Fozdemir Blog
Lamekan Ensemble Boğaziçi Üniversitesi Konseri
Lamekan Ensemble Boğaziçi Üniversitesi Konseri
Anasayfa > Ruhumun Gıdası > Lâmekân Ensemble, İstanbul’da saray müziği ziyafeti yaşattı

Lâmekân Ensemble, İstanbul’da saray müziği ziyafeti yaşattı

closeBu yazı 2 yıl 10 ay 7 gün önce yayınlanmış olduğundan güncelliğini yitirmiş veya içeriğindeki bilgilerin geçerliliği kaybolmuş olabilir. Eğer yanlışlık olduğunu düşünüyorsanız lütfen bana ulaşın!

Almanya, Fransa, Belçika ve Türkiye’den virtüözlerin oluşturduğu genç müzik grubu Lâmekân Ensemble, Yunus Emre Enstitüsü’nün himayesinde, 27 Şubat Cuma akşamı Boğaziçi Üniversitesi’nde Osmanlı Saray Müziğinden örneklerle eşsiz bir konser verdi.

Davetli olarak katıldığım etkinliğin yapıldığı Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Etkinlik Salonu’nun tarihi ambiyansı, yapılan saray müziğine ayrı bir hava kattı.

Lâmekân Ensemble Osmanlı’nın müzisyen Padişahı III. Selim, Küçük Mehmet Ağa, Zekâi Dede, Tatyos Efendi ve Tanburi Cemil Bey gibi önemli bestekârların Peşrev, Beste, Ağır Semâî, Saz Semâî Şarkı ve Köçekçeler formlarındaki eserlerini Türkçe seslendirdi. İcra ettikleri musiki ile dinleyicileri Osmanlı dönemi İstanbul’una götüren grubun konserini yaklaşık 500 davetli ilgiyle dinledi.

Genç ve yabancı virtüözlerin ağırlıkta olduğu Lâmekân Ensemble grubu, Türk müziğinin dünyaya ulaşmasını sağlayan önemli bir araç niteliğinde. Türkiye’de unutulmaya yüz tutan müziğimizin, yabancılar tarafından yaşatılması da ayrı bir ironik durumu gözler önüne seriyor bana göre.

Osmanlı Saray Müziğinden keyif alıyorsanız, olur da bir gün denk gelirseniz Lâmekân’ın konserlerinden birine mutlaka katılmanızı öneriyorum.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

1 yorum

Yorum bırakın

%d blogcu bunu beğendi: