Kopya çekmek bir sanattır!

Eminim ki, eğitim hayatı boyunca, “Ben hiç kopya çekmedim” diyecek olan yoktur. Nesilden nesle aktarılan ve usta-çırak ilişkisine dayanan kopya sanatı, eğitim hayatımızın neredeyse vazgeçilmezi olmuştur. Ancak bu işi iyi yapabilmek için kırtasiye malzemelerinden oluşan özel silahlara ve bu silahları iyi kullanacak beceriye ihtiyaç vardır.

Okul hayatımızda kopya çekerken kullandığımız malzemeler iş hayatımızda ofis malzemeleri olarak karşımıza çıkacaktır.

Her işin başı kalem ama tek suçlu o değil!

Kopya çekmenin olmazsa olmaz kuralı bir uçlu kaleme sahip olmaktır. Uçlu kalem kopya çekmenin elebaşı, adeta orkestra şefi gibidir. İtinayla neredeyse bir sakız kağıdı boyutuna getirilmiş minik A4 parçacıklarının içine bugüne kadarki en özenli yazınızla, sayfalar dolusu bilgiyi sığdırabilmenin tek yolu, uçlu bir kalem ile yazmaktır. Yalnız unutmayın kalem tek suçlu değil asıl suçlu onu kötü emelleri için kullanan öğrenciler.

Arkanızda iz bırakmayan silgiler hafızanızı tazelemek için iyi gelir.

via GIPHY

Uçlu kalemin ayrılmaz parçası, can dostu silgi… Uçlu kalemin olduğu yerde silginin olmaması düşünülemez. Minik kağıtlara bilgiler aktarılırken, her yanlışı siler, yapılan her hatanın üstünü örter. Ancak görevi bununla bitmez… Kendi de aslında bir bilgi taşıyıcısıdır. Silgiyi şöyle en genişinden, en şişmanından seçmekte fayda vardır. E ne de olsa sınav öncesi bilginin yazılabileceği her alan altın değerindedir. Silginin üzerine de son notlar yazılır. Tabii masanın üstünde hocaya gülümseyecek yüzünü boş bırakmak şartıyla…

A4 kağıt bir bütündür ama biraz parçalasak ne olabilir ki?

via GIPHY

Sanatınızı konuşturmanız için en gerekli malzeme, kalbiniz kadar temiz, beyaz A4 fotokopi kağıtlarıdır. Ancak A4 fotokopi kağıtları hiçbir parçası ziyan olmayacak şekilde minik, sevimli parçalara ayırmak gerekir. Bu, işin en eğlenceli bölümünü oluşturur. Makasla çok daha hızlı olabilirsiniz; ama A4 kağıtlarını sınıf arkadaşlarınızla birlikte, imece usulü, sıranın kenarına dayayıp itinalı bir şekilde kesip parçalamanın yaşattığı zevki asla vermez.

Kopya kağıtlarına teknoloji dokunuşu…

Kopya çekmeyi bir sanata dönüştüren o el yazması kopya kağıtları, ne kadar küçülürse o kadar makbuldür. Sınav öncesinde hepsinin dikkat çekmeyecek şekilde belli noktalara konumlanması, sınav sırasında yerlerinden çıkarılıp kullanıldıktan sonra kıvrak hareketlerle kolaylıkla yerlerine dönebilecek ve ortalıkta kaldıklarında dikkat çekmeyecek boyutta olmaları gerekir. İşte bu noktada imdadınıza yazıcılar yetişir. Madem teknoloji çağında yaşıyoruz, hazırladığınız kopya kağıtlarını daha da küçültmek ve hatta sınıfta adaletsizlik yaşanmasın diye çoğaltmak yazıcının görevidir. Tüm çabalar el yazması kağıtlar katlanıp buruşturulup heba olmasın, ekip ruhu canlı tutulsun diyedir.

Blok blok notlarla geliyoruz sınava!

Bloknotlar da kopya çekmenin başrol oyuncularından biridir. Küçük boyutlardaki boş sayfalarıyla adeta insanı yoldan çıkarır. Sayfa sayfa doldurulup, her sayfası ayrı ayrı sıranın, kitapların, klasörlerin kuytu köşelerine saklanabileceği gibi farklı bir yöntemle de hayat kurtarıcı olabilirler. Özellikle gece kopya hazırlıkları yaparken uyuya kaldıysanız derste aldığınız o küçük notları cebinize sıkıştırıp yola çıkabilirsiniz. Sorularda çalışmadığınız ama bloknotlarda yazanlardan çıktıysa başarı kaçınılmaz olur.

Klasör deyip geçmeyelim!

