Lâmekân Ensemble, İstanbul’da saray müziği ziyafeti yaşattı

Lâmekân Ensemble, İstanbul’da saray müziği ziyafeti yaşattı

Lamekan Ensemble Boğaziçi Üniversitesi Konseri
Lamekan Ensemble Boğaziçi Üniversitesi Konseri

Almanya, Fransa, Belçika ve Türkiye’den virtüözlerin oluşturduğu genç müzik grubu Lâmekân Ensemble, Yunus Emre Enstitüsü’nün himayesinde, 27 Şubat Cuma akşamı Boğaziçi Üniversitesi’nde Osmanlı Saray Müziğinden örneklerle eşsiz bir konser verdi.

Davetli olarak katıldığım etkinliğin yapıldığı Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Etkinlik Salonu’nun tarihi ambiyansı, yapılan saray müziğine ayrı bir hava kattı.

Lâmekân Ensemble Osmanlı’nın müzisyen Padişahı III. Selim, Küçük Mehmet Ağa, Zekâi Dede, Tatyos Efendi ve Tanburi Cemil Bey gibi önemli bestekârların Peşrev, Beste, Ağır Semâî, Saz Semâî Şarkı ve Köçekçeler formlarındaki eserlerini Türkçe seslendirdi. İcra ettikleri musiki ile dinleyicileri Osmanlı dönemi İstanbul’una götüren grubun konserini yaklaşık 500 davetli ilgiyle dinledi.

Genç ve yabancı virtüözlerin ağırlıkta olduğu Lâmekân Ensemble grubu, Türk müziğinin dünyaya ulaşmasını sağlayan önemli bir araç niteliğinde. Türkiye’de unutulmaya yüz tutan müziğimizin, yabancılar tarafından yaşatılması da ayrı bir ironik durumu gözler önüne seriyor bana göre.

Osmanlı Saray Müziğinden keyif alıyorsanız, olur da bir gün denk gelirseniz Lâmekân’ın konserlerinden birine mutlaka katılmanızı öneriyorum.

Minik uyarı: Bu içeriği yazalı yaklaşık 5 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririm. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumda belirtmenizi rica ediyorum.
blank
Yazar:
Fatih Özdemir
Tartışmaya Katılın

1 yorum

Menü

Takipleşelim :)

Merhaba, ben Fatih Özdemir: Burada; deneyimlerimi, seyahatlerimi, araştırmalarımı, beğenilerimi ve eleştirilerimi sizler için arşivliyorum.

Hakkımda bilgi almak için buraya tıklayınız. Eğer sosyal medya hesaplarımdaki paylaşımlarımı takip etmek isterseniz;