Fozdemir Blog
Eski İstanbul Vapur
Eski İstanbul Vapur
Anasayfa > Dilime Düşenler > Kibarlıktan vapura binemezdiler, peki ya şimdi?

Kibarlıktan vapura binemezdiler, peki ya şimdi?

Bu semtte yaşayan insanlar kibarlıklarından dolayı vapura binmek için diğer yolculara öncelik verdiği için vapura binemezlerdi

closeBu yazı 5 yıl 4 ay 11 gün önce yayınlanmış olduğundan güncelliğini yitirmiş veya içeriğindeki bilgilerin geçerliliği kaybolmuş olabilir. Eğer yanlışlık olduğunu düşünüyorsanız lütfen bana ulaşın!

Şirket-i Hayriye diye bir kurum adı duydunuz mu bilmiyorum, ama duymayanlar için ben belirteyim. Günümüzde Şehir Hatları AŞ, hatta birkaç yıl öncesine kadar uzun bir süre İDO diye anılan İstanbul vapurlarını çok eskiden Şirket-i Hayriye diye bir kurum yönetiyordu. O zamanlardaki vapurların tadı şimdi var mı dır bilmiyorum, ama fotoğrafları gördükçe şimdikinden çok daha keyifli olabileceğini düşünmeye başladım. Hatta geçen yıllarda Üsküdar Belediyesi‘nin özel bir turuna katıldığımda duyduğum bir bilgi, bu düşüncemi iyice şiddetlendirmişti.

Üsküdar’ın şirin semti Beylerbeyi, günümüzde Boğaziçi Köprüsü‘nün Anadolu Yakası ayağındaki görkemli sarayıyla biliniyor. Fakat eskiden İstanbul’un en kibar insanlarının bulunduğu bir yermiş. Hatta bu insanlar öyle kibarmış ki, vapura binmek için diğer yolculara öncelik vermekten dolayı bir türlü vapura binemezlermiş. Daha da ötesi bundan dolayı vapurlar Beylerbeyi İskelesinden hep 15dk geç kalkarmış : )

Peki ya şimdi?

Fatih Özdemir

Ben Fatih Özdemir, şu an ziyaret etmekte olduğunuz fozdemir.com’da 8 yıldır blog yazıyorum. Detaylı bilgi almak için "Hakkımda" bölümünü ziyaret edebilirsiniz.

1 yorum

Yorum bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.Yeni Youtube kanalımı keşfettiniz mi?