalar yıkılıyor ve yerine lüks ve sağlam binalar inşa ediliyor.

İlk pilot bölge olarak seçilen İstanbul Zeytinburnu‘nda başlayan yıkımlar bugün Türkiye‘nin birçok bölgesine ulaştı. Dönüşümler deprem odaklı, stratejik ve tarihi mirasın korunmasına yönelik olarak üç farklı kategoride gerçekleşiyor.

17,1 Hektar Konut ve 4,6 Hektar Ticaret Alanı bulunan Zeytinburnu Sümer Mahallesi‘ndeki deprem odaklı ilk dönüşüm tamamlandı. Şuanda Kadıköy Fikirtepe‘de 131 Hektar, Okmeydanı‘nda 175,5 Hektar, Bayrampaşa‘da 11,3 Hektarlık alan deprem odaklı olarak dönüştürülmeye devam ediyor.

Deprem odaklı ve diğer amaçlarla dönüşen İstanbul’daki yerler ise şöyle; Ataşehir, Ayamama Deresi çevresi, Ayvansaray, Başakşehir Kayabaşı, Beyoğlu-Tarlabaşı Büyükçekmece Tepecik, Cendere-Slikon Vadisi, Çatalca Ferhatpaşa ve Kaleiçi, Esenyurt Osmanlı Mahallesi, Eyüp Güzeltepe, Fatih Sulukule, Fener-Balat, Halkalı, Esenler Çiftehavuzlar, Gaziosmanpaşa-Sarıgöl Yenidoğan, Güngören Tozkoparan, Maltepe Başıbüyük, Maltepe Dragos, Kartal, Küçükçekmece Ayazma, Yenikapı-Yalı Mahallesi, Zeytinburnu Merkezefendi Mahallesi

129 Hektarlık Haydarpaşa, 8,5 Hektarlık Beyoğlu Perşembe Pazarı ve 93,9 Hektarlık Süleymaniye ise tarihi mirasın korunması adı altında dönüşecek.

Zeytinburnu Sümer Mahallesi'ndeki kentsel dönüşüm
Zeytinburnu Sümer Mahallesi’ndeki kentsel dönüşüm

Ankara, Samsun, Bursa ve aklıma gelmeyen birçok ilde bu kapsamda çalışmalar yapılıyor. Projeler Toki, Kiptaş, Emlak Konut gibi gayrimenkul şirketleri arasında paylaşılıyor.

Fakat herşey göründüğü gibi tozpembe değil. Zeytinburnu’ndaki dönüşümü baz alarak sizlere projeyi açıklamak istiyorum.

EVİNİN DEĞERİ ARTIK BU; YA SATIN AL, YA DA ÇIK!

İstanbul’da gerçekleşen kentsel dönüşümde, aslında çok büyük oyunlar dönüyor. İlk pilot bölge olan Zeytinburnu Sümer Mahallesi‘ndeki evler ve E-5 Cevizlibağ mevkiide ki Zeytinburnu Merkezefendi Mahallesi‘ndeki evler ‘siz hiç para ödemeyeceksiniz‘ vaadiyle vatandaşların elinden zorla alınıyor. Eğer dönüşmek istemezseniz de cümle hazır: ‘Mahallenin çoğu değişim istiyor, sen bu oranda azınlıksın, değişimi kabul etmek zorundasın’

İmzalar atılıyor ve ev sahipleri geçiçi olarak başka yerlere taşınıyor. Başka yer dediğim ise İkitelli‘deki veya daha başka bölgelerdeki toplu konutlar. Zeytinburnu ve İkitelli arasındaki uzaklık mesafesini göz önüne aldığınızda ortaya hiç iç açıcı olmayan manzaralar çıkıyor.

Proje başlamadan önce Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın vatandaşa söz vererek diyor ki; mahalle değişikliği olmasın, komşular farklı yere gitmesinler yine aynı mahallede kalsınlar.

Proje bittikten sonra mahalleliye 1+1 ve 2+1 evler ücretsiz olarak veriliyor. Fakat ufak bir değişimle. Eğer proje yapılmadan önce evin 100 metrekare ve 3+1 ise bunun %25’ini çıkartıyorlar, sana 75 metrekarelik ev sahibi olma hakkı veriyorlar. Çünkü yasal sözleşme bu şekilde ve projedeki evler 2+1 ve 1+1 çoğunluğunda yapılıyor. 3+1 ve daha üstü evler ise zenginlere hitap ediyor. Eğer evi beğenmeyip daha yüksek metrekare ve daha fazla odalı bir daire isterseniz, her metrekare için 2400 TL ödemek zorunda kalıyorsunuz.

Tabi yeni evlerin metrekaresi, sizin eski çok odalı evinizin metrekare değerine uymuyor. Projedeki en küçük 1+1 ev bile 60 metrekare. Üstünü para vererek tamamlamak zorunda kalıyorsunuz. Ya da koşarak Zeytinburnu’nu terk ediyorsunuz.

Yaşayan kesim çok zengin olmadığı için de yeni kültüre alışamıyor. Çünkü yeni evlerin birçok masrafı var. Kapıcı kirası, güvenlik kirası ve daha bir çok şey…

YUKARIDAKİ VERİLER HAKKINDA: Zeytinburnu’ndaki değişimin haberini yapan bağımsız yabancı gazeteci Ashley Cleek’in verdiği rakamlar bu şekilde.

SÜMER MAHALLESİNDE KİMLER YAŞIYOR?

Kentsel dönüşen mahallelere baktığımızda sanki özenle seçilmiş gibiler. Zeytinburnu Sümer Mahallesi, yakın gelecekte daha da değerlenecek olan bir yer. Çünkü geçtiğimiz günlerde açıklanan İstanbul Şehir parkı projesiyle birlikte bu arazilerin fiyatları daha da tavan yaptı. Ve bölge ulaşım projeleriyle birlikte daha değerlendi. Marmaray ve Avrasya Tüneli gibi uluslararası anlamda önemli projeler Zeytinburnu odaklı yapılıyor. İlçe ulaşım konusunda İstanbul‘da lider durumda sayılır.

Fakat bu mahallede yaşayan çoğunluk İstanbul’un zenginleri değil, alt tabakadan insanlar. Yani evleri ellerinden alınmasına karşın yasal olarak sesini çıkarıp, baş kaldıramayacak kadar masum ve bilgisiz. Gecekondudan apartmanlaşan Zeytinburnu ilçesi, kültür farklılığının zorluklarını yaşayan bir yer. En zengini de burda, en fakiri de; en bilgilisi de burda, en cahili de. İlçenin İstanbul genelindeki imajı da ne yazık ki bu şekilde.

Dönüşen diğer yerlere baktığımızda da durum yine aynı; Esenler, Bayrampaşa, Güngören, Bağcılar, Fikirtepe, Sulukule, Gaziosmanpaşa, Kartal…

İstanbullular bu ilçelerde kimlerin yaşadığını çok iyi biliyor. Ve kentsel dönüşüm ise ilk buralardan başladı. Bana kalırsa amaç evlerle birlikte kültürü de değiştirmek. Zeytinburnu için örnek vermek gerekirse: İstanbul Şehir Parkı gibi dev bir projenin ve zengin bir arazinin yanında alt tabakadan insanların oturmaya hakkı var mı?

Zeytinburnu ilçesi çevresinde yapılan konut projelerine bir bakın. Web sitelerine girin ve proje adreslerine bakın (Real İstanbul, The İstanbul Veliefendi, Ottomare Suites, Sahilpark vs…) Hepsi ya Merter‘de, ya Veliefendi‘de, ya da Bakırköy sahilyolunda yapılmıştır. Fakat hiçbiri Zeytinburnu‘nda yapılmamıştır. Çünkü Zeytinburnu’nda yükseliyoruz demeye utanıyorlar. Eğer bunu derlerse satışları azalacaktır. Hangi zengin, alt tabaka ile aynı mahallede yaşamak ister ki?

SORARIM!

Neden dönüşüm Bakırköy’de, Etiler’de, Kadıköy’de, Şişli’de, Levent’te veya Beşiktaş’ta değil de alt tabakanın yaşadığı yerlerde? Saydığım bu yerlerdeki evler çok mu sağlam; yoksa çok dişli, güçlü ve bilgili insanlar mı oturuyor?

Sonuç olarak kentsel dönüşüyoruz, evlerimiz sağlamlaşıyor, depreme dirençliyiz; ohh la la!

Bu yazıya yorumunuzu bırakmak için buraya tıklayınız

Blogumun e-posta bültenine abone olun

Minik uyarı: Bu içeriği yazalı yaklaşık 7 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririm. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumda belirtmenizi rica ediyorum.

Yorum bırakın

3 yorum
 • Şu an yazını okuyupta bir zeytinburnu sümer sakini olarak hak vermemek mümkün değil. 1999 depreminden beri söyledinilen tek şey zeytinburnu deprem bölgesi yıkılacak zemin kötü …

  Benim ise 1999 depreminden beri tek söylediği bunu ancak allah bilir o geceki depremde zeytinburnu’nda hiç bir bina yıkılmamıştır.Bu sadece burdaki insanları korkutup kaçırmak ve zengin kısma peşkeş çekmek için izlenen yol dedim.
  Yıl oldu 2013 zeytinburnunda süper binalar ,siteler 5 yıldızlı oteller, rezidanslar yükseliyor. Kazlıçeşmeye marina yapma projesi daha neler neler..
  Sorarım size deprem bölgesi olan bir yere veya şöyle söyleyeyim depremde hiçbir şansı olmadığını ülke olarak canı gönülden inanılan bir ilçeye bu kadar yatırım yapmak akıl işimi ?
  Bu arada sayfaya koyduğunuz ikici resim önünden minibüslerin geçtiği resim hani önce sonra yapmışlar ya o haberi hatırlıyorum gazetenin birinde çıkmıştı. O haber yalan o çirkin gösterdikleri dükkanlar hala perdeciler çarşısında duruyor artı tepeden çektikleri için o kadar çirkin gözükmüş normalde sıralamada göze öylede kötü gözükmüyor. Yeni yapılan binalarda zaten orda boş bir arsa vardı futbol sahasıydı onun yerine o blokları yaptılar.
  Yani insanlara bakın böyle çirkindi böyle güzelleştirdik der gibi kandırmasınlar. Ah bende tabi düzgün yapılanma olmasına razıyım, ama insanlar dönen dolapları görsün sizin dediğiniz gibi oraları bize yedirirlermi çoktan müşterileri hazırdır. Zeytinburnu en gözde ilçelerden biri nedenmi ? ulaşımı rahat , sahil şeridinde düşünsenize hayali adam yatını kazlıçeşmede marinaya bağlar , sahilde rezidansına girer.

İnternet bağlantınızda bir sorun görünüyor. Ama yine de Fozdemir Blog'u ziyaret etmeye devam edebilirsiniz.