Limon ile Zeytin İstanbul ulaşımını kurtarır mı?

Limon ile Zeytin İstanbul ulaşımını kurtarır mı? 1

İETT, yani İstanbul Elektrikli Tünel ve Tramvay İşletmeleri, toplu ulaşımı çekilmez hale getiren bilinçsiz yolcuları uyarıcı nitelikte çok başarılı bir kampanyaya imza attı.


Çizgi dizisi Sizinkiler’in çok sevilen anime karakterleri olan Limon ve Zeytin‘i bu yeni kampanya için tercih eden İETT, yolcuların toplu ulaşımda sık sık yaptığı kural hatalarını gün yüzüne çıkarıyor. Ulaşımın aksamasına, konforun düşmesine ve yolcuların zıvanadan çıkmasına sebep olan bu insanlık dışı yolcu davranışlarını eğlenceli bir dille animasyon haline getiren İETT, bu sessiz animasyonları yaklaşık 1 aydır otobüslerin içindeki bilgilendirme ekranlarından yayınlıyor.

Yapılan animasyon filmiyle yolculara; yüksek sesle konuşmayın, yaşlı-hasta-gazi ve hamilelere yer verin, yüksek sesle müzik dinlemeyin, şoförle konuşmayın, ineceğiniz durağa gelmeden önce düğmeye basın, otobüsleri kirletmeyin, çantalarınızla insanları rahatsız etmeyin, kalabalık duraklarda sıraya girin, inişler için arka kapıları kullanın, arka kısımlara ilerleyin, otobüsün peşinden yetişmek için koşmayın, İstanbulkart’ınızı otobüse binmeden önce hazır tutun, durağın içinde bekleyin ve otobüsten iner inmez karşıdan karşıya geçmeyin mesajları veriliyor.

Verilen mesajların çoğunu ben zaten uyguluyorum. Fakat uygulamayan insanları gördükçe çileden çıkmıyor değilim :) Bilgilendirme ekranlarına sadece “hangi durağa geldik acaba” merakıyla bakan bir topluma sahip olduğumuz için Limon ile Zeytin kampanyası halka ne kadar etki eder bilmiyorum ama İETT’yi bu hareketinden dolayı kutluyorum.

Tabi bu kuralların çiğnenmesinde İETT’nin de payı yok değil. Özellikle Metrobüs hattı insanları çileden çıkarmaya yetiyor. Metrobüs’te yukarıdaki genel kurallardan çoğunu ben bile çiğnemek zorunda kalıyorum. Çünkü haddinden fazla yoğun ve kalabalık.

İşte Limon ile Zeytin’in verdiği videolu mesajlar;

Bu yazıya yorumunuzu bırakmak için buraya tıklayınız

Blogumun e-posta bültenine abone olun

Minik uyarı: Bu içeriği yazalı yaklaşık 6 sene geçti. İçindeki bilgilerin eskimiş olabileceğine karşı dikkatli olmanızı öneririm. Eğer güncel bir sorunuz varsa yorumda belirtmenizi rica ediyorum.

Yorum bırakın

1 yorum

İnternet bağlantınızda bir sorun görünüyor. Ama yine de Fozdemir Blog'u ziyaret etmeye devam edebilirsiniz.