Ders notlarınızı koyduğunuz ve genellikle de sıra altında duran karton klasörler, siz böyle zorlu bir dönemden geçerken atıl mı dursun? Elbette ki durmasın… Sıra altındaki klasörler siz kopya çekme sanatını icra ederken eğer görev verirseniz, başarınıza büyük katkı sağlayacaktır. Kopya kağıdını ya da bilginin olduğu orijinal sayfaları klasörün içine yerleştirin. Sıranın altında klasörü açmak mümkün olmayacağı için hazırladığınız kopya klasörün içinden çekilip, göz ucuyla okunup aynı maharetle geri itilecek şekilde olsun. Bundan sonrası el çabukluğu marifet…

Bu bant başka bant!

Kopya çekme sanatında okul giysileri nedeniyle kızlar her zaman bir sıfır önde başlar. Ne de olsa erkeklere göre oldukça geniş bir kullanım alanı sunan etekleri vardır. Şeffaf koli bantı ile el yazması kopya kağıtlarınızı eteğinizin iç tarafına uzunca yapıştırın.

Yaz kış ceket giymek neden garip olsun ki?

Yılın soğuk aylarında sınava ceketle gitmek bazen can simidiniz olabilir. Ceket ceplerinde sakladığınız kopyalar çok iyi iş çıkartır. Yazın ceket giymenize garip anlamsız bakışlar atanlara bu sınav da hasta oldum deyip cool bakışınızı atıp geçin.

Ayakkabı altına yapıştır gitsin!

Hatırlatıcı bilgi notları için kullanılan post-it’lerin asıl görev alanı, gerçekten bilgileri hatırlatmaları gererken sınav zamanlarıdır. Ama tek farkla; öyle renkli renkli ortalıklarda görünmeden… Konuları size hatırlatacak masum notlarınızı yazdığınız post-it’leri ihtiyacınız olduğunda şöyle bir bakmak için ayağınızın alt yüzeyine yapıştırın. Formüller sağ ayakkabı altında, teknik bilgiler solda. Hangisi lazımsa ayağınızı hafifçe kaldırıp post it kağıdını çekip alın.

Özetle, her şeyden önemlisi, kopya çekmeye dönemin başında karar verilmelidir. Tek sınavlık ilişkiler kopyada istikrar sağlamanız için önerilmez. Sene boyu çekilen kopyaların kazandıracağı tecrübeleri ilerleyen yıllarda alt dönemlere de anlatarak bilgimizi paylaştıkça çoğaltmayı da unutmamalıyız.

Kopya çekme demiyorum, hobi olarak yine çek!

Tabii bunları yazarken kopyaya teşvik ettiğimi düşünmeyin. Başarı sadece çalışarak gelir, kopya işin esprisidir.

Bu içerikte marka tanıtımı yapılmıştır.

Bu yazıya yorumunuzu bırakmak için buraya tıklayınız

Blogumun e-posta bültenine abone olun

Minik uyarı: Bu içeriği yazalı yaklaşık 5 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririm. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumda belirtmenizi rica ediyorum.

Yorum bırakın

14 yorum
  • Klasör gifini görünce filmi tekrar izleyesim geldi :) Öğrencelik hayatında kopya kağıdı hazırlamayan yoktur sanırım. İşini bilen öğrenciler küçük not kağıtları (post-it) ve kalem sayesinde bile çok kopya çekmiştir :) Gayet eğlenceli bir konu olmuş, keyifle okudum. Teşekkürler.

  • Klasör gifini görünce filmi tekrar izleyesim geldi :) Öğrencelik hayatında kopya kağıdı hazırlamayan yoktur sanırım. İşini bilen öğrenciler küçük not kağıtları (post-it) ve kalem sayesinde bile çok kopya çekmiştir :) Gayet eğlenceli bir konu olmuş, keyifle okudum. Teşekkürler.

  • Okul döneminde şeffaf olan uçlu kalem içine matematik formüllerini yazar kalemi çevirip formülleri okurduk. Sadece sınavlarda kopya çekmek için uçlu kalem almıştım :) Bu arada gifler çok iyi. Yazıcı ve kedinin olduğu gife çok güldüm :)

  • Okul döneminde şeffaf olan uçlu kalem içine matematik formüllerini yazar kalemi çevirip formülleri okurduk. Sadece sınavlarda kopya çekmek için uçlu kalem almıştım :) Bu arada gifler çok iyi. Yazıcı ve kedinin olduğu gife çok güldüm :)

  • Kopya çekmeyecek kadar inek bir öğrenci olduğum için bu teknikler bana oldukça yabancı geldi :) İkinci görseldeki uçlu kalem hareketi okul yıllarının klasiklerinden :)

  • Kopya çekmeyecek kadar inek bir öğrenci olduğum için bu teknikler bana oldukça yabancı geldi :) İkinci görseldeki uçlu kalem hareketi okul yıllarının klasiklerinden :)

İnternet bağlantınızda bir sorun görünüyor. Ama yine de Fozdemir Blog'u ziyaret etmeye devam edebilirsiniz.